Precedensowy wyrok w sprawie frankowej, sąd zwaloryzował na rzecz banku kapitał kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.

14.02.2023

Ponowny autozapis nie skraca terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla nowozatrudnionych

Prawo pracy PPK

Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego jeszcze przed zapisaniem go do PPK, obowiązek pracodawcy dotyczący obliczania, pobierania i dokonywania za niego wpłat do PPK w ramach tzw. ponownego autozapisu, będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.

14.02.2023

Były mąż nie płaci raty wspólnego kredytu? Sąd może ją wyegzekwować

Wymiar sprawiedliwości

Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.

14.02.2023

NIK i MEiN różnie oceniają dostosowanie szkół do potrzeb głuchych i niedosłyszących uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.

14.02.2023

Pacjenci na wózkach ważą się u weterynarza i w masarniach

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.

14.02.2023

Krajowe wdrożenie dyrektywy plastikowej dotknie firmy i samorządy

Środowisko Odpady

Projekt przepisów wprowadzających unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku trafił już do Sejmu. Nałoży nowe obowiązki na przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności przedmioty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Ale zmiany dotkną też gminy oraz samorządy województw, do których obowiązków należeć będzie m.in. pobieranie opłat od firm stosujących plastikowe opakowania.

14.02.2023

Organizacje pacjentów chcą debaty o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

13.02.2023

Nowy dyrektor pokieruje Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Doktor Jacek Orzeł został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Funkcję tę dr Orzeł sprawuje od 9 lutego br. Jacek Orzeł jest menedżerem, ekonomistą oraz informatykiem ze specjalizacją w tematyce zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menedżerskie.

13.02.2023

Po interwencji rzecznika MŚP, tytuły egzekucyjne będą tańsze dla przedsiębiorców

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy musieli płacić po kilka tysięcy złotych za tytuły egzekucyjne, które można było zastąpić jednym za 100 zł. Ministerstwo Finansów zareagowało na postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie obniżenia kosztów przedsiębiorców i zaleciło jednostkom podległym wystawianie tytułów wykonawczych wielopozycyjnych.

13.02.2023

MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.

13.02.2023

Antyterrorystyczny podnośnik zaglądał do mieszkania podczas uroczystości "smoleńskiej" 

Prawo karne Policja RODO

Tego dnia istniało ryzyko ataków o charakterze terrorystycznym, dlatego użyto podnośnika, by sprawdzić czy jest realne zagrożenie bezpieczeństwa osób biorących udział w uroczystościach na pobliskim placu Piłsudskiego - tak Komendant Stołeczny Policji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pytanie o powód i podstawę prawną zaglądania z podnośnika do okien prywatnego mieszkania.

13.02.2023

Centralny system cyfryzacji ma podnieść poziom usług pogrzebowych

Administracja publiczna RODO

Centralny System Cyfryzacji – od wystawienia elektronicznej karty zgonu, przez usługę kremacji bądź tez organizacji ceremonii pogrzebowej z trumną, aż po szczegółową ewidencję cmentarza – instytucja taka pojawić ma się w znowelizowanym Prawie Pogrzebowym. Zdaniem branży zrewolucjonizuje ona całą procedurę pochówku, przyczyniając się do jej usprawnienia i podwyższenia poziomu usług funeralnych.

13.02.2023

Trybunał w Strasburgu zajmie się odrzuconymi przez prezydenta nominacjami sędziowskimi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie, mimo że uzyskali pozytywne rekomendacje "starej" Krajowej Rady Sądownictwa. Polski rząd ma udzielić Trybunałowi odpowiedzi do 29 marca br.

13.02.2023

Dolnoślązacy przebadali się w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”

Pacjent

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak” – kolejni mają na to szansę. – Bardzo zależy nam, by trafiali do nas pacjenci we wczesnym stadium choroby nowotworowej, kiedy szanse na przeżycie są największe i temu służą również badania profilaktyczne – mówi dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.  

13.02.2023

Dostajesz rentę po zmarłym? Złóż wniosek o własną emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które są aktywne zawodowo i jednocześnie dostają rentę rodzinną po zmarłym, powinny złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągną ustawowy wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet – lat 60, a w przypadku mężczyźni - 65 lat. Po uzyskaniu statusu emeryta będą mogły dorabiać bez ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS.

13.02.2023

Znani influencerzy mogą być ukarani przez UOKiK za kryptoreklamy

Rynek i konsument

Tróje influencerów: Filip Chajzer, Dorota Rabczewska i Małgorzata Rozenek-Majdan, usłyszało zarzuty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych w mediach społecznościowych. Natomiast za brak współpracy z UOKiK została ukarana spółka PRIME MMA, która organizuje i transmituje w internecie pojedynki influencerów.

13.02.2023

Praca zdalna okazjonalna – bez określania zasad i ponoszenia kosztów przez pracodawcę

Prawo pracy BHP

Praca zdalna okazjonalna to praca poza stałym miejscem pracy, wykonywana na wniosek pracownika, w łącznym wymiarze w roku kalendarzowym nie większym niż 24 dni. Co istotne, jej wykonywanie nie wymaga szerokiego ustalenia zasad oraz nie jest związane z obowiązkiem pracodawcy zapewnienia pracownikowi narzędzi pracy i niezbędnego wyposażenia oraz materiałów lub pokrywania kosztów.

13.02.2023

Przepisy o podatku u źródła złagodzono, ale ryzyko kar cały czas wysokie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku u źródła. W założeniu miały one wprowadzić wiele ułatwień. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie rozwiązała najważniejszych problemów. Zdaniem ekspertów, duży problem stanowi również praktyka skarbówki. W rezultacie, firmy zupełnie niepotrzebnie narażone są na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.

13.02.2023

"Porwane" czasopismo sposobem na publikacje z nauk prawnych

Szkolnictwo wyższe

Publikacja naukowa w czasopiśmie o międzynarodowym zasięgu w trzy dni robocze, wliczając w to czas dla recenzentów? Jasne, za jedyne 1500 dolarów – z gwarancją, że recenzje będą pozytywne, choć na ich rzetelność należy przymknąć oko. Coraz częściej widać działania "drapieżnych" wydawców, działających na bakier z prawem. Bywa, że kopiują czasopismo, podszywając się pod jego renomę.

13.02.2023

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i w szkołach - projekt w Sejmie

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.

12.02.2023