Ostatni moment na uwagi do unijnego rozporządzenia o usługach zaufania

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne

W poniedziałek kończą się konsultacje projektu zmian w unijnej regulacji dotyczącej identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to przepisy istotne dla wszystkich, dla których ważne są usługi takie jak np. elektroniczne podpisy i pieczęci.

31.08.2020

Według MEN szkoły przygotowane - dyrektorzy mówią o wielu zagrożeniach

Zarządzanie oświatą

Trudno znaleźć dyrektorów szkół podzielających optymizm ministra w sprawie przygotowania do stacjonarnej nauki w warunkach pandemii. Mówią o trudnościach z zapewnieniem dystansu społecznego pomiędzy uczniami, o braku środków i ludzi do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dziwią się, że nie będzie obowiązku chodzenia w maseczkach.

31.08.2020

Fiskus ściga firmy, które nie wpłacają na czas zaliczek na PIT

Ordynacja PIT Rachunkowość

Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.

31.08.2020

Maseczki na sali rozpraw - w sądach, jak w społeczeństwie, poglądy różne

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie sądów powinna obowiązywać zasada zakrywania ust i nosa - i to nie tylko dla interesantów, ale też pracowników sądów oraz każdego uczestnika rozprawy. Dopuszczalne są tu przyłbice. Sędziowie podchodzą do tego różnie - jest grupa, która uważa, że powinno to być restrykcyjnie przestrzegane, według innych maseczki utrudniają choćby zeznania świadków.

31.08.2020

Tarcza wykluczyła z pomocy tych, którzy jej naprawdę potrzebują

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Mikroprzedsiębiorcy, którzy przespali moment znaczącego spadku obrotów na początku epidemii i nie złożyli wniosku o świadczenie postojowe, nie dostaną wsparcia z tarczy. Wykazanie w dwóch kolejnych miesiącach - poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe - przychodu równego „0,00 zł”, nie spełnia warunku ustawowego spadku przychodu o co najmniej 15 procent. Z tarczy wykluczono firmy, które mają największe kłopoty - wskazują eksperci.

31.08.2020

Aplikacja coraz cenniejsza w prawniczym CV - samorządy chcą ją doskonalić

Prawnicy Dla studenta

Koronawirus od miesięcy miesza na rynku prawniczym. Kancelarie jeśli decydują się na nowych pracowników, to chcą stawiać na "pewniaków". Niektórzy uważają za takich absolwentów aplikacji, ale też przyznają, że narzędzie to wciąż nie jest doskonałe. Swoje argumenty mają też prawnicy przystępujący do egzaminów zawodowych "z doświadczenia". Wszyscy mówią o potrzebnej reformie aplikacji.

31.08.2020

Urzędy otwarte, ale czasem drzwi zamknięte

Samorząd terytorialny Koronawirus

Według urzędników jest ryzyko, że po ustaniu pandemii wzrośnie liczba spraw, które mieszkańcy zostawią niezałatwione z obawy o zdrowie. Problemy z załatwieniem formalności niestety są, bo konieczność zachowania reżimu sanitarnego zamknęła swobodny dostęp do urzędów. Czasem nie działa telefon albo są trudności z umówieniem się na wizytę online. Ale są i takie, które wprowadzają nowe rozwiązania - np. samoobsługę klientów.

31.08.2020

Wizyty w szpitalu nie powinny być jednoznacznie zakazane

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Szpitale zakazały odwiedzin z powodu pandemii, a rodziny nie mogą uzyskać informacji od personelu medycznego o stanie zdrowia bliskich, którzy są obłożnie chorzy i przebywają na hospitalizacji. Po korytarzach poradni "błąkają się" zaś zdezorientowane osoby starsze czy niedołężne, bo opiekun nie może z nimi wejść do lecznicy.

31.08.2020

Teraz 18 powiatów w strefach czerwonej i żółtej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rada Ministrów przypomniała o obostrzeniach w strefach czerwonych i żółtych. Miejscami znajdującymi się w strefie czerwonej są powiaty: nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, Nowy Sącz, kolski.

29.08.2020

MEN: Szkoła nie może żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia

Nie ma podstaw prawnych, by żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia - wynika z oficjalnego stanowiska MEN. Część dyrektorów w ten sposób chciała zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem COVID-19 w szkole oraz zapobiegać pojawieniu ewentualnych roszczeń z tytułu zarażenia.

29.08.2020

Allegro nie sprzeda towarów naruszających prawo

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwis Allegro postanowił wycofać ze sprzedaży książkę zawierającą treści o charakterze antysemickim i poddające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady oraz zadeklarował konsekwentne stosowanie zasad wycofywania z oferty produktów naruszających prawo i regulamin serwisu.

29.08.2020

Wiele pytań bez odpowiedzi - problem z internatami w czasie pandemii

Część dyrektorów i kierowników internatów twierdzi, że takie placówki zostały potraktowane po macoszemu - ministerialne wytyczne są bardzo lakoniczne. Nie wiadomo na przykład czy trzeba przyjąć dziecko, które przyjeżdża z czerwonej strefy. Pytań i problemów jest jednak więcej. Może się to odbić na uczniach z Ukrainy i z powiatów, w których jest najwięcej zachorowań.

29.08.2020

Pełnomocnik ministra zapowiada lepsze prawo dla zwierząt

Administracja publiczna

Obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra w sprawie schronisk dla zwierząt jest już nieaktualne i wymaga zmiany. Chcemy stworzyć takie przepisy, które będą lepsze dla zwierząt i będą lepiej je chroniły – zapowiedział pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi ds. ochrony zwierząt Wojciech Albert Kurkowski.

29.08.2020

Będą zmiany w ocenie ryzyka pracy kuratorów? MS analizuje sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy uważają, że konieczne jest ujednolicenie kryteriów oceny ryzyka ich pracy. Zwrócili się w tej sprawie do resortu sprawiedliwości, a ministerstwo nie mówi "nie". Obecnie jest przygotowywana opinia, obiecano dyskusję, a m.in. Krajowa Rada Kuratorów liczy na nadanie pomysłowi dalszego biegu i przyszłe rekomendacje. Chodzi również o kwestie wyposażenia w środki ochrony osobistej, odzież i obuwie.

29.08.2020

Niekorzystne zmiany dla pasażerów linii lotniczych nie są jeszcze przesądzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne Koronawirus

Kilka lat temu Komisja Europejska zaproponowała znaczące zmiany do rozporządzenia regulującego kwestie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienie lotu. Teraz to do Rady Unii Europejskiej należy decyzja o podjęciu prac nad nowelizacją. Niemcy, którzy objęli prezydencję jeszcze jednak jej nie podjęli. Niewykluczone, że sytuacja związana z koronawirusem będzie miała na nią wpływ.

29.08.2020

Darowizny i majątek rodzinny łakomym kąskiem dla fiskusa

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Stosowanie przepisów podatkowych dotyczących darowizn i dzielenia majątku przypomina manewry na polu minowym, szczególnie gdy ludzie wykorzystują różne metody dla uniknięcia podatku. Idą na przykład do notariusza, by podpisać umowę darowizny. Okazuje się jednak, że fiskus zastawił na nich pułapkę i oczekuje podatku od spadków i darowizn. Ryzykowne są też podziały majątków po rozwodzie.

29.08.2020

Dylemat w kantorze: kupno z lewej czy z prawej?

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse

Czy na tablicy informacyjnej w kantorze aktualny kurs kupna waluty powinien być wyświetlany po prawej, czy po lewej stronie? W układzie poziomym czy pionowym? Przepisy prawa o tym milczą, a zabiegani klienci czują się zdezorientowani i często tracą na transakcjach. Gdy spór UOKiK i sieci kantorów trafił do sądu, ten uznał, że jest luka w prawie.

29.08.2020