We wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji tegorocznego budżetu. - Zdecydowaliśmy się już w tym roku przeznaczyć 6 proc. na fundusz premiowy. Taki, jaki w zeszłym roku był mocno nadwątlony ze względu na trudną sytuację budżetową z powodu pandemii. Dzisiaj sytuacja jest lepsza, więc przeznaczamy środki na premie dla budżetówki już w tym roku. Do tego w przyszłym roku będzie fundusz nagród w wysokości 3 proc. oraz podnosimy fundusz wynagrodzeń o 4,4 proc. – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, na fundusz motywacyjny dla pracowników państwowej sfery budżetowej przeznaczone zostanie około 2,7 mld zł. Środki te będą mogły być wykorzystane w 2021 i 2022 r.

Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie rząd nie przewidział podwyżek dla pracowników budżetówki, zamrożony też został fundusz nagród w wysokości 3 proc. 

W poniedziałek, po spotkaniu kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z przedstawicielami związków zawodowych poinformowano, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną), co daje kwotę 500 zł netto, czyli „na rękę”. Wiceminister Maciej Wąsik zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej.