Kto zapłaci za chorobowe w ciąży? Projekt trafił do komisji

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2018

Projekt PSL: 7-godzinny dzień pracy dla rodziców

Prawo pracy

PSL proponuje wprowadzenie skróconego czasu pracy dla rodziców lub opiekunów dzieci do 15. roku życia. To już druga próba. Poprzedni projekt zmian Sejm odrzucił. Pomysł został skrytykowany przez rząd i ekspertów. Podkreślają, że taka zmiana wcale nie pomoże rodzicom.

22.11.2018

Będą zmiany w zakazie handlu. Projekt już w Sejmie

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.

21.11.2018

UE: Niekorzystne dla polskich pracowników zasady ubezpieczeń coraz bardziej realne

Ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.

20.11.2018

Inżynierowi doktorat się nie opłaca

HR

Wynagrodzenia inżynierów są bardzo zróżnicowane w zależności od branży. Natomiast wykształcenie ma mniejsze znaczenie. Doktorat podnosi zarobki jedynie o kilkaset złotych. Znaczącą różnicę odczuje dopiero absolwent studiów MBA.

19.11.2018

Urzędnicy nie chcą pracować przy obsłudze funduszy unijnych

HR

Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

16.11.2018

Zadanie dla działów HR: Zwiększenie różnorodności

HR

Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.

15.11.2018

Niskie bezrobocie zmienia rolę urzędów pracy

Prawo pracy

Pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników, a w rejestrach urzędów pracy wciąż jest ok. 950 tys. osób, niektórzy od wielu lat. O tym, jak zwiększyć efektywność współpracy firm z urzędami pracy oraz jak rozwiązać problemy rynku pracy rozmawiali w środę przedstawiciele urzędów pracy i pracodawców, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15.11.2018

TK odroczył do środy ogłoszenie wyroku w sprawie limitu składek

Ubezpieczenia społeczne

14 listopada Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, co dalej z limitem trzydziestokrotności składek ZUS. Skargę prezydenta na tryb prac nad ustawą znoszącą ten limit rozpatrywał 30 października i 13 listopada. Na ostateczną decyzję trzeba jednak jeszcze poczekać.

13.11.2018

Sejm przyjął zmiany, które ułatwią ZUS kontrolę zwolnień chorobowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba kontroli pracowników na zwolnieniach lekarskich może wzrosnąć. Wchodzące w życie od grudnia e-zwolnienia dostarczą natychmiastowej informacji ZUS i pracodawcy, że pracownik dostał zwolnienie, a przyjęta w piątek nowelizacja ułatwi wzywanie chorych na kontrolę.

09.11.2018