Strasburg: Więzienie za zniesławienie narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne

Wymierzenie kary pozbawienia wolności dla dziennikarza za podanie nieprawdziwej wiadomości o tym, jakoby 13-letnia dziewczynka została zmuszona do aborcji przez rodziców i kuratora, stanowiło naruszenie dziennikarskiej wolności wypowiedzi - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.03.2019

Rejestr przetwarzania danych to nie jest informacja publiczna

RODO

Urząd nie ma obowiązku udostępniać czynności przetwarzania danych oraz ich rejestrów, bo to nie jest informacja publiczna. Są to dokumenty wewnętrzne, które służą zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, ale opinie prawników są podzielone.

08.03.2019

SN: Zadośćuczynienie dla aktorki i przeprosiny za kłamstwa w mediach

Prawo cywilne

Nawet jeśli naruszenie dóbr osobistych przez media nie było drastyczne, to poszkodowani krytyką artyści mogą żądać skutecznie zadośćuczynienia. Niezależnie, czy osoby te już uzyskały rekompensatę pieniężną w innych procesach o ochronę dóbr osobistych - orzekł Sąd Najwyższy.

07.03.2019

SN: Omyłka przy wprowadzaniu e-ksiąg wieczystych pozbawiła bank hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po digitalizacji rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych objęła tylko wersję cyfrową - stwierdził Sąd Najwyższy. - A zatem błąd przy tworzeniu elektronicznych ksiąg zadziałał na niekorzyść instytucji, która zabezpieczyła wierzytelność w wersji papierowej - dodał, nie uznając argumentacji banku.

07.03.2019

NSA: Nazwa obiektu budowlanego nie przesądza o jego funkcji

Administracja publiczna Budownictwo

Organ administracji architektoniczno–budowlanej ma obowiązek ustalenia rzeczywistego rodzaju projektowanego obiektu. NSA uznał, że od szczegółowej kontroli nie zwalnia go ustalenie nazwy, która została podana w projekcie budowlanym i we wniosku o pozwolenie na budowę.

06.03.2019

SN: Prokurator wydalona ze służby, bez środków do życia

Prawnicy Prokuratura

Najsurowszy wymiar kary musi mieć społeczne oddziaływanie - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Kara ma charakter prewencyjny dla środowiska prokuratorskiego. Dla obwinionej prokurator nie jest zemstą, lecz jest adekwatna do okoliczności - dodał sąd.

06.03.2019

SN: Samorząd notarialny testuje prawo kosztem swoich członków

Prawnicy

Pisemna umowa najmu lokalu przeznaczonego na kancelarię notarialną nie jest konieczna - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał wyrok uniewinniający rejenta. Okazanie tytułu własności lokalu podczas wizytacji też nie jest obowiązkowe - podkreślił SN.

05.03.2019

Strasburg: Kontrola pasażerów na lotnisku nie może być nieograniczona

Prawo karne Policja

Brytyjska ustawa zezwalająca na zaostrzoną kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach i umożliwiająca zatrzymanie, przeszukanie i przesłuchanie pasażera bez uzasadnionej przyczyny, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego pasażerki - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.03.2019

NSA: Strona sporu sądowego otrzymuje akta w trybie kpa

Administracja publiczna

Gdyby spółka żądała akt na podstawie kodeksu, minister spraw wewnętrznych przekazał by jej do dokumenty wglądu. Ale skoro chciała dostępu w trybie informacji publicznej, to nie miała szans na wygraną przed sądami administracyjnymi, zwłaszcza, że nie wskazała o jakie konkretnie dokumenty chodzi - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.03.2019

SN: Dzięki opinii biegłego kardiologa, oskarżony nie musi daleko podróżować

Opieka zdrowotna

Z opinii lekarskiej wynikało, że oskarżony nie powinien podróżować 600 km z miejsca zamieszkania do siedziby właściwego sądu. Było to związane z jego problemami zdrowotnymi, które mogłyby nasilić się. Aby proces mógł się toczyć, trzeba wyznaczyć inny sąd do rozpoznania sprawy - orzekł Sąd Najwyższy.

04.03.2019

Sąd: Sprzedaż mieszkania nie rozciąga się na korzystanie z garażu

Prawo cywilne Budownictwo

Zanim pozwani sprzedali powódce lokal z udziałem w gruncie, zwrócili użyczone im klucze do garażu. Choć formalnie byli współwłaścicielami tego pomieszczenia, niemniej nie mogli oni z niego korzystać, gdyż dokonano wcześniej podziału rzeczy w naturze. Skoro pozwani nie mają kluczy do garażu, powództwo jest niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Piszu.

03.03.2019

NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

Wakacje z karaluchami - biuro podróży zapłaci zadośćuczynienie

Rynek i konsument

Warunki hotelowe odbiegały od ogólnie przyjętych dla standardu czterogwiazdkowego, nawet lokalnej kategorii. Sąd Okręgowy w Olsztynie potwierdził, że biuro podróży ma zapłacić turyście odszkodowanie za to, że musiał sam opłacić inny hotel oraz zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.

02.03.2019

WSA: Gmina nie może zakazać drobnych napraw aut

Samorząd terytorialny

Gmina ma prawo wprowadzić do regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującym na jej obszarze zapisy dotyczące naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ograniczenia właścicieli aut do napraw drobnych

02.03.2019

Rodzic, który zmienia płeć, dzieci pozywać nie musi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozew o ustalenie płci metrykalnej osoby transseksualnej powinien być wytoczony przeciw rodzicom powoda. Nie można zatem oddalić powództwa z tej przyczyny, że powód odmawia podania danych osobowych jego dzieci. Płeć rodzica nie wpływa na zakres władzy rodzicielskiej - przyjął Sąd Najwyższy. Wyrok SN komentują eksperci.

02.03.2019

NSA: Minister powinna ujawniać wyniki konsultacji przed reformą oświaty

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Minister edukacji narodowej uważa, że przebieg i wnioski ze spotkań zespołu ekspertów "Dobrej Zmiany" były wewnętrznym dokumentem. I nie są jawne. Naczelny Sąd Administracyjny jest innego zdania. Uznał, że stanowiły one element procesu legislacyjnego przed reformą systemu oświaty i powinny być ujawnione.

01.03.2019

SA: Potrzebna kolejna operacja, ale to nie wina lekarzy, tylko typu schorzenia

Opieka zdrowotna

Przeprowadzenie kolejnej operacji tego samego schorzenia nie uzasadnia samo w sobie domagania się finansowej rekompensaty od szpitala. Nie jest wprawdzie wykluczona w takiej sytuacji wina personelu medycznego, lecz tę trzeba udowodnić. W przeciwnym wypadku pozostaje się pogodzić, że niektóre choroby mogą nawracać - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

01.03.2019

SN: Wyłączenie emerytów i rencistów z nagród było dyskryminacją

Prawo pracy

Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

01.03.2019