Czytaj: Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym już uchwalone >>

Jako dowód na realizację taktyki zmierzającej jedynie do uspokojenia sporu z organami Unii Europejskiej prof. Gersdorf przywołała wypowiedzi wiceministrów sprawiedliwości, którzy mówili, że "przecież można zaraz zmienić tę ustawę". - Dlatego ja mam taki umiarkowany optymizm co do tego - stwierdziła Gersdorf.

- Z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE ws. środków tymczasowych nie zgadzamy się, ale je wcielamy; to kwestia poszanowania prawa - powiedział w piątek podczas senackiej dyskusji nad nowelizacją ustawy o SN wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Nowelizacja dotyczy zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, która została zaprezentowana przez prezydenta i od początku ona była zgodna z konstytucją, jest zgodna z konstytucją i nic się w tej mierze nie zmienia. (...) To co tu widzimy jest jedynie realizacją postanowienia TSUE, z którym się nie zgadzamy, ale które wcielamy - odpowiedział Warchoł. Jak dodał "kwestią poszanowania prawa jest szacunek dla orzeczenia, jeśli nawet z takim orzeczeniem się nie zgadzamy".

Czytaj: Po nowelizacji ustawy o SN będzie nacisk na wycofanie przez KE skargi >>

Natomiast wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że nadal trwa wielka bitwa o wymiar sprawiedliwości w Polsce i nadal będziemy ten wymiar sprawiedliwości reformowali. To nie jest żadna biała flaga" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. Zapowiedział, że nie jest to koniec reformowania wymiaru sprawiedliwości, a jeżeli będzie taka potrzeba, "może być jeszcze piętnaście nowelizacji" ustawy o Sądzie Najwyższym.