Exit tax zapłacą również osoby fizyczne

CIT PIT

Exit tax, czyli podatek od osób przenoszących za granicę swoje przedsiębiorstwa i prywatny majątek, zaczął obowiązywać od stycznia 2019 r. Niewątpliwie jego wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa było krokiem nieuniknionym.

21.01.2019

Od września będą działać centra kształcenia zawodowego

MEN chce, by pracodawcy bardziej angażowali się w proces uczenia - przedsiębiorcy którzy kształcą młodocianych pracowników w zawodach, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, otrzymają wyższe dofinansowanie kosztów tego kształcenia. We wrześniu powstaną centra kształcenia zawodowego.

21.01.2019

NIK: Nie jesteśmy dostatecznie chronieni, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych

Administracja publiczna

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w Polsce nie funkcjonuje skuteczny system ochrony ludności, nie ma właściwych struktur i procedur oraz kompleksowego prawa. NIK sugeruje rządowi przejrzenie obowiązujących przepisów, a szczególnie szybkie dokończenie prac nad kompleksową ustawą o bezpieczeństwie.

21.01.2019

Dzięki nowej linii orzeczniczej bliscy ofiar błędów medycznych mogą liczyć na odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Rodziny osób, które zostały sparaliżowane lub są niepełnosprawne w wyniku błędu medycznego, nie mogły dotychczas liczyć na finansową rekompensatę. Na korzystne dla nich wyroki sądów pozwala niedawna uchwała Sądu Najwyższego, a jednej z takich konkretnych spraw dotyczy skierowana właśnie przez prokuratora generalnego do SN skarga nadzwyczajna.

21.01.2019

Księgi bankowe nie będą podstawą wydania nakazu zapłaty

Prawo cywilne Finanse

Z kodeksu postępowania cywilnego zniknie przepis pozwalający wydać nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych. Sprawy będące w toku zostaną umorzone. Część sądów stosowało go, mimo że od ponad pięciu lat prawo bankowe nie uznaje ksiąg jako dowodu w postępowaniu cywilnym.

21.01.2019

Komornik teraz pod specjalnym nadzorem

Wymiar sprawiedliwości

Od początku roku prezesi sądów rejonowych mają sprawdzać nie tylko szybkość i sprawność komorników ale też ... m.in. ich kulturę pracy. Jeśli do tego się nie przyłożą mogą stracić stanowisko. Celem jest zapobieganie nieprawidłowościom przy komorniczych egzekucjach. Według komorników przepisy są zbyt restrykcyjne i mogą skutecznie zniechęcać kandydatów do tego zawodu.

21.01.2019

Nowe przepisy podatkowe już do poprawki

CIT PIT VAT

Początek stycznia przyniósł istotne zmiany w prawie podatkowym - m.in. w rozliczeniach międzynarodowych, podatku u źródła, czy kosztach uzyskania przychodów. Pojawiły się też nowe obowiązki dotyczące raportowania schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, wprowadzone przepisy są niedopracowane, mają błędy i powinny zostać jak najszybciej poprawione.

21.01.2019

ZUS ściga firmy nawet za 1 grosz niedopłaty

Ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorca ze Szczecinka pomylił się we wpłacie składek ZUS. Na jego koncie pojawiła się niedopłata w wysokości 1 grosza. ZUS to wypatrzył, o czym poinformował go listownie. Wezwał do uzupełnienia wpłaty wraz z odsetkami, które wynoszą 0 zł. Za wysyłkę listu ZUS zapłacił 1,09 zł. Czy nie można takich spraw załatwić mailem? Byłoby taniej i szybciej.

21.01.2019

Adwokaci uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka podjęła w sobotę uchwałę, w której upamiętnia Pawła Adamowicza, zmarłego prezydenta Gdańska. Samorząd adwokatów apeluje jednocześnie o odnowę życia politycznego i społecznego w Polsce.

19.01.2019

UE: Impas w pracach nad zmianami w prawie autorskim

Prawo gospodarcze

Zaplanowane na poniedziałek negocjacje krajów UE z PE ws. kontrowersyjnych regulacji dot. prawa autorskiego zostały odwołane. Jak poinformowała rumuńska prezydencja, to skutek tego, że w wieczorem państwa członkowskie nie potrafiły znaleźć kompromisu ws. mandatu do negocjacji.

19.01.2019

Patostreaming - rośnie popularność patologicznych treści w internecie

Prawo karne Nowe technologie

W Polsce w ostatnich latach nasila się w sposób nieznany w innych krajach zjawisko patostreamingu, polegające na pokazywaniu przemocy i wulgarnych treści, niekiedy będących łamaniem prawa, po to, by oglądający to przez internet widzowie płacili nadawcy.

19.01.2019

Prawa zwierząt - są kary i... bariery w sądach i prokuraturach

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba skazań za znęcanie się nad zwierzętami. Problem w tym, że gros wyroków to nadal kary grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia w zawieszeniu. Coraz częściej składane są zawiadomienia w takich sprawach, jednak musi się zmienić podejście sędziów i prokuratorów. Eksperci wskazują, że minister rolnictwa nie powinien zajmować się ochroną zwierząt.

19.01.2019

W szkołach lekcje o mowie nienawiści - Ordo Iuris protestuje

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie wielu szkół, m.in. warszawskich i wrocławskich, dowiedzą się, czym jest mowa nienawiści i jak sobie radzić z tym problemem. Pomysł samorządów nie podoba się części rodziców, których w obronę wzięło Ordo Iuris. Według instytutu to niedopuszczalna indoktrynacja.

19.01.2019

Znane z protestów działaczki "Iustitii" odpowiedzą za spóźnione uzasadnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Monika Frąckowiak z Poznania oraz Olimpia Barańska-Małuszek z Gorzowa mają postawione zarzuty dyscyplinarne. Jednak nie za udział w protestach przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości, ale głównie za przekroczenie terminów przygotowania uzasadnień wyroków.

19.01.2019

Coraz bliżej zakazu plastikowych sztućców w UE

Pokonany został kolejny etap na drodze do zakazu m.in. plastikowych talerzy, słomek czy patyczków higienicznych. W piątek ambasadorowie krajów UE zatwierdzili porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz.

18.01.2019

Ruszyły konsultacje zasad otwierania danych publicznych

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji chce poznać stanowisko podmiotów zainteresowanych otwieraniem danych. Zgłoszone w ramach konsultacji uwagi mają posłużyć zmianom standardów otwartości, które pozwolą na powszechny i swobodny dostęp do danych oraz ich ponowne wykorzystywanie.

18.01.2019