NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019

SN nie wydał uchwały o niekonstytucyjnych przepisach, bo Sejm je zmienił

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy stwierdził w piątek, że problem stosowania przez sądy przepisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z konstytucją, ale z odroczoną mocą utraty obowiązywania jest bardzo ważny, ale nie ogłosił uchwały w tej sprawie. Dlatego, że w ocenianej sprawie Sejm już zmienił regulację.

14.06.2019

Strasburg: Upubliczniona korespondencja pracownika przestaje być prywatna

Prawo pracy RODO

Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.06.2019

WSA: W walce z alkoholizmem gmina jeden krok za ustawodawcą

Samorząd terytorialny

Przyczyną nieważności zapisów gminnej uchwały określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie gminy może być wkroczenie w materię zarezerwowaną dla ustawodawcy i nieprecyzyjność przepisów. Chodzi o odgórne wskazanie wymogów architektonicznych oraz niepewność co do odległości punktu sprzedaży - wyjaśnił WSA w Gorzowie Wlkp.

14.06.2019

WSA: Zdający przyszły radca musi brać pod uwagę koszty procesu, które ponosi klient

Prawo cywilne Prawnicy

Brak wzmianki o problemie nieważności weksla dyskwalifikuje pracę zdającej prawniczki, dlatego słusznie egzaminatorzy ocenili całość egzaminu negatywnie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny o wyniku egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w 2018 r. - Ważne są skutki finansowe, jakie potencjalny klient mógłby ponieść w wyniku błędu swego pełnomocnika - dodał.

14.06.2019

WSA: Podwyższając wynagrodzenia nauczycieli, trzeba wysłuchać związkowców

Kadry w oświacie

Wyrażenie opinii o gotowym już projekcie uchwały nie jest tym samym, co podejmowanie działań w celu ustalenia treści tego aktu na etapie jego tworzenia. Wójt gminy nie dopełnił obowiązku uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

14.06.2019

SN odpowie, czy sądy mają stosować niekonstytucyjne przepisy

Środowisko Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmie w piątek uchwałę w składzie trzech sędziów, czy w okresie odroczenia utraty mocy przepisu uznanego za niekonstytucyjny przez Trybunał Konstytucyjny dopuszczalna jest odmowa zastosowania przez sąd takiego wadliwego przepisu?

13.06.2019

NSA: Wybór należy do podatnika, ale organ może dać mu wskazówki

VAT

Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej może być wszczęte, gdy wniosek dotyczy oceny zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanej do określenia kwoty VAT. Chodzi tu o podatek naliczony podlegający odliczeniu od wydatków związanych z działalnością gospodarczą oraz pozostałą działalnością wnioskodawcy.

13.06.2019

WSA: Opinia ekspertów decyduje o elewacji zabytkowego budynku

Administracja publiczna Budownictwo

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

13.06.2019

SN: Prokurator generalny nie może podważać kary uzgodnionej z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony prokurator długo nie doręczał zawiadomień o umorzeniu śledztwa i nie informował o tym poszkodowanego, czym przyczynił się do ograniczenia jego praw procesowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale oddalił kasację prokuratora generalnego, gdyż kara dla prokuratora była wcześniej uzgodniona z rzecznikiem dyscyplinarnym.

12.06.2019

SN: Prawnik nie może zabronić klientowi złożenia skargi na siebie

Prawnicy

Etycznie niedopuszczalne jest, by radca prawny wpisał do umowy z klientem zakaz występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niego. Uchylenie się od odpowiedzialności za działania zawodowe w takiej postaci zmierza do obejścia prawa i jest nieważne - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

11.06.2019

TK: Niekonstytucyjny obowiązek łączenia kar ograniczenia i pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

11.06.2019

NSA: Zapis monitoringu z autobusu czy tramwaju można udostępnić

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO

Nie jest informacją publiczną pismo do władz miasta lub sądu o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na etacie. Jest nią jednak zapis monitoringu w środku komunikacji publicznej, który był podstawą rozwiązania stosunku pracy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA korespondencja dotycząca spraw personalnych w instytucji publicznej jest sprawą prywatną.

11.06.2019

SN: Sędzia nie będzie przeniesiony do innej apelacji za "kopiuj - wklej"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację ministra sprawiedliwości w sprawie sędziego, który kopiował wyroki, popełniając błędy. SN uznał, że surowsza kara - przeniesienia do innej apelacji jest bezcelowa, gdyż obwiniony już wyciągnął wnioski ze swego postępowania.

10.06.2019

NSA: Wymogi nie mogą zniechęcać potencjalnych wykonawców

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Zamawiający nie ma prawa w jakikolwiek sposób uprzywilejowywać bądź zniechęcać potencjalnych wykonawców zamówienia publicznego. NSA podkreślił, że wymóg wykazania niezbędnych uprawnień i kwalifikacji musi wynikać z planowanego zadania i mieć odniesienie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Podobnie jest z wprowadzeniem warunku dodatniego wyniku finansowego.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019

SA: Choć dziecko nie było w niedostatku, rodzic odpowiada za narażenie go na taki stan

Prawo rodzinne

Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.

08.06.2019