Gdy lex deweloper zaczyna działać, rząd szykuje radykalne zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.

12.01.2022

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład

Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów pogubiło się w gąszczu Polskiego Ładu i doprowadziło do chaosu w rozliczaniu zaliczek od styczniowych wynagrodzeń. Po zapowiedziach zmian w zasadach składania PIT-2 ślad natomiast zaginął. Pracownicy nie wiedzą więc, czy powinni wypełniać druki i składać je pracodawcom, a ci nie mają pewności, czy te formularze powinni przyjmować.

12.01.2022

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy źle odbierane przez urzędników

Administracja publiczna Służba cywilna

Szef służby cywilnej w projekcie nowelizacji ustawy przekonuje, że wprowadzenie nowych systemów czasu pracy i wydłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego z 12 tygodni do 4 miesięcy jest konieczne. A stowarzyszenie zrzeszające urzędników i związki zawodowe przekonują, że to niedobry sposób na rozwiązanie narastającego problemu nierozliczonych nadgodzin.

12.01.2022

Klauzule wykonalności przyblokują sądy - strony na "wygraną" poczekają dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

MAP: Umowa społeczna podstawą rozmów z Komisją Europejską o górnictwie

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Podstawą rozmów z Komisją Europejską na temat górnictwa była i jest zawarta w maju 2021 roku umowa społeczna dla tej branży - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Obecnie resort koncentruje się na przygotowaniu wniosku notyfikacyjnego do KE w sprawie programu dla górnictwa.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 trafił do Sejmu

Domowe finanse VAT

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił we wtorek do Parlamentu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu. Zgodnie z projektem, zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 lutego.

11.01.2022

Sejmowa komisja odrzuciła senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odrzuciła we wtorek w pierwszym czytaniu senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Za przyjęciem wniosku głosowało 9 posłów, 5 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Projekt zakładał większy wpływ gmin nadmorskich w gospodarowaniu nadbrzeżnym pasem technicznym – przede wszystkim plażami.

11.01.2022

Jak założyć indywidualną praktykę lekarską

Praktyka lekarska to nic innego jak jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, która pozwala przyjmować pacjentów np. we własnym gabinecie w domu. Jednak lekarz czy dentysta, który chce otworzyć indywidualną praktykę lekarską, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Powinien być już specjalistą w danej dziedzinie, wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną oraz zawrzeć ubezpieczenie OC.

11.01.2022

Co zrobić, gdy pacjent odmawia leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Rzadko się zdarza, że pacjent odmawia leczenie, mimo ewentualnych wskazań. Coraz częściej jednak pacjenci zamiast tradycyjnych metod wybierają alternatywne. Co wówczas? Standardowo w takiej sytuacji warto uzyskać pisemne oświadczenie pacjenta o rezygnacji z leczenia.

11.01.2022

Nowa polityka zakupowa państwa ma promować mały i średni biznes

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

We wtorek Rada Ministrów przyjęła politykę zakupową państwa. To dokument określający najważniejsze działania rządu dotyczące zamówień publicznych. Zamówienia te mają stać się narzędziem wspierającym rozwój gospodarczy, w tym przede wszystkim potencjał sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

11.01.2022

Powiaty: Przepisy o odwołaniu dyrektora do poprawki, ale nie tak, jak chce MEiN

Organ nadzoru pedagogicznego nie powinien ingerować w sferę stosunków pracowniczych łączących dyrektora szkoły lub placówki i organ prowadzący, wykonujący w stosunku do dyrektora czynności z zakresu prawa pracy - zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich i postuluje wykreślenie przepisów dotyczących możliwości odwołania dyrektora na polecenie kuratora.

11.01.2022

Oświatowa "Solidarność" nie zgadza się na zwiększenie pensum

Zarządzanie oświatą

Chcemy, by wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego było naliczane proporcjonalnie do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - deklaruje Oświatowa "S". Związkowcy nie zgadzają się natomiast na propozycje zwiększenia pensum pedagogów.

11.01.2022

Badanie: Najmniej zarabiający pracownicy najszybciej upomną się o podwyżki

Rynek Prawo pracy

Co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, żeby podnieść swoje wynagrodzenie – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Najczęstsza strategia to szukanie dodatkowej pracy, następnie - zmiana firmy, a dopiero na końcu rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą. Już niedługo część Polaków upomni się o wyższą pensję.

11.01.2022

Prezydent po kilku latach nie powołuje sędziów wskazanych przez "starą" KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Monitorze Polskim w poniedziałek ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Jednak część osób z tamtych uchwał KRS otrzymała nominacje.

11.01.2022

NIK wytyka nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółek komunalnych w województwie dolnośląskim

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego w województwie dolnośląskim nie zawsze wspierały spółki komunalne legalnie i rzetelnie. Kontrola NIK wykazała, że aż 124 mln zł wydatkowano z naruszeniem prawa, zasad należytego zarządzania finansami i jako kwoty nienależnie uzyskane. Szwankował nadzór właścicielski, przez co udzielano wsparcia bez zgody organu stanowiącego gminy, niewłaściwie ustalano wynagrodzenia organów spółek.

11.01.2022

Nowa ustawa - maltretowane dziecko nie będzie płacić za rodzica w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Zagwarantowanie większej ochrony członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS) - zakłada znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, którą 4 stycznia podpisał Prezydent RP. Ustawa rozszerza katalog przesłanek obligatoryjnego i fakultatywnego zwolnienia członków rodziny mieszkańca domu pomocy społecznej z odpłatności za jego pobyt w placówce.

11.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022

Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład

Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury podatkowe o Polskim Ładzie. Urzędnicy zgłaszają jednak nieprzygotowanie i domagają się szkoleń z nowych przepisów. Grożą też prośbą do Państwowej Inspekcji Pracy o natychmiastowe podjęcie kontroli w jednostkach KAS, w celu zbadania, czy i w jakim zakresie naruszane jest prawo pracy.

11.01.2022