Przekazana do konsultacji społecznych ustawa o likwidacji OFE określa zasady przekształcenia Powszechnych Towarzystw Emerytalnych w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, a także zmianę sposobu gromadzenia środków z Otwartych Funduszy Emerytalny na Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte. Warto zaznaczyć, że przedstawiony sposób funkcjonowania nowopowstałych IKE będzie się wiązał z powstaniem dwóch subfunduszy:

  •    subfunduszu podstawowego
  •    subfunduszu przedemerytalnego.

 

 

Subfundusze

Celem subfunduszy będzie prowadzenie polityki inwestycyjnej dopasowanej do wieku uczestników IKE poprzez możliwość inwestowania w określonych ramach.  Wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego, (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) środki z subfunduszu podstawowego będą przenoszone na jednostki uczestnictwa subfunduszu przedemerytalnego. Na pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego rozpocznie się proces przekazywania aktywów na subfundusz przedemerytalny. Same subfundusze przedemerytalne będą mogły inwestować co najmniej 70% środków wyłącznie w bezpiecznych kategoriach aktywów. Mechanizm ten ma zastąpić dotychczasowy „suwak bezpieczeństwa”  z tym zastrzeżeniem, że środki nie trafią i nie będą wypłacane przez ZUS, a pozostaną na IKE i zostaną wypłacone przez instytucję komercyjną.


  

Ewa Elżbieta Dziubińska-Lechnio, Eliza Skowrońska

Sprawdź  


Zgodnie z postanowieniami projektowanego art. 11a ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego określa możliwe do pobierania z aktywów subfunduszu podstawowego wynagrodzenie za zarządzanie gromadzonymi środkami w wysokości nie wyższej niż 0,45% wartości aktywów subfunduszu w skali roku, a z aktywów subfunduszu przedemerytalnego w wysokości nie wyższej niż 0,2 proc. jego aktywów w skali roku.
Trzeba zaznaczyć, że po zawarciu przez oszczędzającego umowy o dokonywaniu wpłat na IKE, SFIO będzie musiał wyodrębnić i oddzielnie ewidencjonować odpowiednio środki zasilające IKE pochodzące z OFE oraz środki zgromadzone w wyniku dokonywania samych wpłat bezpośrednio na IKE.

Warto także podkreślić, że projektodawca dopuszcza możliwość dokonywania wypłaty transferowej pomiędzy IKE prowadzonymi w ramach SFIO. Wypłata ta będzie umożliwiała zmianę zarządzającego środkami. Operacyjnie wypłata transferowa będzie dokonywana poprzez odkupienie jednostek uczestnictwa subfunduszu emerytalnego i nabycie jednostek uczestnictwa innego subfunduszu wyodrębnionego w SFIO zarządzanym przez inne TFI. Oznacza to, że na rynek IKE wprowadzona zostanie konkurencja polegająca na realnej możliwości zmiany podmiotu zarządzającego oszczędnościami.