Z opracowania, które bada kulturę różnorodności i inkluzywności w średnich i dużych firmach w Polsce oraz w mediach ekonomicznych i na konferencjach biznesowych wynika, że w 2023 r. zaledwie 27 proc. kobiet w Polsce zasiada w wysokim kierownictwie średnich i dużych firm. Oznacza to spadek o dwa punkty procentowe w stosunku do 2022 r. i o cztery w porównaniu do 2021 r. Za to coraz więcej kobiet wypowiada się publicznie na prelekcjach bądź w mediach ekonomicznych, choć reprezentacja nadal nie jest liczebnie zbyt imponująca. 

Czytaj też: Badanie: Miejsca pracy stały się bardziej inkluzywne, ale nie dla kobiet​ >>

Niewiele dojrzałych i młodych 

Jak wynika z danych, w 2023 r. w zarządach średnich i dużych firm w Polsce zasiadało zaledwie 18 proc. osób poniżej 40. roku życia. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób dojrzałych - jest ich zaledwie 13 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku liczba ta spadła o 5 punktów proc. Dojrzali eksperci bardzo rzadko zabierają też głos w mediach i na konferencjach branżowych. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, społeczeństwo się starzeje, i w ciągu najbliższych lat będzie to coraz bardziej widoczne. 

Czytaj też: Łękawska Anna, Kobiece przywództwo a stereotypy płci >>>

 

- W tym kontekście jako istotny czynnik konkurencyjności firm jawi się zdolność do utrzymywania zatrudnienia pracowników z pokolenia 50 plus. Narzędziem powinna być mądrze przemyślana, przekuta na konkretne projekty i działania oraz konsekwentnie realizowana strategia zarządzania wiekiem, będąca elementem generalnej strategii rozwoju. Często posiadają ją duże korporacje, w mniejszych firmach sytuacja przedstawia się nieco gorzej - mówi Małgorzata Kuik Partner, Business Consulting Grant Thornton. 

Czytaj w LEX: Zaroda-Dąbrowska Anna, Osiem kroków do inkluzywności. Poradnik dla początkujących >

Obcokrajowcy wciąż w mniejszości 

Pomimo zachodzących zmian kulturowych, w zarządach polskich firm najrzadziej reprezentowani są obcokrajowcy. W 2023 r. stanowią zaledwie 4 proc. kierownictwa, a liczba ta spadła o 2 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Tymczasem eksperci wskazują, że wielokulturowość sprzyja nie tylko samej pracy, ale również atmosferze w firmie

Pełną wersję raportu można pobrać TUTAJ. 

WZÓR DOKUMENTU: Procedura przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz ograniczania ryzyka związanego z konfliktami w miejscu pracy >