(Nie)ład przestrzenny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy ścigają się z czasem, a inwestorzy bacznie się temu przyglądają, czy aby na pewno zdążą? Stawka jest wysoka. Jak nie będzie planu, nie będzie tysięcy inwestycji. Dlatego większość dużych aglomeracji „stanie na rzęsach” i plan uchwali. Ale ich jakość będzie żadna. Spokojnie można było tego uniknąć, niestety politykom zabrakło wyobraźni i dobrej woli.

13.12.2024

Zagłodzić niekonstytucyjny Trybunał i Radę?

Prawnicy Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Nie musimy stale dokarmiać instytucji łamiących polski porządek prawny. Podwyższenie ich budżetów na przyszły rok jest niezgodne z logiką. Sejm bierze więc udział w procedurze nielegalnej, zatwierdzając budżety niekonstytucyjnych organów państwa. Ale „zagłodzić” i wyłączyć światło – to zbyt radykalne przedsięwzięcie, bo stracą na tym posłowie, pracownicy i sędziowie w stanie spoczynku. Czy warto?

28.11.2024

Kaucyjny rollercoaster

Środowisko Odpady

Na ostatnią chwilę i „na kolanie” - tak w Polsce przesuwa się datę wejścia w życie dużych reform. Nie inaczej stało się w przypadku systemu kaucyjnego. O tym, że nie ma szans na jego wdrożenie od początku 2025 roku, wiedziano od dawna. Ale dopiero w listopadzie ruszyły sejmowe prace przesuwające datę jego wdrożenia. To zbyt ważna regulacja, aby pozwalać sobie na taką legislacyjną prowizorkę.

27.11.2024

Ministerstwo ewaluacji i trybu odrębnego

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej radośnie odtrąbiło w czwartek uchwalenie ustawy o rencie wdowiej. Nieważne, że środowa debata w Senacie udowodniła, iż sami senatorowie nie orientują się w rozwiązaniach, które ostatecznie przyjęli. To już kolejne, uchwalone ekspresowo przepisy, które za chwilę będą zmieniane. Taki styl tworzenia prawa jest nie do przyjęcia.

02.08.2024

Z dużej chmury mały deszcz, reformy w oświacie idą opornie

Nauczyciele kilka miesięcy czekali na spotkanie zespołu, który miał się zająć kwestiami związanymi z zasadami ich zatrudnienia. Zmiany w podstawie programowej, choć ambitniejsze w założeniach, okazały się natomiast mocno kosmetyczne. Obiecana naprawa polskiej oświaty idzie opornie, a priorytety resortu czasem mogą budzić mocne zdziwienie.

11.07.2024

Zamiast starych problemów, będą nowe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Kilka dni temu, po wielu szumnych zapowiedziach, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona sagi dotyczącej opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Czekali na nią wszyscy – podatnicy, samorządowcy, doradcy podatkowi i naukowcy. Nowy odcinek okazał się jednak rozczarowujący. Problemy zostaną – ba, nawet ich przybędzie. W dodatku więcej osób będzie płacić podatek.

27.06.2024

Projekty zmieniają się po konsultacjach - i bardzo dobrze

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Trzeba przyznać, że resort rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji całkiem nieźle odrobiły lekcję związaną z tym, w jaki sposób powinny wyglądać konsultacje i uzgodnienia projektów ustaw. Nie wszystko jeszcze oczywiście wygląda idealnie, jednak to widoczna i pozytywna zmiana w porównaniu do działań poprzedniej ekipy rządzącej. Tym bardziej, że konsultacje faktycznie przynoszą widoczne efekty.

09.05.2024

Pogarda dla kobiet łączy się z łamaniem praw człowieka

Opieka zdrowotna Farmacja

Prezydent Duda wymierzył kolejny policzek młodym kobietom. Wcześniej były to mizoginiczne wypowiedzi. Zawetowanie prawa farmaceutycznego z tego powodu, że pastylka jeden "dzień po" zaszkodzi zdrowiu 15-latek jest zafałszowaniem rzeczywistości, ale także zwykłą hipokryzją. Chodzi o kontrolę nad ciałem kobiet. Nie bez powodu na receptę tę pastylkę można kupić tylko w Turcji, Serbii, na Węgrzech i u nas. A więc w państwach, w których państwo rości sobie prawo do dyktowania zasad moralnych, zwłaszcza obywatelkom.

29.03.2024

Zmiana jednego przepisu nie pomoże

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania budowli cały czas pozostaje problematyczna. Największym problemem jest oczywiście brak właściwej definicji, która pozwoliłaby w spójny i jednoznaczny sposób kwalifikować obiekty budowlane do tej właśnie kategorii. To jednak nie wszystko. Wątpliwości w zakresie podatku od nieruchomości jest tyle, że całą ustawę należałoby napisać od nowa, a same budowle całościowo potraktować w osobnym akcie prawnym.

25.03.2024

Państwo prawa stoi na głowie

Prawnicy

Marszałek Sejmu jest zmuszony powoływać grono autorytetów prawnych, aby rozstrzygnąć dość prostą sprawę dwóch skazanych posłów. W normalnym państwie prawa wykonuje się prawomocne wyroki, bez dodatkowych ekspertyz i opinii. W tej trudnej sytuacji zmiany tym bardziej muszą być dokonywane legalnymi metodami.

09.01.2024

Poselskie projekty z OSR poprawią prawo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koalicja sejmowa sparzyła się na poselskim projekcie, który miał przedłużyć tarcze energetyczne, a dotyczy m.in. wiatraków. Autorzy zmian zapowiadają zmiany, a marszałek Sejmu twierdzi, że teraz każdy projekt poselski będzie musiał zawierać obowiązkowo ocenę skutków regulacji. Przygotuje ją Kancelaria Sejmu. To dobry ruch, bo choć obecnie istnieje taki obowiązek, to traktowany jest po macoszemu.

06.12.2023

Nie twórzmy nowych korzeni zatrutego drzewa

Wymiar sprawiedliwości

Po wyborach słychać zewsząd nadzieje na przywrócenie rządów prawa, wolności i praw jednostki. Odbudowanie języka prawa, instytucji i ich znaczenia jest zadaniem trudnym. Może potrwać dwa a nawet cztery lata. Dwa – do zakończenia kadencji prezydenta, a cztery – do końca kadencji Sejmu. Zmiany muszą być jednak wprowadzane konstytucyjnymi metodami - bez wrzutek do ustaw i dominacji projektów poselskich.

27.10.2023

Emerytury stażowe - wyborcze mydlenie oczu

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił jeden z konkretów programowych partii w trwającej właśnie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. To obietnica wprowadzenia po wyborach emerytur stażowych. Pytanie zatem, dlaczego rząd nie zrealizował dotąd tego postulatu? Przecież dwa projekty ustaw: prezydencki i obywatelski, pod którym podpisy zbierała sama „Solidarność”, leżą w Sejmie od prawie trzech lat, a jeśli uwzględnić projekt opozycji – to prawie od... czterech.

11.09.2023

Jajka-niespodzianki w ustawach, czyli zawrotna kariera wrzutek

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Co z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma wspólnego budowa domów, najem okazjonalny albo kredyt 2 proc.? Oczywiście nic. Czy nasz ustawodawca się tym przejmuje? Oczywiście nie. Bez mrugnięcia okiem podpina pod nowe ustawy zmiany z zupełnie innej "bajki". Dzięki temu mija zwykle trochę czasu, zanim Polacy zorientują się, jakie zmiany im tak naprawdę zaserwowano.

24.08.2023

Polskie podatki czyli niezłe kwiatki

CIT PIT Doradca podatkowy

Kocha, nie kocha, kocha… Podejście Krajowej Informacji Skarbowej do kosztów uzyskania przychodów coraz bardziej przypomina wróżenie z kwiatka. Raz jakiś wydatek można odliczyć, innym razem już nie. Problem mają zwłaszcza drobni przedsiębiorcy, którzy toczą spory o ustalenie granicy wydatków osobistych i kosztów firmowych. W bukiety powinny jednak wyposażyć się także spółki.

23.08.2023

Ministerstwu Sprawiedliwości udało się przekroczyć kolejną granicę

Kiedy wydaje się już, że w ciągu ostatnich lat zdążyliśmy się trochę przyzwyczaić do charakteru rządowych przekazów, okazuje się jednak, że nadal coś może nas zaskoczyć. Tym razem kolejną granicę propagandy przekroczyło Ministerstwo Sprawiedliwości – i to w taki sposób, że aż trudno uwierzyć, że to prawdziwy komunikat.

28.06.2023

Zmiana w PIT dobra, ale dlaczego dopiero teraz

PIT Polski Ład

1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.

22.06.2023

Ochrona dzieci na ostatnią chwilę – lepiej późno niż wcale?

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw – czyli projektu, który ma wprowadzić kompleksową ochronę prawną małoletnich. Pytanie tylko, dlaczego znów musiało dojść do tragedii, by zająć się przepisami, o które prawnicy i eksperci apelują od dobrych kilku lat.

21.06.2023

W ustawie o jakości nie chodzi o dobro pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia to oblężona twierdza, z której minister Adam Niedzielski forsuje kontrowersyjne przepisy nie licząc się z tymi, których dotyczą. Mydli przy tym oczy opinii publicznej opowieściami o złych lekarzach i dobrym ministrze, który walczy o dobro pacjentów. Resortowy pomysł na rejestr zdarzeń niepożądanych tej narracji nie uwiarygadnia. Bez przekonania do niego medyków, system nie zadziała, a opór jest ogromny. I nie da się go wytłumaczyć „korporacyjnymi interesami”.

17.04.2023

Polski rząd wprowadza "niemiecki" model odbierania dzieci

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Po latach krytyki procedury i praktyki związanej z przejmowaniem przez organy pomocy społecznej dzieci z rodzin i środowisk, w których ich bezpieczeństwo jest zagrożone w takich krajach jak Niemcy, Norwegia czy Holandia, także po wywoływaniu wielu napięć dyplomatycznych na tym tle, polski rząd przygotował zmiany w prawie, które przewidują dokładnie takie standardy.

16.04.2023
1  2  3  4  5    10