W swoim oświadczeniu Stanisław Zabłocki podkreślił, że respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku. 

Jak poinformował zespół prasowy SN, zgodnie z obowiązującymi przepisami w terminie 14 dni (do 6 marca) powinno odbyć się posiedzenie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej, na którym wybranych zostanie trzech kandydatów, spośród których Prezydent RP powoła nowego Prezesa kierującego pracą izby. 

Najtrudniejsza decyzja w życiu

- To była jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Zapewne nawet nie jedna z najtrudniejszych, ale po prostu najtrudniejsza. Ważyłem wszystkie "za" i "przeciw" tak starannie, jak tylko potrafiłem i tak długo, jak na to pozwalało niewiarygodnie krótkie vacatio legis tego rozporządzenia. Uznałem, że nie mogę postąpić inaczej. Nie można kupić dodatkowych kilku – kilkunastu miesięcy tego, co się kocha, za cenę zaprzeczenia samemu sobie. Nie można udawać, że coś, co było czarne, bez zaistnienia jakichkolwiek nowych uwarunkowań stało się białe, czy choćby szare. Trwałem na stanowisku do ostatniej chwili, w której nie naruszając prawa nie popadałem jednocześnie w konflikt z własnym sumieniem - napisał sędzia Zabłocki na swoim prywatnym profilu na Facebooku. 

 


Stanisław Zabłocki   (ur. 5 lipca 1950 r.) ukończył w 1974 studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do 1977 r. pracownikiem naukowym w Instytucie Prawa Karnego UW. W latach 1974–1977 odbył aplikację sądową, po której zdał egzamin sędziowski. W latach 1978–1980 odbył aplikację adwokacką zakończoną egzaminem adwokackim. W latach 1980–1991 praktykował jako adwokat, był członkiem władz korporacyjnych adwokatury warszawskiej, występował głównie jako obrońca w sprawach karnych. 

W kwietniu 1991 roku został powołany na sędziego Sądu Najwyższego. W 1996 został przewodniczącym Wydziału V Kasacyjnego, a w 2001 przewodniczącym Wydziału I Zagadnień Prawnych tej izby. 30 sierpnia 2016 powołany na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną.

Warto przeczytać: Sędzia Zabłocki: Nominacje sędziów SN w trybie błyskawicznym