Stanowisko takie minister przedstawił w Brukseli, gdzie we wtorek na spotkaniu ministrów ds. europejskich Komisja Europejska ma przedstawić informację dotyczącą praworządności w kontekście procedury art. 7 unijnego traktatu. - Chcielibyśmy, żeby Komisja Europejska w końcu ustosunkowała się do naszych działań, podjętych w odpowiedzi na orzeczenie tymczasowe Trybunału Sprawiedliwość UE, dotyczące reformy sądownictwa. Na razie KE nie dokonała tej oceny - powiedział Czaputowicz.

Być może przedstawiciel KE we wtorek KE przedstawi stanowisko w tej sprawie, bo ma wtedy zaprezentować informację dotyczącą praworządności w Polsce. Zdecydowała o tym prezydencja rumuńska w UE po tym, jak za takim rozwiązaniem opowiedziało się kilkanaście państw.
Podczas takiego wysłuchania w grudniu, w ramach procedury art. 7 traktatu w Radzie UE ds. Ogólnych polski minister ds. europejskich Konrad Szymański podkreślał, że dalsze działania w ramach tej procedury są bezzasadne, ponieważ Polska znowelizowała ustawę o Sądzie Najwyższym, jednak wiceszef KE Frans Timmermans przekonywał, że potrzebne są dalsze zmiany w polskim sądownictwie

Czytaj: Wiceszef KE: Nie wycofamy skargi do TSUE przeciw Polsce >>