Sąd UE: Niebiesko-żółta etykietka naklejana na banany bez ochrony w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność przemysłowa

Etykiety o owalnym kształcie są powszechnie używane dla oznaczania bananów, ponieważ są łatwe do stosowania na zakrzywionych owocach. W konsekwencji kształt ten nie jest w stanie przyciągnąć uwagi odbiorców ani nie pozwoli im na określenie pochodzenia handlowego świeżych owoców. Z tych powodów Chiquita Brands przegrała w Sądzie UE. Nie udało się jej przywrócić ważności unijnego znaku towarowego.

14.11.2024

Sąd UE: Ukraińskie hasło bojowe nie może być znakiem towarowym

Prawo europejskie Własność intelektualna Prawo autorskie Własność przemysłowa

Oznaczenie graficzne tworzone przez frazę „RUSSIAN WARSHIP, GO F**K YOURSELF” w językach rosyjskim i angielskim nie może zostać zarejestrowane jako unijny znak towarowy - orzekł w środę sąd Unii Europejskiej. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy chciała zarejestrować je jako unijny znak handlowy dla różnych grup towarów, w tym wydawniczych, oświatowych, rekreacyjnych i sportowych.

13.11.2024

Nie ma opłaty, to i ochrony patentu

Własność przemysłowa

Wynalazcy są zaskakiwani wygaśnięciem ochrony swojego patentu. Problemów przysparza bowiem terminowe wnoszenie opłat za kolejne lata ochrony. Parlamentarzyści w swojej interpelacji twierdzą, że urząd, wydając decyzję patentową, w pouczeniu wskazuje w mało czytelny sposób termin wniesienia opłat za ochronę w okresie od czwartego do dwudziestego roku funkcjonowania patentu. Bardzo łatwo termin przeoczyć. Resort rozwoju im odpowiada, że wszystko jest zgodne z prawem. Zapowiada jednak zmiany.

01.10.2024

Zostań rzecznikiem patentowym! Trwa nabór na aplikację

Własność przemysłowa

Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Dokumenty można składać do 13 września br.

30.07.2024

TSUE: Znak towarowy można zarejestrować, jeśli ryzyko pomyłki jest niskie

Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli używanie jednego znaku towarowego nie będzie powodowało czerpania nienależnej korzyści z charakteru odróżniającego lub renomy znaku już funkcjonującego na rynku, nie ma przeszkód, by go zarejestrować. Każda taka sprawa jest jednak badana indywidualnie. To kluczowy wniosek z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.06.2024

Innowacje i zrównoważona przyszłość - UPRP zachęca do udziału w konferencji

Środowisko Prawo europejskie Własność przemysłowa

Już w najbliższy czwartek, 13 czerwca br., Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) zaprasza na 17. edycję międzynarodowej konferencji z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dostępna będzie również transmisja w internecie. W konferencji wezmą udział doświadczeni przedsiębiorcy, projektanci, akademicy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz eksperci ds. własności intelektualnej z Polski i zagranicy.

11.06.2024

Używanie znaku towarowego - dla oznaczenia przedsiębiorstwa, czy tylko towarów i usług?

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

08.06.2024

TSUE: McDonald’s stracił unijny znak towarowy Big Mac dla towarów drobiowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli przedsiębiorstwo nie wykaże rzeczywistego używania znaku towarowego na terytorium Unii Europejskiej przez nieprzerwany okres pięciu lat w odniesieniu do niektórych towarów i usług, może stracić do niego prawo. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawiązującego do produktu znanej sieci fast-foodów. Firma może jeszcze odwołać się od orzeczenia.

05.06.2024

TSUE: Renoma znaku towarowego może mieć znaczenie nawet po latach

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Nowy znak towarowy musi odróżniać się od już istniejących, nie może również korzystać z wypracowanej przez inną firmę renomy, nawet jeśli w ciągu ostatnich lat straciła już ona nieco na znaczeniu. To najistotniejsze wnioski jednego z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który badał sprawę dotyczącą popularnej firmy kosmetycznej.

25.04.2024

EUIPO otwiera szeroko drzwi dla alternatywnych metod rozwiązywania sporów

Własność przemysłowa

Z początkiem marca br. roku weszły w życie zmiany dotyczące zasad postępowania przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Szczególną uwagę w tym względzie warto zwrócić na uregulowania dotyczące mediacji i koncyliacji. Szersze niż do tej pory wykorzystanie tych metod ma docelowo stanowić realną szansę na szybsze rozwiązywanie sporów z zakresu IP, których będzie co roku przybywać – pisze dr Tomasz Gawliczek z kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

27.03.2024

Nowe unijne rozporządzenie wzmocni ochronę oznaczeń geograficznych żywności

Prawo europejskie Własność przemysłowa

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy, które mają na celu poprawić ochronę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Uproszczeniu ulegnie również procedura rejestracji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

26.03.2024

SN: Zamiast uchylać cały wyrok, wystarczyło powołać biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Własność przemysłowa

Uzupełnienie wadliwego przewodu sądowego było możliwe – i to bez większych trudności – w toku postępowania przed sądem odwoławczym. Wystarczyło powołać nowego biegłego w zakresie własności przemysłowej, a nie uchylać cały wyrok i przekazywać do ponownego przeprowadzenia wszystkich dowodów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

21.03.2024

Wzrasta liczba polskich zgłoszeń wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego

Prawo europejskie Własność intelektualna Własność przemysłowa

W 2023 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. To plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń - wynika z właśnie opublikowanego Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023. Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej.

20.03.2024

Buty Rihanny przestrogą dla właścicieli wzorów przemysłowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

W kontekście prawa własności przemysłowej w środowisku szerokim echem odbił się jeden z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którego efekcie unieważniony został wzór przemysłowy jednego z modeli sportowych butów Pumy. Prawnicy podkreślają, że sprawa jest najlepszym przykładem tego, że nawet największe firmy popełniają błędy - i że dyskrecja oraz ostrożność powinny być podstawą działania przedsiębiorców.

16.03.2024

Nie używam, ale innym też nie pozwolę – czyli o próbach monopolizacji znaków

Własność przemysłowa

Jako znaki towarowe mają być z założenia rejestrowane oznaczenia, które będą następnie realnie używane w obrocie. Nieuzasadnione są zatem przesadnie szerokie zgłoszenia znaków dla towarów i usług, których pod tą marką uprawniony nie oferuje i nie zamierza oferować w niedalekiej przyszłości. Takie nadmiernie obszerne rejestracje mijają się z założeniami oraz celem unijnych i krajowych regulacji w zakresie ochrony znaków towarowych. 

14.03.2024

TSUE podpowie, kiedy mebel może być utworem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność przemysłowa

Po raz kolejny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się twórczością użytkową w kontekście praw autorskich. W sprawie C-795/23 Konektra, w której do Trybunału skierowano pytania prejudycjalne dotyczące kryteriów ochrony prawnoautorskiej twórczości zdeterminowanej funkcjonalnie, spór dotyczy zakwalifikowania regału modułowego jako utworu - pisze Bartosz Mazurek, Junior Associate w praktyce prawa własności intelektualnej kancelarii Bird & Bird.

23.02.2024

TSUE: Zakaz wykorzystywania znaku marki samochodu dotyczy także części zamiennych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Własność przemysłowa

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, gdy na samochodowej części zamiennej znajdzie się znak zbliżony do logo marki samochodu, istnieje ryzyko, że przeciętny konsument powiąże go z producentem aut. Jeśli jest on wykorzystywany bez zgody, można zatem mówić o naruszeniu funkcji znaku towarowego, polegającego w szczególności na zagwarantowaniu pochodzenia lub jakości towaru.

30.01.2024

Wyprzedaże to także wysyp podróbek - ale firmy mogą się bronić

Rynek i konsument Własność przemysłowa

Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym jest przestępstwem. Podróbki to zjawisko zagrażające konsumentom i gospodarce o dalekosiężnych i poważnych konsekwencjach w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych obszarów nielegalnej działalności grup przestępczych - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzeczniczka patentowa, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka.

23.01.2024

Coraz więcej podrabianych towarów luksusowych trafia do UE

Rynek i konsument Własność przemysłowa

86 milionów produktów o łącznej wartości ponad dwóch miliardów euro – tyle podrabianego towaru trafiło na rynek europejski według najnowszego zestawienia Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Do najczęściej zatrzymywanych towarów należały: gry, materiały opakowaniowe i zabawki, ale podrabiano również coraz więcej towarów luksusowych (np. torebek znanych marek). Naruszenia praw własności intelektualnej dotyczyły na ogół znaków towarowych.

16.12.2023

Unijne regulacje o oznaczeniach geograficznych umożliwią ochronę lokalnych produktów

Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa

Oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które posiadają określoną jakość, renomę lub inną cechę charakterystyczną związaną z miejscem produkcji, będą stanowić prawo wspólne, które będzie mogło być wykonywane przez wszystkich kwalifikujących się producentów na określonym obszarze geograficznym pragnących przestrzegać specyfikacji produktu - pisze Nina Jankowska, rzecznik patentowy, Patpol Kancelaria Patentowa.

21.11.2023