Według harmonogramu do 25 października pracodawca ma podpisać umowę o zarządzanie PPK do 12 listopada firmy mają czas na podpisanie umowy o prowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Najpierw informowanie

Łukasz Kuczkowski partner kancelarii Raczkowski Paruch zwraca uwagę, że 1 lipca to nie jest data, w której będą musiały funkcjonować PPK. - To jest data, w której ci najwięksi pracodawcy zostaną objęci ustawą. Od tej daty powinni oni podejmować różnego rodzaju działania, opisane w ustawie, żeby w odpowiednim terminie mieć działające i funkcjonujące PPK. Nie jest to data, w której pracownicy będą zapisywani do PPK automatycznie, czy na wniosek - wyjaśnia.

Zobacz: Czy w przypadku, gdy pracownik złoży rezygnację z uczestnictwa w PPK i pozostaje nadal u danego pracodawcy w zatrudnieniu to czy pracodawca jest zobowiązany odprowadzać składki w części dotyczącej pracodawcy? >

Zwraca uwagę, że ustawodawca dał czas pracodawcom, czy podmiotom zatrudniającym na informowanie załogi o tym czym jest PPK, jakie są obciążenia, jakie są prawa i obowiązki uczestników tych programów. - W związku z tym, że uczestnictwo w PPK jest dobrowolne po stronie pracowników, osób zatrudnionych, to powinni oni dysponować informacją czym są pracownicze plany. Rolą pracodawcy jest przekazanie tej informacji - mówi ekspert.

Zobacz: Kiedy spadkobiercy będą mogli wypłacić środki z PPK zmarłego uczestnika? >

 


Jak podkreśla, jednym ze sposobów dotarcia z informacją do pracowników jest wysłanie na ich pocztę elektroniczną emaili. - Jeżeli informujemy się z pracownikami umieszczając w gablotach pewne dane, czy na tablicach ogłoszeń, to pewnie będzie taki sposób lepszy. Możemy też organizować spotkania. Sposób informowanie nie jest ważny. Ważne jest, aby dotarła ona do jak najszerszego grona osób - dodaje.

Zobacz: Czy informacja o PPK musi zostać zawarta w regulaminie pracy? >

Od lipca br. w fazę realizacji wchodzi ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która ma ułatwić podejmowanie decyzji o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę. Program będzie wprowadzany stopniowo, w pierwszej kolejności obowiązek tworzenia PPK mają duże firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Tworzenie PPK zgodnie z ustawą jest obligatoryjne dla pracodawców, ale udział w nich pracowników jest dobrowolny.

 

Niewiele wiemy o PPK

Z badania CBOS wynika, że prawie połowa zatrudnionych, do których adresowane są Pracownicze Plany Kapitałowe, nie słyszała o tym programie. O Pracowniczych Planach Kapitałowych słyszało 42 proc. ogółu badanych. Wśród zatrudnionych, do których adresowany jest program, odsetek ten jest wyższy i wynosi 52 proc. - wskazują autorzy badania.

 

Zaledwie 13 proc." osób, do których adresowany jest program, deklaruje, że sprawa udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych była poruszana w ich firmie. Najczęściej takie deklaracje składają zatrudnieni w dużych zakładach pracy z co najmniej 250 pracownikami, a więc tych, które są zobowiązane do tworzenia pracowniczych planów emerytalnych jako pierwsze (28 proc.).

Sprawdź w LEX: Terminy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych >

Przeważająca część osób w wieku do 54 lat, które są automatycznie zapisywane do programu deklaruje, że pozostanie w programie (41 proc.). Spora grupa (30 proc.) chce jednak zrezygnować z udziału w PPK. Deklaracje badanych są obecnie dość ostrożne, jedynie niewielkie grupy są pewne swoich decyzji. Ponadto znaczna część osób w ogóle jeszcze nie wie, jak postąpi.Tylko co piąty badany pomiędzy 55 a 69 rokiem życia zamierza przystąpić do programu. Dwie trzecie nie jest zainteresowane udziałem w PPK.

Czytaj też: PPK może zwiększyć liczbę samozatrudnionych >>>

Więcej na ten temat znajdziesz w LEX Kadry:

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >

PPK - w jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >

W jaki sposób obliczyć okres zatrudnienia wymagany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK? >