NSA: Nie ma sporu kompetencyjnego z Prezydentem 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sprawa wniosku prezydenta dotycząca sporu kompetencyjnego z Naczelnym Sądem Administracyjnym powinna zostać umorzona, gdyż realnie nie ma żadnego takiego sporu - stwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w opublikowanym w środę stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego. NSA sugeruje umorzenie "z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia w sytuacji braku rzeczywistego sporu kompetencyjnego".

05.04.2023

Sędzia Gąciarek przywrócony do pracy, ale odsunięty od orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odwieszony w czynnościach służbowych po 420 dniach sędzia Piotr Gąciarek został ponownie ukarany przez kolegium Sądu Okręgowego. Mimo, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN kategorycznie stwierdziła, że sędzia wraca do pracy po bezprawnej uchwale Izby Dyscyplinarnej, która sądem nie była. A sędzia Gąciarek postąpił odpowiedzialnie – w myśl standardów europejskich.

05.04.2023

Zmiany dla kuratorów sądowych wchodzą w życie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych. Z jednej strony wprowadza ona rozwiązania, o które kuratorzy walczyli - jak uregulowanie ryczałtu na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów. Z drugiej jednak strony osłabia rolę samego kuratorskiego samorządu. Wątpliwości z nią związane były na tyle duże, że Krajowa Rada Kuratorów apelował by prezydent jej nie podpisywał.

05.04.2023

Jesteś mediatorem, zostaniesz wpisany do Krajowego Rejestru Mediatorów

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości przygotowuje się do uruchomienia Krajowego Rejestru Mediatorów. Jego start - jak mówił w rozmowie z Prawo.pl wiceminister dr Marcin Romanowski - zaplanowany jest na III kwartał 2023 r., tymczasem w wykazie prac legislacyjnych znalazły się założenia stanowiące podstawę prawną jego funkcjonowania. Wynika z nich m.in., że dostęp do rejestru mediatorów będzie miał każdy obywatel.

04.04.2023

Opinia biegłego z rażącym błędem - na wynagrodzenie nie ma co liczyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opinie biegłych nie zawsze spełniają standardy, ale opublikowany właśnie pakiet nowelizujący m.in. procedurę cywilną wprowadza zmiany, które mają to ukrócić. Zgodnie z nimi za opinię zawierająca rażące błędy, albo nie odpowiadającą treści zlecenia, nie będzie przysługiwało ani wynagrodzenie ani zwrot wydatków. Jak podkreślają prawnicy, sam kierunek jest dobry, ale może być problem z zastosowaniem.

04.04.2023

Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach, a MS wnioskuje o pieniądze na roszczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

W sądach zapadają kolejne wyroki dotyczące wyliczania sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń na podstawie ustaw okołobudżetowych, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych czy Prawa o prokuraturze. Tymczasem Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny wystąpił do premiera i Ministra Finansów o zabezpieczenie pieniędzy na ewentualne roszczenia.

03.04.2023

Już wkrótce pozwy frankowiczów tylko do sądów w miejscu ich zamieszkania

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy zdecydują się w kwietniu na skierowanie pozwów przeciwko bankom będą musieli wybrać sąd, w którego okręgu mieszkają. Zmiana wprowadzona opublikowaną 31 marca nowelizacją procedury cywilnej ma obowiązywać przez 5 lat. Dla wydziału frankowego w SO w Warszawie oznacza to nawet o 70 proc. mniej wpływających spraw, więc też szanse na przyspieszenie.

03.04.2023

Więcej spraw do sądów rejonowych i lex Kaczyński - zmiany w kpc opublikowane

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Zmiany w procedurach zmniejszające obciążenie sądów oraz nowe postępowanie z udziałem konsumentów, które ma wzmocnić ich pozycję wobec przedsiębiorców. Zwiększenie progu wartości sporu w przypadku spraw, którymi miałyby się zająć sądy okręgowe, ograniczenia w składaniu wniosków o wyłączenie sędziów - wielka nowelizacja procedury cywilnej została podpisana przez prezydenta i opublikowana.

01.04.2023

Skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego gorszej jakości i niezgodne z celem tej instytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny wnosi do Sądu Najwyższego więcej skarg nadzwyczajnych, ale zdaniem sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, lepszej jakości są skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich. Ważne zarzuty wobec Prokuratora Generalnego to także kierowanie skarg nadzwyczajnych po przegranych kasacjach oraz skargi przeciwko obywatelom, co nie było celem tej instytucji.

01.04.2023

Już 3 kwietnia rusza akcja #BajeczniAdwokaci

Prawnicy Szkoła i uczeń

Kim jest adwokat i na czym polega jego praca? – odpowiedzi na te pytania przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych znajdą w bajce „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Książka została wydana przez Naczelną Radę Adwokacką, a bajkę w 1523 placówkach edukacyjnych w całym kraju czytać będą adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy odpowiedzą też na dodatkowe pytania dzieci.

01.04.2023

Opodatkowanie samych frankowiczów "nie przejdzie", jeśli już to ze złotówkowiczami

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trwa szukanie rozwiązania problemu frankowiczów, którzy coraz częściej idą do sądów i wygrywają. Ze strony rządowej i samego nadzoru finansowego słychać o przygotowywanej ustawie. Padały też sugestie, że wprowadzi ona podatek od dochodów tych, których umowy zostaną unieważnione. Część prawników mówi wprost, że byłoby to sprzeczne z Konstytucją i prawem unijnym.

01.04.2023

KRS przedstawia kolejnych sędziów do nominacji i opiniuje projekty

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi RP 16 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego w sądach rejonowych, 8 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i jeden wniosek o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Ponadto Rada postanowiła odroczyć rozstrzygnięcie kilku konkursów i zaprosić kandydatów na wysłuchania.

31.03.2023

Sędzia SN Andrzej Tomczyk rzecznikiem dyscyplinarnym na kolejną kadencję

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego ponownie wybrało Andrzeja Tomczyka, sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego na Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego SN sędzia Tomczyk pełni od 2019 r., powołany przez Kolegium SN kierowane przez poprzednią Pierwszą Prezes Małgorzatę Gersdorf. Czteroletnia kadencja rzecznika dyscyplinarnego ułynęła 8 stycznia br.

31.03.2023

Dobra wiara nie jest zła. A złą wiarę trzeba udowodnić

Prawo cywilne

Niejednokrotnie w sporze sądowym pojawia się pytanie o to, czy dana osoba działała w dobrej bądź złej wierze. Bywa, że kwestia ta jest zarzewiem konfliktów, bowiem od zaistnienia dobrej (złej) wiary zależeć może to, który ze zwaśnionych wygra przed sądem. W szczególności w postępowaniu o zasiedzenie, jeśli osoba samoistnie posiadająca nieruchomość działała w złej wierze, ma obowiązek wykazania... 30 lat posiadania.

31.03.2023

Bezpłatna pomoc prawna nie dla każdego, ale nie będzie oświadczenia o sytuacji finansowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zniesienia obowiązku składania przez beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów taki pomocy świadczonej odpłatnie. Jak uzasadnia, funkcjonujące obecnie rozwiązanie nie stanowi efektywnego narzędzia weryfikującego, a co więcej może też zniechęcać do korzystania z takiej opcji, bo część osób wstydzi się swojej trudnej sytuacji finansowej.

31.03.2023

Ostra wymiana pism w SN: Dyscyplinarka dla Prusinowskiego i oskarżenie Manowskiej o instytucjonalne bezprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska dostrzegła konieczność przekazania akt spraw z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyznaczonemu rzecznikowi dyscyplinarnemu, celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Jest to swoista próba skierowania oskarżenia przeciwko prezesowi tej Izby dr Piotrowi Prusinowskiemu. Prezes Prusinowski zaś oskarża prof. Manowską o przekroczenie uprawnień.

30.03.2023

Prawnik przed nowymi technologiami nie ucieknie, bo klient tego wymaga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Polskie kancelarie prawnicze coraz częściej i coraz chętniej stawiają na nowe technologie. Prawnicy - mimo obaw związanych z inwestycjami - zaczynają dostrzegać korzyści, jakie z nich wynikają, a więc oszczędność czasu, uporządkowanie pracy i przede wszystkim satysfakcję klienta. Potencjał, także w sztucznej inteligencji, widzą również sędziowie, podkreślając, że w pewnych obszarach mogłaby przyspieszyć sprawy sądowe.

30.03.2023

Sejm: Prace nad projektami o sądach pokoju przerwane - będą opinie prawne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa podkomisja poparła we wtorek 28 marca - po trwających ponad rok pracach - dwa projekty mające powołać sądy pokoju. Wprowadzono do nich liczne poprawki a znaczną część planowanych zapisów przeformułowano. W środę projektami zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości. Miał zostać zgłoszony pakiet kilkudziesięciu kolejnych poprawek, ale prace przerwano w związku z wystąpieniem o opinie prawne.

29.03.2023

SN: Nie można łamać zakazu samooskarżania, świadek ma prawo kłamać

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Karanie świadka za zeznanie nieprawdy z obawy przed grożącymi mu zarzutami jest niezgodne ze standardami prawa do obrony, wynikającymi z Konstytucji oraz prawa międzynarodowego i europejskiego – uznał Sąd Najwyższy za Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dlatego Sądu Najwyższy uchylił dwa wyroki skazujące za fałszywe zeznania osoby, która wcześniej była przesłuchiwana jako świadek i uniewinnił skazanego.

29.03.2023

RPO: Niesprawiedliwe zasady przenoszenia funkcjonariuszy SW do innych służb

Policja Wojsko

Funkcjonariusze m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, ABW czy AW mogą przenieść się do Służby Więziennej na szczególnych zasadach. W drugą stronę taka procedura już nie działa - funkcjonariusz SW, który chce zostać np. policjantem czy żołnierzem, musi brać udział w zwykłej rekrutacji. To niesprawiedliwe - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich i prosi Ministra Sprawiedliwości o zmianę regulacji.

29.03.2023