Ministerstwo Finansów opublikowało w środę projekt rozporządzenia, które pozwoli stosować kasy fiskalne w formie oprogramowania na smartfony czy inne urządzenia przenośne. Z nowych rozwiązań skorzystają kierowcy taksówek i świadczący usługi transportu pasażerskiego oraz przeprowadzkowego.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
VAT
Pakiet pod nazwą "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2" liczy pięć filarów. Jego wartość to 212 miliardów złotych. Nie wszystkie jego szczegóły są jeszcze znane, rząd dopiero opracowuje ustawy, które go wprowadzą.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zbliża się kolejny termin raportowania schematów podatkowych. Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą to zrobić do końca marca. Za brak raportu grożą surowe kary. Zarządy spółek i przedsiębiorcy mogą odpowiadać jak za przestępstwo skarbowe. Kara w takim przypadku może wynieść niemal 25 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Ordynacja CIT PIT Spółki

Kryzys w uzdrowiskach - oczekują specustawy i rządowego wsparcia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Objęcie spółek uzdrowiskowych pomocowym programem rządowym, specustawą, w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa - to postulat Unii Uzdrowisk Polskich i Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie skierowany do premiera. W swoim wystąpieniu piszą o znaczącym spadku przychodów po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń związanych z epidemią.
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Od 18 marca zmieniają się limity czasowe prowadzenia pojazdów przez kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Tymczasowe odstępstwa spowodowane są pandemią zakażeń koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
18.03.2020
Prawo pracy
Od początku marca obowiązuje nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która pozwala skrócić czas przekształcenia jak i związane z tym procesem koszty. Odejdą m.in.: koszty opinii biegłego i aktu notarialnego związanego z zawarciem umowy spółki przekształconej. O wszystkich istotnych zmianach pisze dr Rafał Trzeciakowski
Rafał Trzeciakowski
18.03.2020
Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.
Jolanta Ojczyk
18.03.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo
Audytorzy muszą oceniać wpływ różnych zdarzeń na sytuację finansową badanych podmiotów. Jednym z nich jest rozszerzająca się epidemia koronawirusa. Jej skutki mogą wpłynąć na wartość należności, zapasów i inwestycji. W rezultacie biegłym rewidentom wyjątkowo trudno będzie ocenić i zweryfikować deklarowane przez firmy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Do szpitali zakaźnych płynie fala pieniędzy. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że przekaże 2 mln zł dla placówek zakaźnych, które walczą z koronawirusem. Obecnie w Polsce jest 19 szpitali monoprofilowych przeznaczonych tylko do hospitalizacji chorych z COVID-19 oraz kilkadziesiąt szpitali z oddziałami zakaźnymi.
Katarzyna Nowosielska
17.03.2020
Opieka zdrowotna

Małe i średnie firmy wynajmują gminne lokale - apel o zwolnienie z czynszu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do samorządów o zwolnienie z opłat czynszowych przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale. Mieliby płacić za wodę, ścieki i śmieci. To jego zdaniem jedyny ratunek dla pozbawionych dochodu i wciąż ponoszących koszty firm w obliczu epidemii.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Urząd Zamówień Publicznych dopuszcza możliwość przeprowadzenia otwarcia ofert poprzez transmisję online. Specustawa koronawirusowa wprowadziła usprawnienia w realizacji zamówień publicznych. Jednak warto pamiętać o terminach i unikaniu ryzyk, między innymi związanych z podnoszeniem cen.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Zamówienia publiczne

UOKiK sprawdzi, dlaczego ceny tak rosną

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przede wszystkim przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Instytucje pożyczkowe umożliwią odroczenie terminu spłaty pożyczki na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta - takie działanie rekomenduje swoim członkom Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Decyzje w takich sprawach mają być podejmowane szybko i w uproszczonej procedurze.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na wydanie specustawy wprowadzającej dla nich rozwiązania pomocowe związane z pandemią koronawirusa i ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego. Warto zwrócić uwagę, że – przynajmniej w kwestiach podatkowych – minister finansów już dziś dysponuje rozwiązaniami mogącymi przynieść ulgę dla biznesu w tym trudnym okresie – pisze Bartosz Kubista
Bartosz Kubista
17.03.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo
Branża energetyki słonecznej liczy, że obejmie ją pakiet osłonowy dla firm dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa. Postuluje wydłużenie terminów dotyczących realizacji inwestycji i pierwszej produkcji energii. Inaczej inwestycje w fotowolatanikę mogą zniknąć z rynku.
Jolanta Ojczyk
17.03.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Wydatki z budżetów krajów unijnych związane ze stymulowaniem gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być wyłączone spod unijnych reguł paktu stabilności i wzrostu. Unia dała też zielone światło dla pakietów pomocowych skierowanych do branż dotkniętych epidemią.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Zespół ekspertów Krajowej Rady Doradców Podatkowych przygotował propozycje 49 zmian w przepisach podatkowych. Ma to pomóc urzędnikom Ministerstwa Finansów w tworzeniu założeń do specustawy, która ma uchronić przedsiębiorców przed skutkami sytuacji kryzysowej wywołanej koronawirusem.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Koronawirus a prawo
Michał Woś, minister środowiska, poinformował, że wykonał test na obecność koronawirusa, który wyszedł pozytywnie. Prawdopodobnie zaraził się od pracownika Lasów Państwowych. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że od 5 marca Andrzej Duda nie miał z nim kontaktu.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Radcy prawni i adwokaci oraz aplikanci prowadzący działalność gospodarczą w ramach kancelarii prawnych powinni być uwzględnieni w pracach nad pakietem pomocowym dla średnich i małych przedsiębiorców - do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o to Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Małe i średnie firmy

Polska przystępuje do unijnego przetargu na respiratory

Zamówienia publiczne Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Szpitale będą miały szanse na doposażenie w respiratory, polski rząd postanowił przystąpić do organizowanego przez Komisję Europejską przetargu na te urządzenia. Obecnie w naszych placówkach medycznych jest 10 tys. urządzeń, ale niewykluczone, że w razie rozprzestrzeniania się koronawirusa zapotrzebowanie na sprzęt w wzrośnie
Katarzyna Nowosielska
16.03.2020
Zamówienia publiczne Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Związek Banków Polskich ogłosił krótkoterminowy plan pomocy dla swoich klientów w związku z pandemią koronawirusa. Zadeklarował na początek m.in. przyspieszoną procedurę uzyskania tzw. wakacji kredytowych, odroczenie spłat rat leasingowych, faktoringowych. Zapowiadane są też kolejne działania.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Dokonując blokady rachunków bankowych, organy skarbowe powinny wykazać, że kaucja ustanowiona na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne nie może stanowić realnego zabezpieczenia, że będzie ono nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
16.03.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas
Joanna Domoń–Kulas
16.03.2020
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

BGK ułatwi firmom dostęp do kredytów

Finanse Koronawirus a prawo
Zwiększenie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego z 60 do 80 proc. kwoty kredytu, rezygnacja z prowizji przy jej udzielaniu, a także system dopłat do oprocentowania komercyjnych kredytów - to pierwsze propozycje pakietu osłonowego dla firm. Minister finansów podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Jutro may poznać szczegóły pakietu pomocowego dla firm dotkniętych bankructwem z powodu walki z koronawirusem. Sejm ma się nim zająć 25 marca Organizacje przedsiębiorców już przedstawiają swoje postulaty, bo boją się, że pakiet zostanie uchwalony ekspresowo i bez konsultacji.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
We wtorek prawdopodobnie przedstawimy projekt specustawy o wsparciu dla firm - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w radiu RMF FM. Zapowiedział, że rząd chce, by firmy przetrwały, chce też pomóc tzw. samozatrudnionym.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Koronawirus a prawo

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Efektywna praca z domu to wyzwanie

HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
Dla osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w biurze, przestawienie się na pracę z domu może nie być łatwe. Podobne wyzwanie stoi przed zarządzającymi. Eksperci szacują, że około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość i radzą, jak się do tego przygotować.
Agnieszka Matłacz
16.03.2020
HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
We wtorek rząd ma ogłosić pakiet osłonowy dla firm i ich pracowników, a w poniedziałek Związek Banków Polskich przedstawił krótkoterminowe działania mające pomóc kredytobiorcom, firmom i osobom prywatnym. Dopóki szczegóły nie będą znane, umowy podpisane, lepiej regulować zobowiązania finansowe i nie podejmować pochopnych działań.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Na forach internetowych księgowi szukają pomocy, jak rozliczać wydatki firm związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wątpliwości dotyczą m.in. ujmowania w kosztach i odliczania VAT przy zakupie spirytusu do dezynfekcji. Niektórym wydaje się, że takich wydatków nie można odliczyć, ponieważ zakup alkoholu nie jest kosztem.
Krzysztof Koślicki
16.03.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski