Raport o stanie gminy nie powinien wprowadzać formalizmu i dublować procedur

Samorząd terytorialny

Niektóre rady gmin określają wymagania dotyczące raportu tak szczegółowe, że wykazanie danych bez dodatkowych badań nie jest możliwe - ostrzega dr Jakub H. Szlachetko z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem należy wykluczyć z raportu politykę finansową, która jest weryfikowana za pomocą absolutorium.

23.04.2019

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.

20.04.2019

Nieważność postępowania wciąż problemem w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieważność postępowania w procesie cywilnym to instytucja prawa procesowego, z którą sądy spotykają się na każdym etapie postępowania, we wszystkich instancjach. Bardzo praktyczna, ale słabo opisana i w związku z tym wywołuje wiele wątpliwości - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

19.04.2019

Kary umowne nie zapewnią bezpieczeństwa w umowie z software housem

Prawo AI Prawo gospodarcze

Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.

19.04.2019

Jest szansa na lepszą ochronę własności intelektualnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

To pierwszy projekt ustawy dotyczący własności intelektualnej kompleksowo regulujący rozproszoną materię. Przewiduje powstanie wyspecjalizowanych sądów oraz oczekiwane przez biznes instrumenty, na przykład powództwo o ustalenie braku naruszenia prawa – mówi dr Wojciech Włodarczyk, adwokat, rzecznik patentowy

18.04.2019

Wydawcy i autorzy: Atak na dyrektywę autorską to czysta demagogia

Rynek i konsument

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie jest skierowana przeciwko użytkownikom internetu i małym firmom, lecz cywilizuje wykorzystywanie twórczości przez wielkie koncerny nowych technologii - przypomnieli uczestnicy konferencji poświęconej prawom autorskim.

17.04.2019

Specjalistyczne sądy ułatwią walkę z handlarzami podróbkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg

17.04.2019

Nauczyciel nie musi iść na radę, ale związek może odpowiedzieć za skutki

Kadry w oświacie

Nie można zmuszać strajkującego nauczyciela do udziału w radzie pedagogicznej. Może się jednak okazać, że straty spowodowane brakiem udziału nauczycieli w radzie klasyfikacyjnej są niewspółmierne do żądań zgłoszonych w ramach sporu - twierdzi radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch.

17.04.2019

Pieniądze na trzynastą emeryturę w 2020 i 2021 roku z podatku od OFE

Emerytury i renty

Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów projekt założeń likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zakłada wprowadzenie nowej daniny publicznej w wysokości 15 proc., płatnej dwa razy po 7,5 proc. - odpowiednio w 2020 i 21 roku, którą można nazwać podatkiem Morawieckiego - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

16.04.2019

Wiceminister: Osiem złotych za poradę pielęgniarską to wstępna stawka

Finansowanie zdrowia

Pielęgniarki samodzielnie będą przyjmować pacjentów w poradni kardiologicznej, chirurgicznej oraz położniczo-ginekologicznej. Mają także oceniać stan zdrowia seniorów. Największe kontrowersje budzi fakt, że to nowe świadczenie wyceniono na 8 zł. – To wstępna stawka, która może ulec zmianie w trakcie konsultacji – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

16.04.2019

Mariusz Jędrzejczak: Premier powinien osobiście firmować reformy zdrowia

Opieka zdrowotna

W ciągu ostatnich piętnastu lat zmieniło się w Polsce kilkunastu ministrów zdrowia i każdy z nich miał inny pomysł na przeprowadzenie niezbędnych reform w tym sektorze. - W efekcie system jest niespójny, skrajnie niedofinansowany i niewydolny ekonomicznie, a w konsekwencji nieprzyjazny dla pacjenta - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

15.04.2019

Prof. Łętowska: Coraz więcej ludzi rozumie, że zamach na sądy ich dotyczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To, że 57 procent polskiego społeczeństwa widzi zagrożenia wynikające z ograniczania niezależności sądownictwa, napawa optymizmem - mówi prof. Ewa Łętowska. Ale zastrzega, że wzrost świadomości takich niebezpieczeństw i dojrzewanie społeczeństwa obywatelskiego to proces powolny.

15.04.2019

Stalker i na uczuciach zagra, by mieć kontakt z ofiarą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wzbudzanie poczucia winy, targowanie się, szantaż emocjonalny, zawiadamianie prokuratury, policji - stalker potrafi wykorzystać tysiące sztuczek by ze swoją ofiarą mieć jak najdłuższy kontakt. Podtrzymywanie tego kontaktu jest największym błędem, bo motywuje go to do dalszych działań - podkreśla adwokat Barbara Szopa.

13.04.2019

Kozłowski: Swoboda działalności gospodarczej nie jest absolutna

Prawo gospodarcze

Jeśli ktoś deklaruje publicznie, że świadczy określone usługi na rzecz ludności, to nie może dobierać klientów według własnych poglądów dyskryminując tych o innych poglądach. Gdy na sklepie wisi tabliczka, np. nie obsługujemy zwolenników PiS lub PO, to ma charakter dyskryminujący – mówi radca prawny Wojciech Kozłowski,

12.04.2019

Prof. Piotrowski: Nowe definicje demokracji podważają jej sens

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podstawowe standardy demokracji i rządów prawa są obecnie w wielu krajach podważane i naruszane pod pozorem ich nowatorskiego stosowania - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. I jako przykład podaje „demokrację nieliberalną” jako idę zasadniczo przeciwstawną demokracji.

11.04.2019

Prof. Modzelewski: Zamiast rzetelnej interpretacji, rządzą poglądy prawne

Ordynacja

Stosowanie prawa podatkowego pojmowane jest jako swoista loteria poglądów. Ktoś, kto ma prawo wyrażać poglądy „wyższego rzędu”, ma władzę afirmowania lub negowania poglądów „niższego rzędu”. Na tym teraz polega rozumienie tzw. wymiaru sprawiedliwości – pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

11.04.2019

Prof. Ereciński: Szczególna zdolność sądowa wyzwaniem dla orzecznictwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przybywa podmiotów posiadających szczególną zdolność sądową, co utrudnia stosowanie tej instytucji - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński. Ale jako pozytywny przykład podaje uchwałę Sądu Najwyższego, na podstawie której w sporach prasowych pozywany jest redaktor naczelny jako funkcja, a nie konkretna osoba.

11.04.2019

Komputer pomoże zastosować przepisy, ale prawnika nie zastąpi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Sztuczna inteligencja pomoże prawnikowi przeanalizować sprawę i zaplanować strategię postępowania. Jak jednak zapewnia Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który pracuje nad takim systemem, prawnicze, abstrakcyjne myślenie zawsze będzie w cenie. Programy mają jedynie ułatwiać prawnikom pracę.

10.04.2019