Opublikowany w środę apel do Łukasza Szumowskiego,spowodowany jest – jak wyjaśniono - dynamicznym rozwojem sytuacji epidemicznej, znacznym obciążeniem wątłych zasobów kadrowych personelu lekarskiego oraz przewidywanym dalszym wzrostem zakażeń i zachorowań wywołanych koronawirusem.

Prezes NRL przewiduje, że wraz ze wzrostem liczby zachorowań, wśród osób zarażonych oraz poddanych kwarantannie coraz częściej pojawiać się będą lekarze, co będzie skutkowało pogłębiającym się deficytem wykwalifikowanego personelu medycznego, niezbędnego do zapewnienia opieki pacjentom.

Czytaj: Lekarze za słabo chronieni - uciekają na opiekę lub zwolnienia>>
 

Szef samorządy zauważa, że obecnie obowiązujące przepisy ograniczają potencjał tej grupy lekarzy, a - jak zaznacza Matyja - proponowane rozwiązanie pozwoliłoby na wykorzystanie dodatkowych zasobów personelu medycznego do walki z epidemią.

Według prezesa NRL tymczasowe zmiany mogłyby być zawarte w tzw. specustawie w ramach prac legislacyjnych nad jej nowelizacją, prowadzonych przez rząd lub zapoczątkowanych inicjatywą ustawodawczą Senatu.