Związkowcy i pracodawcy za równością płac kobiet i mężczyzn

Prawo pracy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Konfederacja Lewiatan proponują wniesienie pod obrady Rady Dialogu Społecznego projektu ustawy ograniczającej różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Apelują o przyłączenie się do inicjatywy innych organizacji pracodawców i strony rządowej oraz poparcie parlamentarzystów.

08.03.2021

Nielegalne zatrzymanie związkowców - RPO chce dyscyplinarek dla policjantów

Policja

Sąd uznał za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe zatrzymanie działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, którzy w październiku 2020 r. jechali do Warszawy na protest w sprawie aborcji. Według sądu, nie było żadnych przesłanek do ich zatrzymania – policja twierdziła, że w ogóle nie doszło do zatrzymania w myśl przepisów.

08.03.2021

Unijny komisarz ds. zatrudnienia za równowagą między pracą w domu i w biurze

Prawo pracy Koronawirus

Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, wyraził w poniedziałek sprzeciw wobec trwałego obowiązku tzw. home office, czyli pracy z domu. Według luksemburskiego polityka, ludzie potrzebują zrównoważonego podejścia w tej kwestii. Wdrożenie konkretnych rozwiązań powinno odbywać się w drodze negocjacji między pracodawcami a pracownikami.

08.03.2021

W ZUS wielu orze, jak może

Administracja publiczna Prawo pracy

Tajemnicą poliszynela jest masowe dorabianie pracowników ZUS. Zakład potwierdza, że dodatkowe zatrudnienie nie wymaga zgody przełożonych, ani pracodawcy. Nikt nie sprawdza i nie pyta, kto i gdzie pracuje. Pracownicy mają unikać konfliktu interesów. Zdaniem prawników, dodatkowe zatrudnienie urzędników wymaga całościowego uregulowania - najlepiej w nowej ustawie o służbie cywilnej.

08.03.2021

Po zmarłym małżonku żona dostanie jego emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Jeśli w małżeństwie emerytów umiera jedno z małżonków, drugi może przejąć po nim świadczenie senioralne. Nie nazywa się to jednak emeryturą, ale rentą rodzinną. Mogą o nią także ubiegać się inni członkowie rodziny. Należą do nich m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także rodzice zmarłego.

06.03.2021

Dziś Dzień Doceniania Pracowników, a doceniony pracownik to siła napędowa firmy

HR

Dzień Doceniania Pracowników, który co roku przypada na pierwszy piątek marca, znajduje się w kalendarzu świąt nietypowych. Tymczasem kultura wdzięczności to wciąż w wielu firmach novum. Pracodawcy wychodzą bowiem z założenia, że dobrze wykonane zadanie należy do obowiązków pracownika, a więc nie wymaga pochwały.

05.03.2021

Zwolnienie z wdrożenia PPK dla mikroprzedsiębiorców niekonstytucyjne?

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Wspólnoty mieszkaniowe, fundacje, stowarzyszenia a nawet komornicy, jeśli zatrudniają pracowników, będą musieli wdrożyć PPK, i to nawet wtedy, gdy żadna z zatrudnionych osób nie będzie chciała przystąpić do programu. Wszystko dlatego, że nie prowadząc działalności gospodarczej i nie mając statusu mikroprzedsiębiorcy, nie mogą skorzystać ze zwolnienia.

05.03.2021

W całej UE będą równe płace dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę

Prawo pracy Prawo unijne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję „przejrzystości wynagrodzeń”, której celem jest zagwarantowanie na terytorium całej UE równego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Po przyjęciu projektu przez Parlament Europejski i Radę, państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego.

04.03.2021

ZUS zaprasza na Dzień Kobiet Przedsiębiorczych „Biznes w sieci”

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Kobiety, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i te, które już ją prowadzą, ale potrzebują dodatkowej wiedzy oraz te, które szukają pomysłu na siebie, mogą skorzystać z podpowiedzi ekspertów podczas bezpłatnej konferencji on-line: Dzień Kobiet Przedsiębiorczych „Biznes w sieci”, która odbędzie się 12 marca. Zapisy tylko przez internet.

04.03.2021

Rozszerzona tarcza branżowa będzie chronić przez kolejny miesiąc

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, świadczenia postojowego lub ponownego świadczenia postojowego niezależnie od otrzymania tego rodzaju pomocy w przeszłości. Z pomocy mogą też skorzystać firmy, które wykażą spadek przychodów w stosunku do września 2020 r.

04.03.2021

ZUS wznawia wyjazdy na rehabilitację w ramach prewencji rentowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia od 15 marca 2021 roku wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby, które będą z nich korzystać muszą nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego wykonać bezpłatny test w kierunku SARS-CoV-2.

04.03.2021

Szybki powrót do pracy po macierzyńskim nie gwarantuje dawnego stanowiska

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie trafiają z reguły na zajmowane wcześniej stanowisko. Nie jest ono nawet równorzędne. Pracodawcy oferują im pracę według kwalifikacji, często za dużo niższe pieniądze. Zdaniem ekspertów, to nie wina przepisów, lecz praktyki polegającej na zatrudnianiu na ich miejsce innych pracowników.

04.03.2021

ZUS uruchamia dyżury telefoniczne dla seniorów w sprawie PIT-ów

Emerytury i renty PIT

Począwszy od tego roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Dlatego też niektórzy emeryci i renciści otrzymali PIT-11A, czyli inny niż ten, który trafiał do nich w poprzednich latach. Wielu nie wie, co ma teraz zrobić. Dlatego w dniach od 9 do 11 marca oddziały ZUS w Chorzowie i w Rybniku uruchomią specjalną infolinię dla seniorów.

03.03.2021

Na razie tylko 15 proc. zatrudnionych przystąpiło do PPK

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Łącznie 1,7 mln osób zatrudnionych zostało dotąd uczestnikami PPK na 11,5 mln uprawionych – podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To oznacza, że obecny poziom partycypacji wynosi około 15 proc. Zdaniem ekspertów, czwarty i ostatni etap wdrożenia nie przyniesie znaczącego wzrostu uczestników programu. Rząd powinien szukać zachęt adresowanych do osób, które z uczestnictwa w PPK zrezygnowały.

03.03.2021

Rzecznik TSUE: Niewielkie symbole religijne dopuszczalne w pracy

Prawo pracy Prawo unijne

Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Athanasiosa Rantosa, wewnętrzna reguła przedsiębiorstwa prywatnego zakazująca jedynie noszenia w miejscu pracy, w ramach polityki neutralności, rzucających się w oczy symboli przekonań politycznych, światopoglądowych lub religijnych dużych rozmiarów może być uzasadniona.

02.03.2021

W sektorze publicznym coraz mniej czasu na wybór instytucji zarządzającej PPK

Samorząd terytorialny Administracja publiczna PPK

Jednostki sektora finansów publicznych, które nie wybrały instytucji finansowej w porozumieniu z tzw. stroną społeczną do 26 lutego, po tej dacie same dokonają wyboru. Muszą one zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK do 26 marca, a następnie - w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych - umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia br.

02.03.2021

Świadczenia z ZUS wzrosną o kilka procent

Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Świadczenia wrosną o ponad 4 proc. Minimalna emerytura jest teraz wyższa o 50,88 zł i wynosi od 1 marca wynosi 1250,88 zł brutto – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym.

01.03.2021