Strasburg: Rozprawa on-line nie narusza prawa do rzetelnego procesu

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Przeprowadzenie rozprawy przy zapewnieniu obecności skarżącego w drodze połączenia internetowego przez komunikator Skype nie stanowiło naruszenia prawa do rzetelnego procesu - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła rozprawy przed sądem w Norwegii, ale wyrok jest wskazówką interpretacyjną w świetle zasad przyjętych przez polskiego ustawodawcę w związku z pandemią Covid-19.

29.12.2021

Strasburg: Państwo ma powstrzymać przemoc wobec uczestników marszu równości

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

28.12.2021

SN: Jedna emerytura wojskowego, który pracował też w cywilu

Emerytury i renty

Ubezpieczonemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75 proc. podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego.

27.12.2021

WSA: Wspólnik może reprezentować spółkę jawną w sprawie zwolnienia z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Spółki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne pracowników spółki jawnej. Powodem było złożenie w tej sprawie wniosku przez wspólnika. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że mógł on reprezentować spółkę i był umocowany do skutecznego złożenia wniosku.

27.12.2021

Sąd: Zapowiedź „przemaglowania” z regulaminu nie świadczy o mobbingu

Prawo cywilne Prawo pracy

Gdy żołnierz popadł w konflikt z przełożonymi, w każdej czynności lub zachowaniu widział mobbing. Doprowadziło to do wypowiedzenia przez niego kontraktu i pozwu o odszkodowanie. Sąd nie przyznał mu racji, ponieważ nie dopatrzył się działań mobbingowych w krytyce, braku zgody na wcześniejsze opuszczenie jednostki lub zapowiedzi sprawdzenia stopnia opanowania regulaminu.

24.12.2021

SN: Wytyk sędziowski niezwłocznie po złożeniu wyjaśnień

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd odwoławczy, stwierdzając przy rozpoznaniu sprawy oczywistą obrazę przepisów, poucza sędziego, asesora sądowego, wchodzących w skład sądu orzekającego o możliwości złożenia na piśmie wyjaśnień w dniu wydania orzeczenia. Postanowienie zawierające wytknięcie uchybienia powinno być wydane niezwłocznie po złożeniu wyjaśnień lub upływie terminu do ich złożenia.

23.12.2021

SN: Handel ludźmi to co innego niż pośrednictwo pracy z wyzyskiem

Prawo karne Prawo pracy

Sprawa 13 osób pośredniczących w załatwieniu pracy kobietom we Włoszech wraca do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, bo Sąd Najwyższy dopatrzył się rażących błędów w postępowaniu karnym. Oskarżeni odpowiadają za handel ludźmi, ale SN uznał, że sąd nie wyjaśnił różnicy między wyzyskiem ekonomicznym i pośrednictwem a handlem ludźmi. A stan bezradności ocenił ze względu na nieznajomość języka włoskiego przez ofiary.

23.12.2021

Izba Dyscyplinarna: Prokurator może być ukarany za ten sam czyn zawieszeniem, karą dyscyplinarną i sankcją karną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa przesłuchiwanie świadków w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie prokurator Anny K. z Częstochowy. Odpowiada ona dyscyplinarnie za niedozwoloną ingerencję w sprawę karną syna koleżanki będącej także prokuratorem. Wcześniej został jej uchylony immunitet i może rozpocząć się proces karny w tej sprawie przed sądem powszechnym.

22.12.2021

Strasburg: Zakaz rozmów to nieludzkie traktowanie więźnia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmuszanie więźnia do zachowania milczenia na "spacerniaku" i zakaz odzywania się do innych współwięźniów stanowiły nieludzkie i poniżające traktowanie sprzeczne z art. 3 Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał konsekwentnie realizuje dyrektywę, zgodnie z którą osadzeni w dalszym ciągu korzystają ze wszystkich praw i wolności podstawowych.

21.12.2021

WSA: Przekształcenie spółki nie uzasadnia sprostowania decyzji

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

Spółka została przekształcona przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Organ odmówił sprostowania w zakresie oznaczenia adresata. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, ponieważ nie doszło do błędu pisarskiego lub omyłki. Spółka powinna bowiem poinformować o przekształceniu. Nie można wymagać od organu, że będzie monitorował wszystkie wpisy w KRS.

21.12.2021

SN: Zażalenie na zwrot wniosku o udzielenie zabezpieczenia do sądu, który wydał zarządzenie

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia na zarządzenie przewodniczącego o zwrocie wniosku o udzielenie zabezpieczenia w sądzie pierwszej instancji, wniesionego po 7 listopada 2019 r., właściwy jest sąd, w którym wydano zaskarżone zarządzenie w składzie trzech sędziów - taki jest sens uchwały, którą podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

20.12.2021

WSA: Były funkcjonariusz nie zaskarży odpisu świadectwa służby

Policja Prawo pracy

Świadectwo służby jest informacją, która w sposób pisemny potwierdza przebieg służby. Dokument ten może zostać zmieniony tylko w drodze sprostowania. Natomiast wydanie jego odpisu nie może być kwestionowane w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Świadectwo służby nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów lub czynności podlegających jurysdykcji tych sądów.

18.12.2021

Bydgoski sąd nakazał przywrócić sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zobowiązany jest do dopuszczenia zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Sędzia jest od blisko dwóch lat zawieszony w pełnieniu urzędu.

17.12.2021

SN: Odrzucenie pozwu przeciwegzekucyjnego rozpoznaje sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Emerytury i renty Zmiany w k.p.c.

W przypadku zaskarżenia postanowień sądu pierwszej instancji o odrzuceniu pozwu i w sprawie o zabezpieczenie zażalenie na pierwsze z tych postanowień podlega rozpoznaniu przez sąd drugiej instancji, a drugie – przez sąd, który wydał zaskarżone postanowienie. Dotyczy to również przypadku, w którym zaskarżone postanowienia zostały objęte jednym dokumentem, a zażalenia zawarto w jednym piśmie procesowym.

17.12.2021

Izba Kontroli SN: Obwieszczenia o naborze na sędziów nie wymagają kontrasygnaty premiera

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym lub w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, jako czynność urzędowa o charakterze informacyjnym i niewładczym, nie podlega obowiązkowi kontrasygnaty premiera - stwierdził w przyjętej w czwartek uchwale 7-osobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

16.12.2021

SA potwierdza: Piotrowicz ma przeprosić sędziów Gersdorf i Rączkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stanisław Piotrowicz - do niedawna polityk PiS a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego - ma przeprosić byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf i sędziego SN prof. Krzysztofa Rączkę za naruszenie ich dóbr osobistych - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wcześniej taki sam wyrok wydał sąd okręgowy. Ma też zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia.

16.12.2021

WSA: Wynagrodzenie głównego specjalisty pod kontrolą społeczeństwa

Administracja publiczna Prawo pracy

Obywatel zaniepokoił się doniesieniami na temat wysokości wynagrodzenia na stanowisku głównego specjalisty w jednostce budżetowej gminy. Przeznaczone na ten cel środki mają charakter publiczny, więc ma on prawo do uzyskania informacji w tym zakresie. Kilkudniowa zwłoka organu w ich przekazaniu nie uzasadnia jednak przyznania nawet symbolicznej sumy tytułem odszkodowania.

16.12.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia z Elbląga zawieszony, bo nie uznał decyzji Izby Dyscyplinarnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała w środę o zawieszeniu w obowiązkach sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu Macieja Rutkiewicza i odebrała mu 40 proc. wynagrodzenia. Wcześniej sędzia został na miesiąc odsunięty od orzekania przez prezes sądu. Powód tych decyzji to odmowa uznania skuteczności uchylenia immunitetu prokuratora z przez Izbę Dyscyplinarną.

15.12.2021

SN rozwikłał niejasne terminy procesowe związane z pandemią Covid-19

Prawo cywilne

Nieobowiązywanie terminów procesowych z 14-dniowym vacatio legis związanym z działaniami osłonowymi w związku z Covid-19 dotyczy tylko tych, które zostały wstrzymane, zawieszone lub nie zaczęły biec. Ale nie dotyczy terminów, które zgodnie z zasadami ogólnymi rozpoczynają bieg po uchyleniu przepisu ustawy z marca 2020 r. Taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

15.12.2021

TSUE: Państwa mają wydawać dukumenty dzieciom osób tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktu urodzenia wskazującego dwie matki, wydanego przez inne państwo członkowskie. Nawet jeśli dane państwo nie uznaje rodzicielstwa jednopłciowego - orzekł we wtorek 14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi pytanie prejudycjalne sądu z Bułgarii.

15.12.2021