Związki zawodowe chcą lepszego dostępu do zakładów, pracodawcy mówią o zagrożeniach

Prawo pracy Prawo gospodarcze RODO

Związki zawodowe chcą, by ich przedstawiciele nie będący pracownikami w danym zakładzie pracy mieli wstęp na jego teren, by np. prowadzić agitację związkową. Przeciwni są pracodawcy, którzy wskazują na BHP, tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem prawników, ten obszar powinien zostać uregulowany. Tylko gdzie: w ustawie czy w prawie zakładowym.

07.10.2021

Lewiatan: Firmom coraz trudniej znaleźć i utrzymać pracownika

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia spadła we wrześniu br. do 5,6 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem była niższa o 0,5 pkt proc., a w stosunku do sierpnia – obniżyła się o 0,2 pkt proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednak zdaniem Konfederacji Lewiatan, podstawowym problemem pracodawców jest utrzymanie stabilności zatrudnienia i pozyskanie nowych pracowników.

06.10.2021

MRiPS: Bezrobocie we wrześniu niższe niż przed miesiącem

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych – poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

06.10.2021

Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sejm potrzebował zaledwie dwóch tygodni na uchwalenie podatkowego Polskiego Ładu. W ostatecznej wersji to... 277 stron nowego prawa. Tempo pracy było zawrotne, a rządzący nie ukrywali, że chcą zdążyć z ogłoszeniem go do 30 listopada, by mogło wejść w życie z początkiem nowego roku. Zdaniem prawników czas zweryfikować wprowadzoną 30 lat temu przez Trybunał Konstytucyjny zasadę miesięcznego vacatio legis.

06.10.2021

Związkowcy i pracodawcy proponują poprawki do ustawy uszczelniającej handel w niedzielę

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Przedstawiciele NSZZ Solidarność, Polska Izba Handlu i Konfederacja Lewiatan przygotowały wspólne propozycje dotyczące uszczelnienia handlu w niedzielę. I zaapelowały do Senatu, który obecnie pracuje nad tą regulacją, o przyjęcie ich poprawek do ustawy w sprawie tego uszczelnienia. Chodzi m.in. o dopuszczenie zarówno odpłatnej jak i nieodpłatnej pomocy członków rodzin.

05.10.2021

RPO: Ograniczenia praw osób niezaszczepionych można wprowadzić tylko ustawą

Szkoła i uczeń Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO Koronawirus szczepienia

Szczepienie nie jest jedyną formą zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania COVID-19 – równoległym rozwiązaniem może być test. Odmowy wpuszczania osób niezaszczepionych do restauracji czy kina nie są niezgodne z Konstytucją, ale muszą być zapisane w ustawie, zgodnie z konstytucyjnymi standardami ochrony praw i wolności – podkreśla RPO w wystąpieniu do premiera

05.10.2021

MS ma porozumienie z częścią związków - premie w sądach jeszcze tym roku, w przyszłym podwyżki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Jeszcze w tym roku na nagrody motywacyjne dla pracowników sądów trafią środki w wysokości 6 proc. funduszu wynagrodzeń na 2021 r. Minister zadeklarował też poparcie dla postulatu 12-proc. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pracowników sądownictwa powszechnego. Takie prozumienie część związków zawodowych pracowników sądownictwa i prokuratury zawarła z Ministerstwem Sprawiedliwości.

05.10.2021

Sygnaliści: Zostało mało czasu na wdrożenie dyrektywy

Prawo pracy Prawo unijne

Osoby dokonujące zgłoszenia lub ujawnienia informacji bądź uzasadnionych podejrzeń naruszenia prawa, pracujące w sektorze prywatnym lub publicznym, które mają wiedzę na temat naruszenia w kontekście związanym z pracą, będą chronione. I to niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy. Rząd opublikował właśnie założenia do projektu, jednak na wdrożenie dyrektywy zostało niespełna 2,5 miesiąca.

05.10.2021

Są założenia projektu ustawy o sygnalistach. Zgłoszenia będzie przyjmował RPO

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Compliance

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Ma on wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie. Mają one gwarantować bezpieczeństwo sygnalistom zgłaszającym nieprawidłowości zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Organem publicznym do przyjmowania zgłoszeń ma zostać rzecznik praw obywatelskich.

04.10.2021

Praca w Konstytucji RP pod specjalną ochroną

Prawo pracy BHP

Konstytucja RP, jako ustawa zasadnicza, potocznie nazywana matką innych ustaw, poprzez zawarte w niej postanowienia jest podstawowym źródłem prawa. W art. 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. polski ustawodawca postanowił: Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy.

04.10.2021

Rzecznik generalny TSUE: Wykluczenie pracowników domowych z zasiłków dla bezrobotnych sprzeczne z prawem UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Przepisy prawne, które wykluczają pracowników domowych w Hiszpanii z kręgu beneficjentów zasiłków dla bezrobotnych w sytuacji, gdy w skład tej kategorii pracowników wchodzą prawie wyłącznie kobiety, są sprzeczne z prawem Unii – uważa Maciej Szpunar, rzecznik generalny. Jego zdaniem, stanowi to dyskryminację pośrednią ze względu na płeć, u podstaw której nie leżą uzasadnione cele, które nie są związane z jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na płeć.

02.10.2021

ZUS odbierze świadczenia z odsetkami. To nie pomoże pracodawcom

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nowelizacja ustawy z 18 września 2021 r. daje ZUS-owi prawo do tego, by wystąpić o zwrot nienależnego świadczenia wraz z odsetkami, które pobierane są nie od momentu wydania decyzji, a od momentu rozpoczęcia pobierania pieniędzy. W praktyce będzie to przepis martwy, który nie pomoże pracodawcom i nie ukarze pracowników notorycznie wyłudzających zasiłki - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.

02.10.2021

Badanie: Polacy chcą wyższej płacy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Polacy w znacznym stopniu odczuli skutki pandemii, także te zawodowe. Blisko 8 na 10 badanych nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co piąty polski pracownik uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, a co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w porównaniu do pracy jaką wykonuje – wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

01.10.2021

GUS: Na dzień 30 czerwca br. przeciętna stopa bezrobocia w kraju wyniosła 6 proc.

Rynek Prawo pracy

Przeciętna stopa bezrobocia w kraju 30 czerwca 2021 r. wyniosła 6 proc. – podał GUS. Najwyższe bezrobocie wśród województw odnotowano w warmińsko-mazurskim – 9,3 proc. podkarpackim – 8,5 proc., kujawsko-pomorskim – 8,4 proc. i w świętokrzyskim – 8 proc. Najmniejsze: w województwie wielkopolskim – 3,5 proc., śląskim – 4,8 proc. oraz mazowieckim i małopolskim – po 5 proc.

30.09.2021

Praca zdalna to dodatkowe koszty pracodawcy?

Prawo pracy

Projekt zmiany Kodeksu pracy w zakresie wprowadzenia pracy zdalnej budził kontrowersje jeszcze zanim został opublikowany. Projekt został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji w maju,...

30.09.2021

SN: Niesłuszna nagana dla funkcjonariusza za... obecność w sądzie

Prawo pracy

Strażnik więzienny domagał się uchylenia kary dyscyplinarnej nagany z powodu przebywania w lokalu gastronomicznym i obecności w sądzie w czasie zwolnienia lekarskiego. Izba Pracy Sądu Najwyższego stwierdziła, że zachowanie funkcjonariusza nie może zostać uznane za przewinienie dyscyplinarne, a sprawa powinna się zakończyć z powodu braku podstaw do ukarania.

30.09.2021

Będzie trzecia, dodatkowa kontrola firm, które sięgnęły po pomoc z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Do 31 grudnia br. wojewódzkie urzędy pracy będą mogły rozpatrywać wnioski i wypłacać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcom, których złożone wnioski o pomoc nie zdążyły rozpatrzyć do 30 czerwca. Zdaniem prawników, zmiana zasad rozliczania pomocy to ukłon rządu w stronę urzędników i naprawianie na szybko tworzonego prawa, „łatanego” wytycznymi.

30.09.2021

Prezydent podpisał wystawianie elektronicznych wezwań w sprawie PPK

Prawo pracy PPK

Już wkrótce Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł wystawiać elektroniczne wezwania dla pracodawców w sprawie zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Taką możliwość daje podpisana we wtorek, 28 września, przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19. Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

29.09.2021

NSA: Umowa o dofinasowanie po Covidzie może być zaskarżona do sądu administracyjnego

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Zawieranie umowy o dofinansowanie z urzędem pracy wiąże się z realizacją określonych zadań dyrektora tej jednostki jako organu administracyjnego. Umowa o dofinansowanie nie jest umową nazwaną prawa cywilnego, a jedynie umową regulującą wypłatę należnych świadczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I uznał, że sądy administracyjne mogą oceniać umowy z przedsiębiorcami.

29.09.2021