Premier: KE pozytywnie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki o rozmowie, na marginesie odbywającego się w Brukseli szczytu UE, z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Junckerem.

25.11.2018

Premier: Brexit będzie bezpieczny dla Polaków

Prawo pracy

Osiągnęliśmy kompromis - kompromis najlepszy z możliwych dla Polski i dla Polaków - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w komentarzu podsumowującym niedzielny szczyt UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii . - Warto było skutecznie i merytorycznie negocjować - dodał premier.

25.11.2018

RODO – dobry bilans pierwszego półrocza

RODO

Zmiana podejścia do zarządzania danymi osobowymi, uporządkowanie działań w tym zakresie, coraz częstsze korzystanie przez nas z praw, które gwarantuje RODO to tylko kilka przykładów korzyści, które wynikają z rozpoczęcia stosowania nowego prawa - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

25.11.2018

Sądy chcą, ale nie mogą kierować nastolatków do pracy - luka w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

Sąd rodzinny ma możliwość skierowania nieletniego, który sprawia problemy do wykonywania prac na rzecz społeczności lokalnej. Przepis - choć jak mówią specjaliści istotny z punktu wychowawczego - jest jednak praktycznie martwy. Nie uregulowano bowiem ani tego jak takie świadczenie pracy miałoby wyglądać, ani kwestii ubezpieczenia.

25.11.2018

Wniosków o skargę nadzwyczajną nadal dużo - przeważają bezzasadne

Wymiar sprawiedliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich i prokuratur wpłynęło już blisko 4,5 tys. wniosków o skargę nadzwyczajną. Są też pierwsze oddalenia - RPO z blisko 500 przeanalizowanych wniosków odrzucił ponad 200 - uznając, że są bezpodstawne. Osoby, które je analizują mówią wprost - odsetek tych, które trafią do Sądu Najwyższego nie będzie duży, bo i błędów popełnianych przez polskie sądy jest coraz mniej.

24.11.2018

Symbole patriotyczne i wulgaryzmy nie mogą być znakiem towarowym

HWDP, Homoterror, Burdel artystyczny - rejestracji takich haseł jako znaków towarowych odmówił Urząd Patentowy RP. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku nie mogą liczyć także osoby, które próbują zarejestrować symbole patriotyczne. Co nie oznacza, że takie wnioski się nie zdarzają

24.11.2018

Szpitale zadłużają się na potęgę przez pijanych

Opieka zdrowotna

Osoby nietrzeźwe zamiast na kosztowne w utrzymaniu szpitalne oddziały ratunkowe powinny trafiać na izb wytrzeźwień. Tych jednak brakuje, bo ich prowadzenie jest dla powiatów za drogie. W ciągu jednego dyżuru karetki przywożą do szpitala od 5-10 pijanych pacjentów.

24.11.2018

Ósmoklasista nie musi stresować się próbnym egzaminem

Zarządzanie oświatą

W 2019 roku po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie w dniach od 27 do 29 listopada będą mogli spróbować swoich sił na egzaminie próbnym. Eksperci ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego radzą, jak się przygotować do testu.

24.11.2018

Gersdorf: Zmiany w SN mogą mieć cel taktyczny

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zawiera trwałe rozwiązania, które eliminują najpoważniejsze zastrzeżenia pod adresem dotychczasowych przepisów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jednak jej zdaniem nowelizacja może mieć znaczenie "taktyczne". - Takie to robi wrażenie, że to jest na dziś, na teraz, bo jest potrzebne w rozmowach z Komisją Europejską" - powiedziała.

23.11.2018

MS: Nie przewidujemy karalności 10-latków

Prawo karne

Nieprawdą jest, że jest projekt legislacyjny obniżający do lat 10 wiek karania dzieci. Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje jakichkolwiek zmian w tym zakresie – poinformował w piątek rzecznik resortu Jan Kanthak. To reakcja na wystąpienie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, który skierował w tej sprawie pismo do szefa resortu Zbigniewa Ziobry.

23.11.2018

Gdańska apelacja nie będzie opiniować kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmawiamy udziału w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE o zgodności z prawem Unii Europejskiej procedury realizowanej w Krajowej Radzie Sądownictwa - stwierdza w uchwale Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

23.11.2018

Zmiana w opłacaniu składek przy delegowaniu pracowników to wciąż tylko propozycja

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W firmach, które delegują pracowników, zawrzało, gdy okazało się, że KE chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy. Joanna Torbé, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, studzi emocje i przypomina, że prace nad propozycjami zmian będą trwały, nie można ich traktować jako ostatecznych.

23.11.2018

Ruszyły zapisy na konferencję o konkurencji w erze cyfrowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zainteresowani tematyką rozwoju gospodarczego oraz ochrony konkurencji w erze cyfrowej mogą zapisywać się na konferencję, która odbędzie się już 5 grudnia. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Prawa...

23.11.2018

PSL chce godziny dla rodziny

Prawo pracy

PSL proponuje, żeby pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 15. roku życia, pracowali każdego dnia o godzinę krócej. Podobny projekt PSL już raz trafił do Sejmu w maju 2017 roku. Został wtedy odrzucony w pierwszym czytaniu na wniosek PiS.

23.11.2018

Kto zapłaci za chorobowe w ciąży? Projekt trafił do komisji

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2018

E-skierowanie może w Sejmie liczyć na poparcie

Opieka zdrowotna

Szpitale i przychodnie będą mogły bardziej elastycznie zarządzać kolejką pacjentów, ale czekają je także dodatkowe obowiązki np.: od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. 

23.11.2018