SN: Od cofniętego wniosku zwraca się całą sumę

Prawo cywilne

W razie cofnięcia wniosku o zatwierdzenie tabel przez Komisję Prawa Autorskiego przysługuje zażalenie na odmowę zwrotu opłaty - taki jest sens uchwały trzech sędziów Sądu Najwyższego. Stronie zwraca się całą uiszczoną opłatę od cofniętego pisma.

20.11.2018

WSA: Tylko dyskryminacja chroni zatrudnienie radnego

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

20.11.2018

SN: Zgoda na zbycie komórki i garażu w ramach wspólnoty

Prawo gospodarcze

Dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

19.11.2018

SA: Bez umowy sąd nie nakaże, by deweloper wybudował drogę

Drogi Budownictwo

Obowiązkiem inwestora jest wybudowanie drogi publicznej dla zrealizowanej przez siebie inwestycji niedrogowej. Szczegóły tego przedsięwzięcia określa umowa zawarta między gminą a inwestorem. Gdy jej nie na, sąd nie zmusi inwestora do wykonania tego obowiązku. Tak uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

19.11.2018

NSA: Reputacja firmy też do opodatkowania

Prawo gospodarcze

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży firmy zalicza się także dodatnią wartość, czyli tzw. goodwill - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2018

NSA: Opłata przystankowa nie odbiera prawa do pełnego odliczenia

Samorząd terytorialny

Opłata ma charakter zbliżony do daniny publicznej i nie ma związku z ceną usługi transportu publicznego. W konsekwencji pre-współczynnik nie ma tutaj zastosowania. Stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w czwartkowym wyroku.

18.11.2018

SN oceni skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej w małżeństwie

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie w składzie siedmiu sędziów kwestię, w jakim zakresie upadłość powinna objąć cały majątek małżonków. Czy objęcie postępowaniem upadłościowym majątku obojga nie będzie pokrzywdzeniem jednego z nich, który o długach nie wiedział, a zostaje z niczym?

17.11.2018

SN: Podnajemca jest lokatorem i ma prawo do lokalu socjalnego

Prawo cywilne Administracja publiczna

Osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, zawartej z najemcą lokalu bez zgody wynajmującego, jest lokatorem - orzekł Sąd Najwyższy. Konsekwencją tej uchwały jest obowiązek gminy przydzielenia takiemu podnajemcy lokalu socjalnego.

17.11.2018

Wojewoda: Radny nie może głosować podnosząc rękę

Samorząd terytorialny

Skoro ustawodawca określił, że głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu  głosowań radnych, to rada nie może wprowadzić dodatkowego wymogu „podniesienia ręki”

17.11.2018

Wojewoda: Regulamin punktu zbiórki odpadów tylko w uchwale śmieciowej

Środowisko

Rada gminy nie może uchwalić regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w formie odrębnej uchwały. Taki regulamin można przyjąć jako nowelizację obowiązującej w gminie „uchwały śmieciowej” – stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski.

16.11.2018

WSA: Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Rada nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.11.2018

NSA: Opodatkowane noclegi zleceniobiorców

PIT Prawo gospodarcze

Zleceniobiorca podlega innym regulacjom niż pracownik i w przeciwieństwie do niego darmowy nocleg zapewniony mu przez agencję pracy tymczasowej będzie podlegał opodatkowaniu PIT. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

15.11.2018

NSA: Dobre intencje zakładu pracy nie przeciwdziałają chorobie

BHP

Szkolenia i ocena ryzyka narażenia na choroby zawodowe nie eliminują schorzeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie lekarskie jest wiążące. Można je obalić jedynie przedstawiając dowody, że nie zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między warunkami pracy a chorobą - dodał.

15.11.2018

SN: Kar umownych nie można wyliczać w nieskończoność

Prawo cywilne

Przy naliczaniu kar umownych za opóźnienia przy każdym etapie budowy kontrahent musi znać maksymalną ich wysokość - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego. - Do unieważnienia umowy trzeba by było wykazać, że gdyby powód wiedział, jaka jest cała suma kar umownych, to by nie przystąpił do całej umowy - dodał.

14.11.2018

NSA: Zarządzenia wojewodów zmieniające nazwy ulic sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 skarg wojewodów Pomorskiego i Wielkopolskiego w sprawie zmiany nazw ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Ulica Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku pozostaje, ale w kilku innych przypadkach uznał prawo samorządów do ustalania tych nazw.

14.11.2018