Gminy chcą bezpieczeństwa, ale muszą zapłacić za fotoradar

Samorząd terytorialny Transport

W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.

15.01.2020

Bat na ekologów pod płaszczykiem walki z ASF

Nawet rok więzienia będzie grozić osobie, która przeszkodzi w polowaniu - taką zmianę wprowadzi ustawa, której głównym celem jest pozbycie się dzików przenoszących afrykański pomór świń. Zmiany krytykują samorządowcy, obrońcy praw zwierząt, a także sami myśliwi, którzy nie chcą za własne pieniądze wyręczać państwa w walce z ASF. I mówią wprost: problemu pomoru te przepisy nie rozwiążą.

15.01.2020

PPK: Jeżeli były dodatkowe analizy, to powinny być udostępnione

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse PPK

Wpis prezesa PFR na jego prywatnym koncie na Twitterze, dotyczący analiz w sprawie poziomu partycypacji w PPK - jest jego publiczną wypowiedzią - wskazują prawnicy. Każdy ma więc prawo ją zweryfikować. Tak jak usiłuje rozliczyć go z wypowiedzi o analizach dotyczących poziomu partycypacji w PPK ekspert Instytutu Emerytalnego.

15.01.2020

Senat: Komisje proponują odrzucenie ustawy o dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji Senatu zdecydowały we wtorek wieczorem o przedstawieniu wniosku o odrzucenie przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Senat zajmie się ta ustawą na plenarnym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

14.01.2020

Wsparcie finansowe dla średnich miast coraz bliżej

Samorząd terytorialny

Małe i średnie miasta mają szansę na dofinansowanie projektów mających na celu ich rozwój. Chodzi o podniesienie jakości życia mieszkańców przez poprawienie stanu powietrza, ograniczanie bezrobocia, politykę mieszkaniową czy wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

14.01.2020

Trudno ocenić pilotaż sieci onkologicznej, bo dane niepełne

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówki biorące udział w pilotażu krajowej sieci onkologicznej podały dane wycinkowe i trudno na ich podstawie stwierdzić, czy nowy model opieki nad pacjentami onkologicznymi dobrze zadziałał. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że powoła komitet sterujący, by poprawić ten model, ale także przygotować jego wdrożenie w całej Polsce po 31 marca 2021 roku, gdy zakończy się pilotaż.

14.01.2020

Projekt ustawy naprawczej: Wygaszenie KRS i Izby Dyscyplinarnej 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wygaszenie mandatów obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa i zastąpienie ich nowym składem oraz likwidacja uznanej przez TSUE za niespełniającą wymogów niezależnego sądu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także wygaszenie tzw. stosunku służbowego powołanych do niej sędziów - to zasadnicze elementy projektu przygotowanego przez ekspertów marszałka Senatu.

14.01.2020

Policja: 99 tys. funkcjonariuszy i nie brakuje chętnych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Poprawie się sytuacja kadrowa polskiej policji. Obecnie służy w niej 98 820 policjantów. To o ponad 60. więcej niż w poprzednim roku. Mniejsza niż w roku 2018 jest liczba wakatów. We wszystkich wojewódzkich garnizonach policyjnych wynosi 4282 - twierdzi Komenda Główna Policji.

14.01.2020

UOKiK: Sąd potwierdza, że Bank Millenium wprowadzał klientów w błąd

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium nakładającą ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów - poinformował UOKiK. Chodzi o skutki wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych i zniechęcanie do dochodzenia roszczeń.

14.01.2020

Kolej w Polsce ma być bardziej konkurencyjna

Prawo gospodarcze

Krajowy rynek kolejowy ma się otworzyć na przewoźników z innych państw Unii Europejskiej. Może to nastąpić o za sprawą przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która z drugiej strony ma wzmacniać niezależność PKP.

14.01.2020

W Parlamencie Europejskim powstanie raport o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Koordynatorzy frakcji politycznych w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zdecydowali o stworzeniu specjalnego raportu na temat praworządności w Polsce. Prace ma koordynować hiszpański europoseł Socjalistów i Demokratów, przewodniczący komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Juan Fernando Lopez Aguilar.

14.01.2020

Sędzia Juszczyszyn w Sejmie obejrzy listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

W przyszły wtorek, 21 stycznia 2020 r., orzekający w olsztyńskim Sądzie Okręgowym sędzia Paweł Juszczyszyn wraz z protokolantem pojedzie do Kancelarii Sejmu, by osobiście dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy SO, rozwiązanie takie zaproponowała Kancelaria Sejmu.

14.01.2020

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy powiększa zespół

Rynek

Do kancelarii dołączyły cztery osoby: adwokat Jacek Salata, aplikantka adwokacka Małgorzata Woźniak oraz dwie prawniczki Aleksandra Polek i Martyna Kruś. Mają wzmocnić zespoły sporów korporacyjnych, upadłości i restrukturyzacji oraz środków unijnych i pomocy publicznej.

14.01.2020

Czternasta emerytura i renta nie dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

2900 zł - tyle ma wynosić próg dochodowy przy tzw. czternastej emeryturze i rencie. Oznacza to, że nie wszyscy seniorzy ją dostaną. Dla osób mających wyższe świadczenia, ma obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę". Projekt w tej sprawie lada moment ma trafić na rząd. Koszt akcji szacowany jest na ok. 10 mld zł.

14.01.2020

Nie każdy aneks pozwoli na korzystne rozliczanie rat leasingowych

CIT PIT

W zeszłym roku zmieniły się zasady rozliczania leasingu samochodów osobowych. Ograniczono możliwość pełnego zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych z tytułu rat leasingowych. W przepisach określono limity wartości aut, które dają możliwość zaliczenia do kosztów części raty leasingowej – w proporcji w jakiej limit pozostaje do wartości pojazdu.

14.01.2020

NIK: Połączenie agencji rolnych nie zaszkodziło, ale zabrakło odpowiednich analiz

Administracja publiczna

Zmiany w administracji rolnej w 2017 roku nie zostały poprzedzone rzetelnymi i kompleksowymi analizami wskazującymi na brak efektywności działania Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, w tym na konieczność redukcji zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie został odpowiednio przygotowany do wykonywania zadań przejętych od zniesionych agencji.

14.01.2020