Mec. Koschel-Sturzbecher: Nowelizacja kodeksu karnego ułatwia walkę z nadużyciami gospodarczymi

Prawo karne

Jedna z wprowadzonych od 1 października br. zmian w kodeksie karnym dotyczy przepisu art. 296. Chodzi w nim o przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym bądź przestępstwo nadużycia zaufania. Przestępstwem jest też samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia takiej szkody, jednak do tej pory dla jego ścigania niezbędne było złożenie wniosku przez pokrzywdzonego. Nowelizacja rozszerzyła krąg osób, które mogą złożyć taki wniosek - pisze Agata Koschel-Sturzbecher, adwokat.

05.01.2024

Mec. Dawid Kulpa: O szacunku do sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli naprawdę chcemy naprawić wymiar sprawiedliwości, a Rzeczpospolitą uczynić prawdziwym, republikańskim domem wspólnym, może zamiast przypisywać zbiorczo łatki „neo-sedziów”, warto usiąść do dialogu, by ustalić merytoryczny kierunek prac legislacyjnych zapewniających przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją? W mojej ocenie zyskamy na tym wszyscy - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

04.01.2024

Unijne uregulowania o cyfrowej tożsamości coraz szerzej stosowane

Prawo AI

Ocena rozporządzenia eIDAS, przeprowadzona przez Komisję Europejską wykazała, że nie wszystkie potrzeby rynkowe w zakresie cyfrowej identyfikacji odpowiednio ono reguluje. Również niektóre rozwiązania dotyczące tożsamości budzą obawy co do właściwej ochrony prywatności i danych - piszą Maciej Łabędzki oraz Aleksandra Kraśnicka z Deloitte.

03.01.2024

Lewandowicz: Nie ma dobrego rozwiązania problemów z KSeF

VAT KSeF

W przepisach zakładających obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur nie dostrzeżono wielu problemów praktycznych. Podatnicy z założenia nie będą w stanie wystawiać faktur zgodnie z przepisami. Trudno przewidzieć, jak do tych problemów podejdzie Ministerstwo Finansów i czy zdąży znaleźć jakieś sensowne rozwiązania - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP), doradca podatkowy.

03.01.2024

Czy z perspektywy VAT trzeba badać pochodzenie dzieła sztuki

VAT

Nie wystarczy upewnić się, że dany przedmiot mieści się w definicji ustawowej dzieła sztuki oraz został nabyty w ramach profesjonalnej działalności gospodarczej celem dalszej odsprzedaży. Należy jeszcze zbadać pochodzenie dzieła będącego przedmiotem odsprzedaży, gdyż zastosowanie procedury marży zależne jest od właściwego statusu podmiotu, od którego następuje nabycie lub rodzaju transakcji tego nabycia - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

02.01.2024

Linia orzecznicza TSUE „płynie” jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeśli uwierzyć (nad)używanemu określeniu „przełomowy wyrok TSUE” przyjąć trzeba by, że orzecznictwo luksemburskiego Trybunału wije się i meandruje niczym rwąca rzeka przez pasmo górskie. Tymczasem linia orzecznicza TSUE  „płynie” raczej w prosty i przewidywalny sposób jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów. Tak jest również w przypadku wyroku TSUE w sprawie C-28/22 Getin Noble Bank S.A z 14 grudnia 2023 r. - co nie umniejsza jego znaczenia dla konsumentów - piszą adwokaci: Anna Dombska i Marcin Szymański.

02.01.2024

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.

01.01.2024

Koniec niedzielnych wypożyczalni oraz „czytelni książek". Furtka zamknięta, tylko na jak długo?

Rynek i konsument

Ostatnie trzy wyroki Sądu Najwyższego będą miały niebagatelny wpływ na dotychczasowe praktyki przedsiębiorców z branży handlowej, a co za tym idzie pośrednio dotkną również samych konsumentów. SN kategorycznie zanegował handel w niedziele w sklepach spożywczych, prowadzących rzekomo wypożyczalnie sprzętu sportowego czy książek - piszą Mateusz Szurman i Łukasz Duśko, adwokaci.

30.12.2023

Kubicz: Czasu na wdrożenie KSeF coraz mniej, a większość pytań pozostaje bez odpowiedzi

VAT KSeF

Po 1 lipca 2024 roku w Krajowym Systemie e-Faktur nabywca nadal będzie mógł wystawiać faktury za sprzedawcę. Jednak jeśli sprzedawcą będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał udzielić nabywcy upoważnienia do samofakturowania w… KSeF, czyli musi mieć polski NIP. To rozwiązanie nielogiczne, które w praktyce uniemożliwia samofakturowanie. MF zauważa problem, ale nie przedstawiło dotychczas rozwiązania – mówi Kajetan Kubicz, adwokat w zespole KSEF EKSPERT w dziale podatkowym LTCA.

29.12.2023

Projekt ustawy o asystencji wpuszcza do systemu seniorów, jest ryzyko, że usługa trafi głównie do nich

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami w pierwszej kolejności powinny trafić do osób do 65 roku życia, chyba że uzyskały orzeczenie i korzystały z asystencji. Do seniorów powinny być kierowane inne instrumenty wsparcia. Oczywiście, docelowo usługi asystencji powinny objąć też osoby starsze, ale to wymaga większego budżetu - uważa dr Magdalena Kocejko, ekspertka ds. polityki społecznej w obszarze niepełnosprawności.

28.12.2023

Faktyczne prawo do obrony bez udziału obrońcy jest iluzją

Prawo karne

Adwokatowi, który broni się sam, można powiedzieć, że ma beznadziejnego obrońcę. Nawet profesjonalista, nie jest bowiem dobrym obrońcą we własnej sprawie. Wielokrotnie gorsza jest sytuacja osoby, której cała wiedza w tym zakresie, ogranicza się do tekstu pouczeń otrzymanych podczas pierwszej czynności. Każdego dnia wielu podejrzanych samodzielnie uczestniczących w czynnościach zostaje faktycznie pozbawionych prawa do obrony - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.

26.12.2023

Kulpa: Kryzys konstytucyjny czy sprawa rejestrowa?

W aktualnym kryzysie konstytucyjnym padają wiecowe hasła o „bezprawnym” działaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: skoro mamy do czynienia z kryzysem „konstytucyjnym” w zakresie spółek, to dlaczego nie rozstrzygnie go sąd rejestrowy? Czy Krajowy Rejestr Sądowy nie zajmuje się spółkami? - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni, laureat konkursu “Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra 2018”.

25.12.2023

Od pierścionka zaręczynowego czasami trzeba zapłacić podatek

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

W przedwojennej Polsce przyjmowało się, że wartość pierścionka zaręczynowego powinna odpowiadać trzymiesięcznym zarobkom narzeczonego. Przekładając tę wartość na dzień dzisiejszy, mając na uwadze, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi w Polsce w 2023 roku „na rękę” 2.709,48 zł, należy zwrócić uwagę na niezbyt romantyczny aspekt podatkowy - pisze Zofia Gajewska, adwokat. 

25.12.2023

Przepis na barszcz i karpia to nie dzieło, prawo autorskie nie obowiązuje

Własność intelektualna Prawo autorskie

Nie zastanawiamy się zazwyczaj, czy z przepisu kulinarnego zaczerpniętego z internetu faktycznie można swobodnie korzystać. Często wydaje się nam, że wszystko, co zostało umieszczone w sieci, jest wspólną własnością wszystkich i można z tego w dowolny sposób korzystać. Tymczasem tak nie jest, a przynajmniej nie w każdym przypadku - pisze Joanna Piłka, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

23.12.2023

Mikołaj Kozak: Cywilny charakter zmorą w sprawach karnych gospodarczych

Prawo karne

Zmorą w sprawach karnych – zwłaszcza w skomplikowanych kwestiach karnych gospodarczych – jest dla strony atakującej sformułowanie, że sprawa ma charakter cywilny i sprawiedliwości trzeba szukać na drodze cywilnej, a nie karnej. Bardzo często takie sformułowanie nie jest w ogóle wyjaśnione - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.12.2023

Agnieszka Wnuk: Podejście prezentowane przez NSA ogranicza preferencje w podatku u źródła

CIT

Nie sposób nie wyrazić zaniepokojenia zaprezentowanym przez NSA automatyzmem w klasyfikowaniu struktury jako sztucznej z tego tylko powodu, że uzyskuje głównie przychody dywidendowe, a jej działalność operacyjna jest ograniczona. Przyjmując takie podejście, można by uznać, że żadna ze spółek holdingowych nie spełni kryteriów dla zastosowania zwolnienia - pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

22.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Wprowadzenie w błąd przy zamówieniach publicznych może słono kosztować

Zamówienia publiczne

Już w poprzednim stanie prawnym, wprowadzenie zamawiającego w błąd mogło skutkować dla wykonawcy wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wejście w życie dwa lata temu prawa zamówień publicznych zaostrzyło wcześniejsze regulacje, wprowadzając nową sankcję, której skutki są znacznie poważniejsze, ponieważ wykraczają poza ramy konkretnego postępowania - piszą Jędrzej Witaszczak i Marta Dziewulska, radcowie prawni.

21.12.2023

Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023