Prawo.pl
W 2023 roku jednym z priorytetów będzie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach dotycząca klastrów energii i biometanowni - twierdzi minister klimatu i środowiska. Natomiast minister rozwoju i technologii zapowiada stworzenie specjalnych zasad dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Oboje ministrowie unikają zaś tematu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która od miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. 
Krzysztof Sobczak
04.01.2023
Rynek i konsument Budownictwo
Fakt wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczenie ich do najmu prywatnego będą neutralne podatkowo i nie spowodują konieczności korygowania VAT. Nieruchomości muszą jednak być w dalszym ciągu wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT.
Malwina Pasternak-Janik
04.01.2023
Domowe finanse VAT Doradca podatkowy
Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady składania PIT-2 i innych formularzy-oświadczeń służących rozliczaniu zaliczek na PIT przez pracodawców. Z tematem po raz pierwszy muszą się zapoznać zatrudnieni na umowach o dzieło i zleceniach. Według nowych zasad, w niektórych sytuacjach druki muszą wypełnić również oni. Duże zmiany dotyczą jednak także pracowników. Piszemy o nich również w Tax Alert.
Krzysztof Koślicki
04.01.2023
PIT Rachunkowość Polski Ład
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości. W ramach postępowania wyjaśniającego w tej branży sprawdzonych zostanie blisko 90 przedsiębiorców. Zdaniem Urzędu, uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów.
Krzysztof Sobczak
04.01.2023
Rynek i konsument Budownictwo
​Z reklam wyrobów medycznych powinny zniknąć wizerunki lekarzy i farmaceutów, a influencerzy nie będą mogli reklamować wyrobów medycznych promowanej przez siebie marki, jeśli wyrób ten przeznaczony jest do używania przez użytkowników innych niż laicy. Niedostosowanie się do nowych przepisów podlega karze pieniężnej nawet do 2 milionów złotych.
Konrad Kaczyński Patrycja Maksymiak
04.01.2023
Rynek i konsument Zawody medyczne
Przez 28 dni przedsiębiorca zajmujący się międzynarodowym transportem nie informował Inspektora Transportu Drogowego o uzyskaniu tytułu prawnego do dysponowania łącznie 49 pojazdami. Wszystkie te pojazdy zostały zgłoszone do licencji po terminie, natomiast prawo do dysponowania tymi pojazdami przedsiębiorca nabył miesiąc wcześniej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, a sąd II instancji uznał, że kara jest zasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.01.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W ramach tegorocznej edycji akcji „Poprawmy prawo” jeden z Czytelników zwrócił uwagę na kwestię obowiązkowej rejestracji do VAT-UE. Twierdzi on, że przy sporadycznych transakcjach zagranicznych, to wymóg zbyt czasochłonny i niepotrzebny. Doradcy podatkowi zgadzają się z tymi argumentami i postulują zmianę prawa. Podkreślają jednak, że czasami dokonanie rejestracji może być opłacalne.
Krzysztof Koślicki
04.01.2023
VAT Rachunkowość Poprawmy prawo

Skarbówkę czeka modernizacja i podwyżki

Ordynacja VAT Administracja publiczna
Rząd chce zapewnić stabilne finansowanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Do końca 2025 roku kontynuowany będzie program, który zapewni modernizację KAS. Chodzi też o podniesienie poziomu konkurencyjności zatrudnienia, m.in. poprzez podniesienie wynagrodzeń i uposażeń, w tym osobom zatrudnianym lub przyjmowanym do Służby Celno-Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
03.01.2023
Ordynacja VAT Administracja publiczna
Rząd udzieli wsparcia finansowego polskim firmom energochłonnym, ze względu na wzrost cen energii i gazu ziemnego w 2022 r. Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne w kryzysowym czasie. Wsparcie ma uzyskać ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy. Na program rząd przeznaczy ponad 5 mld zł.
Krzysztof Sobczak
03.01.2023
Prawo gospodarcze
We wtorek, 3 stycznia, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Celem zmian ma być m.in. usprawnienie egzekucji administracyjnej. Chodzi też o umożliwienie przymusowego dochodzenia należności związanych z VAT.
Krzysztof Koślicki
03.01.2023
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
W ostatnich latach mimo licznych turbulencji w gospodarce, polski rynek pracy był w dobrej kondycji. Poziom zatrudnienia, stopa bezrobocia i dynamika wzrostu płac pozytywnie zaskakiwały. W kolejny rok weszliśmy z najniższym w UE po Czechach bezrobociem i zdecydowaną poprawą jakości pracy i wynagrodzeń. Mimo że 2023 rok nie będzie już tak dobry, jest szansa, że kondycja rynku pracy nie pogorszy się drastycznie – pisze prof. Jacek Męcina.
Jacek Męcina
03.01.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Nowy rok przynosi nowe okazje do pozytywnej zmiany w karierze. Postanowienia związane z pracą podjęło w Sylwestra aż 53 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl. Najczęściej dotyczyły one zmiany pracodawcy, rozwoju zawodowego, równowagi między pracą i życiem osobistym, a także starań o podwyżkę. Większość badanych zdaje sobie sprawę, że 2023 rok przyniesie wyzwania.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2023
Rynek Prawo pracy
Utrudnianie konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy, wprowadzanie ich w błąd co do współpracy z Ministerstwem Klimatu i co do bezpłatności audytu - to zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmie BO Energy. Prezes UOKiK nałożył na nią ponad 28 mln zł kary. Spółka będzie też musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.
Krzysztof Sobczak
03.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Od Nowego Roku zmienią się zasady reklamacji towarów, zarówno kupionych w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. W pierwszej kolejności będzie można liczyć na naprawę lub wymianę, dopiero jak sprzedawca odmówi - na zwrot pieniędzy. Na właścicieli portali internetowych zostaną nałożone nowe obowiązki informacyjne związane ze sprzedażą treści lub usługi. Będzie można żądać usunięcia wad usług cyfrowych, takich jak filmy i transmisje sportowe oglądane na odpłatnych platformach.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2023
Rynek i konsument Nowe technologie
Pierwsze osoby, które osiągnęły 60 rok życia, rozpoczęły wypłatę pieniędzy zgromadzonych w PPK. O ile w 2020 roku pierwszą wypłatę otrzymało 313 osób, w tym 138 mężczyzn, o tyle w 2022 r. liczba wypłacających wyniosła już 3635 osób, w tym 1631 mężczyzn. Zdaniem prawników, wypłaty powinny być uruchamiane jak najpóźniej, jeśli program ma służyć gromadzeniu oszczędności z myślą o emeryturze.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2023
Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Fundacje rodzinne, które będą miały charakter holdingowy i będą osiągać głównie zyski pasywne, będą mogły skorzystać z zasad estońskich. Dotychczas spółki o takim charakterze nie mogły korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT. Kto jeszcze zaoszczędzi na podatkach, korzystając z fundacji rodzinnych? Zapytaliśmy ekspertów.
Wiesława Moczydłowska
03.01.2023
CIT Doradca podatkowy Finanse
Zasada swobody umów co do wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu jest wyłączona. Strony nie mogły inaczej unormować wzajemnego rozliczenia zapłaty wynagrodzenia. Natomiast pozwana spółka energetyczna była zobligowana do wyrównania wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu z powodu korekty deklaracji podatkowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2023
Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze
Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie kredytu w złotych + WIBOR i uchylił postanowienie o zawieszeniu spłaty WIBORU. Postanowienie w sprawie zabezpieczenia nie przesądza jednak o ostatecznym wyniku postępowania sądowego.
Regina Skibińska
02.01.2023
Banki Kredyty
Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanej przez MKiDN, która wprowadza tantiemy za wykorzystywanie filmów w internecie - ogłosiły w poniedziałek Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. To reakcja na pilotażowy program Netflixa dotyczący dodatkowych wynagrodzeń dla twórców lokalnych produkcji.
Krzysztof Sobczak
02.01.2023
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej jest od 1 stycznia 2023 roku objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla celów tych ubezpieczeń jest on traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Ubezpieczenia społeczne Spółki
W 2022 roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego, który przysługuje jedynie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę. Ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna będzie dopiero w listopadzie. W 2023 roku okazji do przedłużenia weekendu będzie jednak więcej.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Prawo pracy
W poniedziałek, 2 stycznia 2023 roku, wystartowała 20. jubileuszowa edycja Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Akcja skierowana jest do przedsiębiorców. W specjalnej ankiecie mogą oni ocenić m.in. jakość obsługi w urzędach skarbowych oraz łatwość komunikacji i kompetencje pracowników.
Krzysztof Koślicki
02.01.2023
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw

PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka
Obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu w 2023 roku. Jej przepisy gwarantują, że tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.
Paweł Rochowicz Krzysztof Sobczak
02.01.2023
PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka
Stosowane przez T-Mobile hasło promocyjne „1200 GB za darmo przez rok” może wprowadzać w błąd, a warunki promocji nie zostały wyraźnie objaśnione - uważa Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu sposób prezentacji reklamy w przestrzeni miejskiej jest dla konsumentów nieczytelny. T-Mobile grozi za to kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
02.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Z reklam okularów korekcyjnych, materiałów opatrunkowych znikną postacie lekarzy i wizerunki innych osób wykonujących zawody medyczne. 1 stycznia 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy ustawy o wyrobach medycznych, dotyczące ich reklamy. Z tym dniem obowiązuje też już zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklam sprzętów specjalistycznych.
Katarzyna Nocuń
02.01.2023
Rynek i konsument Zawody medyczne
Budzące wiele kontrowersji przepisy tzw. prawa holdingowego miały usprawnić działanie grup spółek. Jednak eksperci sugerują, że przepisy te należałoby w ogóle wykreślić z ustawy, albo w znacznym stopniu zmienić. Mogą być bowiem opacznie rozumiane i stosowane do zupełnie innych celów, niż te deklarowane przez rządowych projektodawców.
Paweł Rochowicz
02.01.2023
Spółki Prawo gospodarcze

Podatnik-przedsiębiorca nie może się bogacić kosztem konsumenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Podatnik, który stosował niewłaściwą stawkę VAT przy sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych i uzyskał Wiążącą Informację Stawkową, że może stosować stawkę niższą, nie ma możliwości korekty i wystąpienia o zwrot nadpłaconego VAT. Zdaniem skarbówki, taka możliwość doprowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia tego podatnika kosztem konsumenta i budżetu państwa.
Wiesława Moczydłowska
02.01.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Najemca, który w trakcie roku zmieni mieszkanie, powinien sprawdzić rachunki za prąd, bo może zapłacić wyższe stawki za rozrzutność swoich poprzedników. Nie skorzysta też z niektórych preferencji, jeżeli nie doprowadzi do przepisania licznika na siebie - np. jeżeli jest osobą z niepełnosprawnością. Najpewniej też może pożegnać się z niższą ceną prądu w 2024 roku.
Monika Sewastianowicz
02.01.2023
Prawo cywilne Budownictwo
Państwowa Inspekcja Pracy jest zaskoczona nałożeniem na nią roli organu przyjmującego zgłoszenia zewnętrzne naruszeń prawa. Zwłaszcza, że żadna z dziedzin, których dotyczy dyrektywa, nie leży w kompetencjach PIP. Zdaniem prawników, wdrożenie ustawy w najnowszym kształcie grozi wyłącznie papierowym wdrożeniem dyrektywy, bez szansy na stworzenie mechanizmu zgłoszeń sygnalistów.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać przepisy o e-książce obiektu budowlanego, a pod koniec stycznia o elektronicznym dzienniku budowy, co będzie sporym ułatwieniem dla zarządców i właścicieli budynków oraz inwestorów. Razem z nowelą prawa budowlanego wchodzi w życie rozporządzenie określające szczegółowe zasady prowadzenia elektronicznej książki obiektu budowlanego.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.01.2023
Budownictwo Nowe technologie