Sąd: Zarządca drogi powinien dostrzec nie tylko suche drzewa, ale i konary

Samorząd terytorialny

Gmina zbyt pobieżnie kontrolowała przydrożną zieleń skupiając się tylko na wycince suchych drzew. Zapłaci więc za szkodę, którą wyrządził oderwany od „zielonego drzewa” suchy konar – stwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu. Zdaniem sądu odłamanie konaru wynikało z jego złego stanu, a nie zjawiska nadzwyczajnego.

25.07.2020

SN: Tantiemy dla twórców za dołączenie filmów do pism trudno obliczyć

Prawo cywilne

W sprawie tantiem dla autorów filmów i innych utworów sądy nie mają instrumentów, aby wyważyć interesy stron, gdyż nie ma stałych tabel stawek - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zapłata za inserty ma charakter dodatkowy, zasadnicze wynagrodzenie wynikające z licencji zostało już wypłacone - wyjaśniał sąd.

24.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

WSA: Pochopne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego jest niedopuszczalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Organ uznał, że radny nie zamieszkuje na stałe na obszarze gminy. Ustalenia w tym zakresie nie były wszechstronne. Należało zbadać, w której miejscowości znajduje się centrum życiowe skarżącego. Organ powinien dotrzeć do szeregu dowodów zanim wydał uchwałę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

24.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Upomnienie dla prokuratora już wydalonego ze służby

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała interesujący wyrok - pozbawionego stanu spoczynku prokuratora ukarała za wykłady, które wygłaszał 6 lat temu bez pozwolenia przełożonego. A ponadto do tego czynu zastosowała ustawę Prawo o prokuraturze obecnie obowiązującą, a do opóźnienia w złożeniu zeznania o stanie majątkowym - ustawę z 2005 roku.

23.07.2020

SN: Ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki nad poszkodowanymi w wypadku

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym – uznał Sąd Najwyższy. Podzielił tym samym stanowisko Rzecznika Finansowego, który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach.

23.07.2020

WSA: Koronawirus nie uzasadnił bezczynności prokuratora

Administracja publiczna Prokuratura

Epidemia koronawirusa nie miała wpływu na bieg terminu do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Sprawy te zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę jako pilne, więc nie można było zastosować przepisów o zawieszeniu ich biegu. Tym samym skoro prokurator nie udostępnił w terminie wnioskowanej informacji publicznej, to dopuścił się bezczynności.

23.07.2020

Izba Kontroli SN uchyla dwa prawomocne wyroki, których skutkiem byłaby eksmisja

Prawo cywilne

Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.

23.07.2020

Wejście w życie przepisów o podatku od elektrowni wiatrowych niezgodne z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prawo nie może działać wstecz. Tym samym nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która spowodowała zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2018 roku, jest niezgodna z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

22.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nawet zasłużony prokurator nie może być bezkarny

Prawnicy Prokuratura

Zasługi dla prokuratury obwinionego prokuratora w stanie spoczynku nie mają znaczenia, skoro popełnił on przestępstwo umyślne - stwierdził sędzia Ryszard Witkowski. - Obwiniony nie może z powodu tych zasług pozostać bezkarny - dodał sąd i pominął kwestię, że obwiniony poddał się dobrowolnie karze. Został pozbawiony stanu spoczynku przez Izbę Dyscyplinarną.

22.07.2020

WSA: Władza rodzicielska to za mało, żeby skorzystać z ulgi na dzieci

Ordynacja Prawo rodzinne PIT

Do skorzystania z ulgi prorodzinnej nie wystarczy jedynie posiadanie władzy rodzicielskiej, spełnianie obowiązku alimentacyjnego lub sporadyczne kontakty z dziećmi. Rodzic powinien sprawować nad nimi faktyczną pieczę w sposób zapewniający ich prawidłowy rozwój. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.07.2020

RIO: Nie wystarczy wskazać w tytule uchwały, że związana jest ona z COVID-19

Finanse samorządów Koronawirus

Nie tylko w tytule, ale i w treści uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości trzeba wskazać, że dotyczy ona przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – stwierdziło Kolegium RIO w Lublinie.

21.07.2020

SN: Data płatności weksla nie może być dowolna

Prawo cywilne

Porozumienie wekslowe, w którym wskazano, że wierzyciel może opatrzyć weksel gwarancyjny in blanco datą płatności według swego uznania, nie upoważnia do uzupełnienie weksla datą płatności przypadającą po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

21.07.2020

SN: Sędzia nie mógł kwestionować uchwały KRS dot. podziału czynności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia uważał za niezasadne przeniesienie go do orzekania w wydziale innego sądu w trybie bez uzyskiwania jego zgody. Krajowa Rada Sądownicza wydała uchwałę o umorzeniu postępowania w tym przedmiocie. Taka uchwała nie mogła być kwestionowana przez sędziego, skoro z przepisów wynika, iż nie można jej zaskarżyć - orzekł Sąd Najwyższy.

20.07.2020

RIO: Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości innym, bez zwolnienia

Finanse publiczne Finanse samorządów

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

20.07.2020

WSA: Prawo do prywatności nie chroni pensji wykładowcy

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO

Prawo do prywatności nie chroni informacji o wysokości wynagrodzenia pobieranego przez wykładowcę akademickiego. Jednakże nie każdy jego składnik ma związek z pełnieniem funkcji publicznej. Nie wykazują go bowiem te elementy świadczenia, które wynikają ze statusu rodzinnego lub socjalnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

20.07.2020

WSA: Specyfika niemieckiego rynku może mieć wpływ na cenę samochodu

Akcyza Spółki

Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.

19.07.2020

NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020