Prof. Jagiełło: Zmiany w procedurze karnej potrzebne, ale uwaga na zagrożenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polski proces karny wymaga zmian, które umożliwią szybsze i bardziej sprawne prowadzenie postępowań, ale trzeb bardzo uważać by w dążeniu do tego słusznego celu nie ograniczyć prawa do sądu oraz praw uczestników procesów - uważa prof. Dariusz Jagiełło z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

21.02.2019

SN: Kto skarży prawomocny wyrok, nie może zapominać o skardze nadzwyczajnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopiero gdy strona spotka się z odmową zainicjowania przez właściwy podmiot skargi nadzwyczajnej w jej sprawie, to może ona składać skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Powyższe odnosi się do spraw prowadzonych przed dniem w życie przepisów o skardze nadzwyczajnej, jak i przed tą datą - orzekł Sąd Najwyższy.

21.02.2019

KE: pytanie prejudycjalne Igora Tulei jest niedopuszczalne

Wymiar sprawiedliwości

Portal wPolityce opublikował dokument Komisji Europejskiej z którego wynika, że pytanie prejudycjalne sędziego Igora Tulei dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg są niedopuszczalne. Nie ma bowiem znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy karnej zawisłej przed sądem.

20.02.2019

Po blisko dwóch latach oczekiwania sędzia z Łodzi powołany do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jacek Błaszczyk otrzymał w środę nominację na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Został wskazany jeszcze przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa i na decyzję prezydenta czekał od końca maja 2017 roku. Do SN powołany został też Aleksander Stępkowski, zarekomendowany przez nową KRS.

20.02.2019

Sędzia Zabłocki odejdzie z SN trochę później

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki przejdzie w stan spoczynku 31 sierpnia. Jak poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, termin ten wskazała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a jej decyzja została przez Zabłockiego zaakceptowana.

20.02.2019

Prokurator Generalny chce kasacji dawnego wyroku w sprawie Świadków Jehowy

Wymiar sprawiedliwości

Kazimierz P. w 1971 roku został skazany na rok więzienia za kierowanie nielegalnym związkiem "świadków Jehowy", jako sługa obwodu i sługa zboru. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok w tej sprawie został wydany z "rażącym" naruszeniem przepisów prawa m.im. dlatego, że Świadkowie Jehowy to grupa wyznaniowa, a nie związek działający niejawnie.

20.02.2019

KE nie wycofa z TSUE skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans. Jak mówił, problem dotyczy Sądu Najwyższego, ale także Trybunału Konstytucyjnego i innych kwestii.

19.02.2019

W procesie znanych adwokatów i lekarzy SN każe zbadać bezstronność sędziego i zeznania świadka koronnego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił wyroki w sprawie, powiązanej z procesem Lwa Rywina, ośmiu oskarżonych lekarzy i znanych adwokatów o fałszowanie lub skłanianie do "ubarwiania" dokumentacji medycznej. Powód: wątpliwości co do bezstronności sędziego przewodniczącego. Sprawa wraca do sądu rejonowego i proces zaczyna się od początku.

19.02.2019

KE: Będziemy reagować na represje wobec sędziów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska będzie musiała działać, jeśli wzywanie na przesłuchania i postępowania dyscyplinarne wobec polskich sędziów zadających pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE staną się czymś o charakterze strukturalnym - zapowiedział we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans.

19.02.2019

Rząd przyjął projekt - zmiany w procedurze karnej mają usprawnić procesy

Wymiar sprawiedliwości

Usprawnienie i przyspieszenie postępowań sądowych - to najważniejszy cel proponowanych przez rząd zmian w postępowaniu karnym. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt zakłada m.in. możliwość redukowania liczby dowodów, likwidację niektórych obowiązków formalnych uproszczenie obowiązków związanych z ogłaszaniem uzasadnień.

19.02.2019

Prof. Sieradzka: Pozwy zbiorowe wymagają jeszcze usprawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wprowadzenie do prawa polskiego postępowania grupowego miało przyczynić się do szybkiego rozpoznawania tzw. spraw masowych, jednak stosowanie ustawy pokazało wiele problemów z tym zawiązanych - twierdzi prof. Małgorzata Sieradzka, adwokat, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego w Uczelni Łazarskiego.

19.02.2019

RPO: Izolacja w Gostyninie jako zabezpieczenie cywilne - niedopuszczalna

Wymiar sprawiedliwości

Konieczne jest zarówno uregulowanie katalogu środków stosowanych tymczasowo wobec osób w przypadku których trwa procedura ale nie zapadło prawomocne postanowienie o umieszczenie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, jak i terminów ich stosowania - wskazują przedstawiciele RPO.

19.02.2019

90 proc. sędziów chce dymisji KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponad 90 proc. sędziów, którzy wzięli udział w referendum zorganizowanym przez Forum Współpracy Sędziów uważa, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie działa zgodnie z Konstytucją, a niemal 87 proc. ankietowanych sędziów uważa, że organ ten powinien podać się do dymisji.

18.02.2019

Po zmianach w regulaminie sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi z SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki poinformował w poniedziałek pierwszą prezes SN, że z dniem 20 lutego 2019 r. przechodzi w stan spoczynku. Jako motyw swojej decyzji podał wejście w życie zmian w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadzonych Rozporządzeniem Prezydenta RP z 11 lutego br., które „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy Izby Karnej, chaosu i narastania zaległości”.

18.02.2019

Szef MSZ: Niech KE ustosunkuje się do zmian w sądach 

Wymiar sprawiedliwości

Polska chciałaby, aby Komisja Europejska w końcu ustosunkowała się do ostatnich zmian w polskim sądownictwie w odpowiedzi na decyzje Trybunału Sprawiedliwość UE - stwierdził w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

18.02.2019

Sejm zacznie prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Obszerna reforma postępowań sądowych w sprawach cywilnych ma być jednym z tematów rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Zmiany mają usprawnić i przyspieszyć postępowania. Jedną z nich ma być przywrócenie odrębnych postępowań w sprawach gospodarczych.

18.02.2019

Manifestacja pracowników sądów - "Solidarność" apeluje do prezesów sądów o pomoc

Wymiar sprawiedliwości

"OSTATKI U PREMIERA" zaplanowano na 5 marca. Organizatorzy manifestacji skierowali do swoich pracodawców list w którym proszą o umożliwienie skorzystania z urlopu wypoczynkowego wszystkim, którzy chcą wziąć udział w manifestacji oraz o możliwość oplakatowania sądów i wywieszenia flag tym, którzy w pracy pozostaną.

18.02.2019

Adwokat: Wyższa kara stalkera nie odstraszy

Wymiar sprawiedliwości

Podwyższenie kar za uporczywe nękanie nie rozwiąże problemu stalkingu, tym bardziej, że kary bezwzględnego pozbawienia wolności są w tego typu sprawach rzadko orzekane - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Barbara Szopa. Jej zdaniem ofiarom pomogłoby usunięcie znamienia uporczywości, bo to ono powoduje problemy w ocenie sprawy i na etapie wstępnym - policja, prokuratura i przez sądy.

18.02.2019

Apel do TK o zajęcie się ustawą dezubekizacyjną

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaapelowało do "osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego" o podjęcie pilnych działań zmierzających do rozpoznania pytania prawnego warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Sprawa już ponad rok czeka na wyznaczenie terminu.

17.02.2019