SN: Żądanie zapłaty zachowku może godzić w zasady współżycia społecznego

Prawo cywilne Prawo rodzinne

To sąd w realiach konkretnego przypadku może ocenić, czy zachowanie uprawnionego do świadczenia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie można wykluczyć stosowania tej konstrukcji także w sprawie o zachowek, gdy uprawniony postępował nieetycznie wobec spadkodawcy lub wobec zobowiązanego do świadczenia – orzekł Sąd Najwyższy.

28.12.2020

SN: Odmowa odbioru pisma z sądu może rzutować na ocenę wniosku o przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości

Z adnotacji uczynionej na zwrotnym poświadczeniu korespondencji wynika, że skazany odmówił odebrania korespondencji z sądu. Dopiero po pewnym czasie złożył zażalenie na postanowienie z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jego wniosek nie mógł zostać uwzględniony, skoro mógł on w terminie wnieść zażalenie - uznał Sąd Najwyższy.

27.12.2020

NSA: Tylko sąd może skierować na badanie, czy osoba jest uzależniona od alkoholu

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Skierowanie na badanie przez biegłego, który ocenia to, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, nie rzutuje na prawa i obowiązki osoby, której dotyczy. To od zainteresowanego zależy, czy wyrazi chęć poddania się badaniu. Wyjątek stanowi skierowanie orzeczone przez sąd - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.12.2020

WSA: Umorzenie należności z funduszu alimentacyjnego możliwe tylko wyjątkowo

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Choć sytuacja skarżącej jest trudna, nie było podstaw do podważenia decyzji organów o odmowie umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skarżąca nienależycie wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe. Możliwe, że w przyszłości będzie w stanie spłacić zadłużenie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

24.12.2020

SN: Pożyczkobiorca ma ochronę państwa, gdy umowa narusza zasadę sprawiedliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zasada sprawiedliwości społecznej wymaga by organy państwa przeciwdziałały powiększaniu dysproporcji pomiędzy partnerami społecznymi. Dlatego należało uchylić wyrok sądu okręgowego, który wsparł działania przedsiębiorcy wykorzystującego słabszą pozycję konsumenta. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego dotyczącą zobowiązania wekslowego.

23.12.2020

SN: Prawnik brał pieniądze za przechytrzenie komornika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oszustwo powoduje wyłącznie obiektywną "niekorzystność" rozporządzenia mieniem osoby oszukanej w oderwaniu od celu przekazania pieniędzy. Płatna protekcja miała prowadzić do zniweczenia skutków licytacji. I nieważne jest czy licytacja komornicza była uczciwa, zgodna z prawem lub niegodziwa - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

22.12.2020

SA: Kwota zadośćuczynienia powinna być płatna z odsetkami od daty doręczenia odpisu pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument

W toku procesu o zadośćuczynienie jedną ze spornych kwestii była początkowa data naliczania odsetek. Pozwana spółka nie miała racji twierdząc, że odsetki te powinny być płatne dopiero od dnia wyrokowania. W orzecznictwie przyjmuje się, że dla rozpoczęcia biegu odsetek od należnego zadośćuczynienia kluczowa jest data doręczenia odpisu pozwu - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

21.12.2020

SN: Dom darowany bratu z pominięciem dzieci nie przejdzie na jego rzecz

Prawo cywilne

Darowizna rodzinnego domu mieszkalnego na rzecz brata i wnuka z pominięciem dzieci i żony musi być unieważniona z powodu naruszenia zasad współżycia społecznego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Tym samym Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Rejonowego w Starachowicach.

19.12.2020

Strasburg: Organizacja pozarządowa nie może płacić za wysokich kosztów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Obciążenie organizacji pozarządowej wysokimi kosztami postępowania sądowego, bez uwzględnienia proporcjonalności wysokości kosztów do indywidualnych okoliczności sprawy, stanowiło naruszenie podstawowego prawa do poszanowania mienia - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 grudnia br.

18.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.

17.12.2020

WSA: Mianowanie dyrektora szkoły nieważne, bo bez porozumienia z kuratorem

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wójt gminy nie może mianować dyrektora szkoły zanim nie nastąpi uzgodnienie kandydatury z kuratorem oświaty. Późniejsza akceptacja kandydata przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie naprawia braku porozumienia, wobec czego zarządzenie o mianowaniu jest nieważne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

17.12.2020

TK: Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne

16.12.2020

Strasburg: Uniewinnienie nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej

Prawo karne Prawo cywilne

Uniewinnienie w sprawie karnej od zarzutu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie zwalnia uniewinnionego z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. A wyrok sądu cywilnego, w którym zasądzono odszkodowanie, nie narusza zasady domniemania niewinności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

16.12.2020

TK: Fundacja może skarżyć do sądu bezczynność prezydenta w sprawie konkursu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.

15.12.2020

SN: Nie można zakazać dostępu do akt obwinionemu prokuratorowi

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.

15.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020

Emil Wąsacz po latach uniewinniony, bo działał na korzyść Skarbu Państwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po prawie czterech latach procesu i 15 latach postępowania uniewinnieniem zakończył się proces przeciwko Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu w latach 1997 - 2000. Sąd nie tylko nie uznał zarzutów prokuratury o niedopełnienie w 1999 r. obowiązków przy prywatyzacji PZU, ale wręcz stwierdził, że oczywiste jest, że oskarżony działał na korzyść Skarbu Państwa.

14.12.2020