Sejm rozpoczął w piątek pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie pracy, które pozwoliłyby na wprowadzenie skróconego czasu pracy dla rodziców dzieci do 15. roku życia.

Więcej na temat propozycji PSL i opinie ekspertów o nim tutaj: Projekt PSL: 7-godzinny dzień pracy dla rodziców >

Pracujemy najdłużej w Europie

- Czas pracy Polaków jest jednym z najdłuższych w Europie - mówił w Sejmie Mieczysław Kasprzak z klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów. Przedstawiając projekt podkreślał, że przeciętny Europejczyk pracuje tygodniowo 37,2 godziny, a Polacy pracują o ok. 3,5 godziny dłużej. Gdyby zestawić te dane z Holandią to różnica wynosiłaby aż 10 godzin - zaznaczał. Wskazywał, że jeśli dodamy do tego czas dojazdu do pracy, który zajmuje często nawet dwie godziny dziennie, to rodzicom trudno zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom. Dlatego potrzeba zmian.

Czytaj też: Specjalny urlop sposobem na łączenie ciąży z pracą >

Co proponuje PSL?

PSL chce zmian w Kodeksie pracy, tak, żeby czas pracy pracownika, będącego rodzicem lub opiekunem dziecka, które nie ukończyło 15 roku życia, nie mógł przekraczać 7 godzin. Co ważne - skrócenie dnia pracy nie wiązałoby się z obniżeniem wynagrodzenia, pozostałoby ono na dotychczasowym poziomie. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień mógłby korzystać jeden z nich.

Czytaj też: Kto zapłaci za chorobowe w ciąży? Projekt trafił do komisji >

Korzyści społeczne a koszty

Mieczysław Kasprzak wskazywał na poważne problemy demograficzne Polski. - Nie znaleźliśmy dotąd skutecznego rozwiązania. Ludzie wyjeżdżają, dzieci nie przybywa. Wskaźnik urodzeń jest dramatycznie niski, a to przełoży się na stan gospodarki - podkreślał w Sejmie i wskazywał, że zaproponowane rozwiązanie zapobiegłoby tym negatywnym zjawiskom. - Rodzic, który obecnie musi wybrać pomiędzy opieką nad dzieckiem i pracą, mógłby łatwiej połączyć obowiązki zawodowe i rodzinne - mówił Kasprzak. Twierdził, że korzyści odczuliby też pracodawcy, bo mieliby bardziej zadowolonego pracownika. Wskazywał na możliwe korzyści społeczne wprowadzenia zmian, m.in. w postaci zwiększenia liczby urodzeń. - Nie patrzmy tylko na finanse - apelował i deklarował otwartość do rozmów w komisji. - Te rozwiązania można dopracować - mówił. Kasprzak przypomniał, że to projekt, który proponowany jest po raz drugi, w nieco zmienionej formie - wcześniej przewidywał krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 10. roku życia. Podkreślał, że zmiana wieku wynika z reformy systemu oświaty i jest to propozycja wyjściowa, nad którą można dyskutować.

Czytaj też: Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku >

 

Wiele wątpliwości

- Zmiana przepisów nie przyniosłaby oczekiwanych skutków, a mogłaby wręcz osłabić pozycję rodziców na rynku pracy - mówiła Izabela Mrzygłocka z Platformy Obywatelskiej. Wskazywała, że lepsze byłoby upowszechnienie zatrudnienia na niepełny etat, pracy zdalnej czy większej elastyczności w planowaniu grafików, a wprowadzenie proponowanych przepisów mogłoby być postrzegane, jako dyskryminujące rodziców, którzy nie posiadają dzieci. Podobne obawy miały inne kluby, ale opowiedziały się za dalszą dyskusją o zmianach w komisji. 

 


Barbara Bartuś z PiS zwracała uwagę, że projekt bardzo mocno uderza w pracodawców i tym bardziej niechętnie zatrudnialiby rodziców. - Najbardziej odbiłoby się to na matkach - podkreśliła i wniosła w imieniu PiS wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może skierować pracownicę, opiekującą się dzieckiem w wieku poniżej 4 lat, do pracy w godzinach nadliczbowych? >

Co dalej z projektem?

W związku z wnioskiem PiS o odrzucenie projektu, o tym, czy prace będą kontynuowane, posłowie zdecydują w głosowaniu na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Małe są jednak szanse na dalsze prace nad nim, skoro o odrzucenie wnosi sejmowa większość.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy >

Ile urlopu rodzicielskiego ma pracownica jeżeli 6 tygodni urlopu wykorzystał ojciec dziecka? >

Czy należy załączyć odpis aktu urodzenia dziecka do wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego? >

Czy pracownik może cofnąć oświadczenie o zamiarze powrotu z urlopu wychowawczego? >

Opieka nad dzieckiem >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >