Za upadek w tańcu radości przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Po załadowaniu towaru kontrahent miał spontanicznie porwać przedsiębiorcę do tańca, który zakończył się... upadkiem i złamaniem nogi. Przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania, bo do zdarzenia nie doszło „podczas” wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale „w związku” z nią

22.02.2020

Kupno roszczenia ryzykowne, gdy przelew był dokonywany bez podstawy prawnej

Prawo cywilne

Strony umowy przelewu wierzytelności nie muszą ujawniać w umowie podstawy prawnej tej czynności. Jednak gdy zobowiązany podniesie zarzut braku kauzy tej czynności, samo zaprzeczanie nie wystarczy by wygrać sprawę przed sądem - orzekł Sąd Rejonowy dla Szczecina -Centrum w Szczecinie.

21.02.2020

WSA: Rozbudowa przedsiębiorstwa nie umorzy zaległości podatkowych

Ordynacja Finanse

Ponoszenie kosztów na modernizację, przebudowę lub rozbudowę przedsiębiorstwa mieści się w realiach gospodarczych. Dlatego podejmowane inwestycje nie są elementem nadzwyczajnym, nieprzewidywalnym i niezależnym od samego przedsiębiorcy. Oznacza to, że sytuacja podatnika nie była wyjątkowa i nie uzasadniała umorzenia zaległości. Tak orzekł WSA w Lublinie.

18.02.2020

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.

06.02.2020

SN: Weterynarz odbierająca zwierzęta uniewinniona od zarzutu naruszenia etyki

Prawo karne Prawo gospodarcze

Jeśli w wyrokach sądów zawodowych brakuje opisu czynu popełnionego przez weterynarza to nie można ukarać takiej osoby - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że wpis na facebooku obwinionej opisujący odebranie właścicielowi zwierzęcia nie musiał naruszać dobrych obyczajów. Dlatego orzekł o uniewinnieniu.

31.01.2020

TSUE: Instytucje publiczne mają tylko 30 dni na regulowanie faktur

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelki starań, by instytucje publiczne płatności przedsiębiorstw prywatnych realizowały w terminie 30, względnie 60 dni. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE we włoskiej sprawie. Stawia on pod znakiem zapytania także zgodność polskich przepisów z prawem UE.

30.01.2020

Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo dostawca jej nie uzasadnił

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

We wrocławskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok ważny dla właścicieli zakładów przemysłowych, w których energia stanowi jeden z większych kosztów prowadzenia działalności. Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo przedsiębiorstwo obrotu nie wykazało jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. 

30.01.2020

SO: Ustna umowa o roboty budowlane wskazuje, że szczegółów nie ustalono

Gdy strony umowy o roboty budowlane ustnie uzgodniły zakres prac, bez odnoszenia się do szczegółowych wyliczeń za materiały i robociznę, ustalone wynagrodzenie nie jest z reguły wynagrodzeniem ryczałtowym. W razie wątpliwości, wykonawcy należy się wówczas wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym jego nakładom

23.01.2020

SN: Słuszna kara dla PGNiG za utrzymanie niekorzystnych umów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie dotyczącej kary pieniężnej w wysokości 10 mln 442 tys. zł nałożonej na tę spółkę w 2015 roku za niewykonanie decyzji z 2013 roku zobowiązującej ją do wprowadzenia modyfikacji do kontraktów gazowych korzystnych dla odbiorców.

23.01.2020

Sąd: Umowa kredytu online ważna, gdy właściwa osoba po drugiej stronie

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Klient, który nie wyraził zgody na zawarcie z bankiem umowy online kredytu gotówkowego nie może być taką umową związany. Może jednak odpowiadać za udostępnienie loginów do konta bankowego osobie nieuprawnionej - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy, który rozpatrywał sprawę córki dysponującej dostępem do rachunku matki.

22.01.2020

SA: Uchwały nieistniejącej nie można zaskarżyć

Budownictwo

Jeżeli uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie określonych prac nie zyskała poparcia większości, to oznacza, że w ogóle nie została przyjęta. Jako uchwała nieistniejąca w obrocie nie może być zatem zaskarżona orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.01.2020

WSA: Zatarcie skazania uratowało stację kontroli pojazdów

Prawo karne Prawo gospodarcze

Postępowanie administracyjne zostało wszczęte w styczniu 2019 r. Tymczasem już we wrześniu 2018 r. doszło do zatarcia skazania. Oznacza to, że w dacie wszczęcia postępowania nie istniała już przesłanka do wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

13.01.2020

Jest już uzasadnienie wyroku w sprawie Bisnode

RODO

Jawność rejestru nie daje prawa do dowolnego przetwarzania danych z niego, w tym nie wyłącza obowiązku informacyjnego. Co więcej powinien on zostać spełniony niezależnie od daty pozyskania danych. Niewspółmiernie duży wysiłek nie może być utożsamiany z wysokością kosztów. To wnioski z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku

10.01.2020

Liść marihuany nie może być w UE znakiem towarowym

Prawo gospodarcze

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Jest to sprzeczne z porządkiem publicznym, a ponadto Unia uzupełnia działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków. Tak uznał Sąd Unii Europejskiej.

07.01.2020

Umowa państwa Dziubaków - unieważniona

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił w piątek umowę kredytu we frankach szwajcarskich państwa Dziubaków. Uznał, że bank rażąco naruszył interesy konsumentów, bo nie poinformował ich o faktycznym ryzyku - w długiej perspektywie kurs CHF jest bowiem nieprzewidywalny. Sąd orzekł także, że bank jednostronnie kształtował kurs franka. Oddalił jednak powództwo o zapłatę.

03.01.2020

WSA: Nie każdą samowolę budowlaną można legalizować

Administracja publiczna Budownictwo

Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

29.12.2019

WSA: Ochrona prawa własności to za mało, aby być stroną w procesie budowlanym

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.

27.12.2019

WSA: Legalizowana samowola nie może naruszać ładu przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo

Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.12.2019

SN: Nieogłoszenie upadłości przez spółkę i szkoda wierzyciela

Prawo cywilne

Wierzyciel musi udowodnić, że poniósł szkodę w wyniku zaniechania zgłoszenia upadłości, bo zmniejszył się majątek masy upadłości i wskutek tego w podziale funduszy masy nie otrzyma nic, albo otrzyma mniej, niż by na niego przypadało, gdyby wniosek zgłoszono - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wierzyciela.

23.12.2019

WSA: Nieprecyzyjne przepisy planu nie uzasadniają odmowy

Administracja publiczna Budownictwo

Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na budowę z powodu braku precyzji czy niejasności ustaleń miejscowego planu. Negatywna dla wnioskodawcy decyzja może zostać wydana wyłącznie, gdy inwestycja jest w sposób oczywisty niezgodna z przepisami, w tym z miejscowym planem.

21.12.2019