Ujednolicenie i uproszczenie prawa budowlanego pilnie potrzebne

Budownictwo

Nie udało się osiągnąć nawet niewielkiej części z zakładanych celów programu „Mieszkanie+”, a „lex deweloper” spotyka się z nieprzychylnością samorządów. Wyjściem z tej sytuacji nie jest tworzenie nowych „specustaw”, ale uporządkowanie prawa budowlanego - pisze Jacek Kosiński.

09.01.2019

Raportowanie schematów podatkowych pełne wątpliwości

CIT PIT Doradca podatkowy

Definicja promotora w nowych przepisach nastręcza trudności interpretacyjnych. Nie wiadomo, czy promotorem w wypadku podmiotów świadczących usługi doradcze będzie on sam, czy indywidualnie każda osoba fizyczna mająca informacje o schemacie podatkowym. Czy za promotora może być uznany prawnik, doradca wewnętrzny, tzw. in-house – pytają Aleksandra Rutkowska i Magdalena Kasiarz z EY.

08.01.2019

Zmiany w procedurze cywilnej – w poszukiwaniu równowagi

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O prawie trzeba myśleć w kategoriach środka, a nie celu. Przepisy prawa procesowego mają to do siebie, że z czasem, a niekiedy również proporcjonalnie do stopnia skomplikowania, zaczynają żyć własnym życiem, niekoniecznie zgodnie z misją nadaną przez ustawodawcę - pisze adw. Rafał Rozwadowski, komentując zmiany projektowane w procedurze cywilnej.

08.01.2019

Prezes SO w Gorzowie: Merytoryczne orzekanie w apelacji usprawnia sądy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Częste uchylanie wyroków i przekazywanie przez sądy odwoławcze spraw do ponownego rozpatrzenia przez sądy pierwszej instancji stało się w pewnym momencie wręcz patologią. Dobrze więc, że ustawodawca zobowiązał te sądy do orzekania także merytorycznie, gdy to możliwe - twierdzi Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie.

07.01.2019

Deweloperzy mogą mieć kłopoty z pomocą publiczną

Budownictwo

Ustawodawca w ostatniej chwili zmienił zasady uwłaszczenia dla podmiotów gospodarczych. Pozwoli to uniknąć deweloperom konsekwencji korzystania z pomocy publicznej. Nowelizacja jednak nie jest doskonała – uważa Łukasz Bernatowicz, radca prawny, ekspert BCC do spraw infrastruktury i prawa budowlanego.

07.01.2019

Jest szansa na usunięcie wątpliwości związanych z kosztami autorskimi

PIT

Minister finansów ogłosił w czwartek rozpoczęcie konsultacji podatkowych dotyczących interpretacji ogólnej w zakresie możliwości zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Może to zakończyć trwający obecnie stan niepewności co do warunków rozliczenia preferencyjnej stawki kosztów - piszą Joanna Jastrząb i Agnieszka Wachowska.

04.01.2019

Skarga nadzwyczajna w kolizji ze skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzona niedawno instytucja skargi nadzwyczajnej może wyprzeć istniejącą od kilkunastu lat skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Podjęcie zabiegów i skierowanie do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej blokuje możliwość skorzystania z tego drugiego środka - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

04.01.2019

Haładyj: Nowe przepisy ułatwiają prowadzenie biznesu

Prawo gospodarcze

W 2018 roku przyjęto najmniej nowych przepisów gospodarczych od 10 lat. Wiele z nich jednak odpowiada na realne problemy przedsiębiorców i ułatwia prowadzenie biznesu – przekonuje Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości.

03.01.2019

Małe zainteresowanie ochroną danych osobowych podatników

Ordynacja RODO

Każdy z nas ma prawo zapytać urząd skarbowy czy urząd celno-skarbowy, czy przetwarza jego dane osobowe i na jakich zasadach. Jeżeli okaże się, że tych danych ma więcej niż potrzebuje, albo jakieś dane przetwarza bez podstawy prawnej, to jak najbardziej możemy zrealizować wobec urzędu wszystkie nasze prawa w tym zakresie - tłumaczy Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy.

02.01.2019

Losowanie nie jest idealnym sposobem przydzielania spraw sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Losowanie pozwala na niezależny i bez wpływów zewnętrznych dobór spraw do rozpatrywania przez sędziów, ale warto też analizować jego wpływ na prawa stron, w tym do sprawnego i szybkiego postępowania, a także pewne wymogi organizacyjne sądu - twierdzi sędzia Paweł Rygiel z Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

02.01.2019

Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019

Prof. Modzelewski odpowiada na "agresywny" komentarz do jego artykułów

Prawnicy

Profesor UW i doradca podatkowy Witold Modzelewski zarzuca Krzysztofowi Sobczakowi, że "agresywnie" skomentował jego artykuły o rzekomym wpływie zewnętrznych doradców na kształt ustaw podatkowych. Sobczak replikuje, że Modzelewski popada w konflikt interesów, gdy jako były wiceminister finansów i aktywny obecnie doradca podatkowy krytykuje innych uczestników rynku, w którym sam uczestniczy.

31.12.2018

PPK czy PPE – który program oszczędnościowy wybrać?

Prawo pracy

Za niewiele ponad pół roku pierwsi pracodawcy będą zobowiązani do wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych. Wciąż jednak wielu ma trudności z odróżnieniem ich od innej formy „pracowniczego oszczędzania”, funkcjonującej od dłuższego czasu w ramach trzeciego filaru – pracowniczych programów emerytalnych - pisze Aleksander Dyl

31.12.2018

Koszty związane z bezpieczeństwem informacji będą rosły

Administracja publiczna

Coraz więcej procesów będzie zinformatyzowanych – wdrażamy systemy, które mają ułatwić obsługę obywateli, ale pojawiają się nowe ryzyka, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wiele usług, które funkcjonują w urzędach, ma luki – mówi Marcin Kostrzewa-Pisarek.

31.12.2018

Reforma kpc to szansa dla rozwoju mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w przededniu zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które przewidują ogromny rygor proceduralny w sprawach gospodarczych. Rosną ryzyka związane z prowadzeniem procesu w nowej formule. Reforma procedury cywilnej to znakomita szansa do zmian dotyczących mediacji - twierdzi Maciej Bobrowicz.

31.12.2018

Prof. Wiliński: Kalendarz dobrze promuje konstytucyjne prawa

Wymiar sprawiedliwości

Udało się w krótkiej i prostej formie zaprezentować niektóre z ważnych dla obywateli praw wynikających z Konstytucji. Wymagało to trochę pomysłowości i wysiłku ze strony prawników i grafików, ale wydaje się, że przekaz jest dla ludzi czytelny - tak prof. Paweł Wiliński komentuje ukazanie się kolejnego kalendarza "12 lekcji o Konstytucji".

29.12.2018

Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018