Będą przepisy dostosowujące rynek pracy do twardego brexitu

Rynek Prawo pracy

Uregulowanie pobytu Brytyjczyków w Polsce i gwarancji ich dostępu do rynku pracy, działalności gospodarczej i świadczeń społecznych oraz możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Wlk. Brytanii przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych - projekty m.in. takich rozwiązań przyjął we wtorek rząd.

05.03.2019

Na UMK konferecja o prawie IT

Dla studenta

Ochrona i przepływ danych osobowych w Polsce i Unii Europejskiej, metody działania i możliwości ścigania przestępców komputerowych, technologid blockchain - to tematy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo w dobie cyfryzacji”, która odbędzie się w kwietniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

05.03.2019

Jest plan realizacji nowego programu socjalnego rządu

Pomoc społeczna

"Piątka PiS" to program przełomowy dla wszystkich Polaków, dzięki niemu będziemy tworzyć Polskę naszych marzeń - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki prezentując "mapę drogową" jego realizacji. Jak zadeklarował, źródła finansowania tego planu to m.in.: redukcja "szarej strefy", uszczelnienie podatku VAT, uszczelnienie podatku CIT oraz uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

05.03.2019

Polska błyskawicznie przygotowuje instytucje finansowe na twardy brexit

Prawo gospodarcze Finanse

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach prowadzenia działalności brytyjskich instytucji finansowych, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji tego samego dnia. To element przygotowań do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

05.03.2019

Polska uzna kwalifikacje zdobyte w Wielkiej Brytanii

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął we wtorek projekty przepisów dotyczących rozwiązań podejmowanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych na wyspach. Nowe przepisy mają zachęcać do powrotu do Polski.

05.03.2019

Sankcje i obowiązki dla pacjentów podzieliły organizacje pacjenckie

Opieka zdrowotna

Prezes Fundacji Alivia zrezygnował z prac zespołu ds. praw i obowiązków pacjenta przy ministrze zdrowia z powodu „braku transparentności jego prac”. Szkoda, bo zespół właśnie kończy trwające od kilku miesięcy prace nad opracowaniem propozycji ustawowych regulacji prawnych dotyczących praw i obowiązków pacjenta.

05.03.2019

RPO żąda kontroli uczelni, na której studiują pracownicy Uber Eats

Szkolnictwo wyższe

Rzecznik praw obywatelskich chce, by resort nauki sprawdził uczelnię, na której studiują studenci z Indii pracujący dla Uber Eats. RPO chce, by MNiSW sprawdziło, czy w szkole nie dochodzi do nieprawidłowości i czy zajęcia prowadzone są na odpowiednim poziomie.

05.03.2019

Zmiany w stawkach VAT przyjęte

VAT

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić całkowicie nową matrycę stawek podatkowych. Będzie także można występować do skarbówki o wydanie wiążących informacji stawkowych. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w czerwcu br.

05.03.2019

MEN: Zadbaliśmy o potrzeby niepełnosprawnych dzieci

Kadry w oświacie

Dzięki nam niepełnosprawne dzieci uczą się razem ze swoimi rówieśnikami, a nie w domu - podkreśliła minister Anna Zalewska podczas konferencji podsumowującej pierwszy etap realizacji projektu „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”. W realizacji projektu pomaga agencja zajmująca się tą kwestią z ramienia Komisji Europejskiej.

05.03.2019

Gersdorf powołuje zespół, który zajmie się regulaminem SN

Wymiar sprawiedliwości

Prezesi Izb SN uważają, że zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br., są niedostosowane do specyfiki SN i mogą być problemy z ich praktycznym zastosowaniem. Ma to przeanalizować zespół powołany przez I prezes Małgorzatę Gersdorf.

05.03.2019

Premier prosi o wstrzymanie strajku, ZNP nie ustępuje

Kadry w oświacie

Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli, by powstrzymali się od strajku. Podkreśla, że na akcji protestacyjnej ucierpią uczniowie i chce, by pedagodzy poczekali na kolejne propozycje. Prezes ZNP odpowiada natomiast, że nauczyciele nie działają przeciwko uczniom, a walczą o swoje prawa.

05.03.2019

Już w piątek startuje Legal Market Day. To ostatni moment na rejestrację

Prawnicy Nowe technologie

Legal Market Day 2019 to siedem godzin wykładów, cztery sesje networkingowe, 16 prelegentów z Polski i zagranicy. Jednym słowem to będzie dzień inspirujących spotkań dla prawników, którzy chcą tworzyć i rozwijać nowoczesne kancelarie. Rejestracja jeszcze trwa.

05.03.2019

Niektóre firmy CIT-8 złożą później

CIT

Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.

05.03.2019

Szefowa Centrum Pomocy Prawnej nagrodzona przez RPO

Prawnicy

Dr Katarzyna Przybysławska, prezes Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, które m.in. wspiera uchodźców i osoby starające się o ochronę międzynarodową w Polsce, została jedną z laureatek nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica za 2018 rok.

05.03.2019

Rolnik łatwiej sprzeda nieruchomość bez podatku

Domowe finanse PIT

Rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego, doczekali się korzystnej zmiany przepisów. Od stycznia zwolnione z PIT są przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.

05.03.2019

Mniej czasowych umów w szkołach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoły zbyt często podpisują z nauczycielami umowy na czas określony - uważa resort edukacji, który chce ograniczyć to zjawisko, nowelizując przepisy Karty Nauczyciela. Ustawa ma przewidywać maksymalny okres zatrudniania pedagogów na umowy czasowe. Przepis niekoniecznie jednak będzie receptą na rozwiązanie problemu.

05.03.2019

Testament - częściej przy pomocy notariusza

Prawo cywilne

Wzrasta liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) - informuje Krajowa Rada Notarialna. Pod koniec stycznia zarejestrowano ich już ponad 233 tys. Z drugiej strony, jak pokazują badania sondażowe i potwierdzają prawnicy, Polacy nadal podchodzą do tego problemu niefrasobliwie

05.03.2019