Od środy tańsze połączenia telefoniczne z innymi krajami UE

Rynek i konsument

Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie

Administracja publiczna Nowe technologie

mPojazd to kolejna usługa udostępniona w aplikacji mObywatel. Posiadacze smartfonów mogą ją już instalować na swoje urządzenia bezpłatnie. Odzwierciedla ona dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informację o aktualnej polisie ubezpieczenia OC.

13.05.2019

Nie będzie rozmów z Izraelem o zwrocie mienia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że odwołało wizytę grupy izraelskich urzędników, ponieważ dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia ofiar Holokaustu.

13.05.2019

NIK: Więcej kontroli i więcej propozycji zmian w prawie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła więcej kontroli i wystąpień pokontrolnych w porównaniu z 2017 rokiem, więcej było także wniosków de lege ferenda, czyli o zmianę konkretnych przepisów prawa. Jak podkreśla NIK, do parlamentu trafiło 535 takich propozycji, spośród których znaczna część została zrealizowana.

13.05.2019

Można już składać wniosek o zapomogę z funduszu strajkowego

Prawo karne

Związek Nauczycielstwa Polskiego udostępnił wzór wniosku o zapomogę z funduszu strajkowego. Pomoc dostaną tylko te osoby, które przystępując do strajku, nie należały do związków zawodowych i strajkowały minimum 9 dni. Pomocą zostanie objętych ok. 16 tys. nauczycieli.

13.05.2019

Wyjaśnienie sędziego Jarosława Wyrembaka do publikacji o wyłączeniu go ze składu TK

W publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK sprawę odmowy wykonania usługi rozpatrzy bez sędziego Wyrembaka oraz w publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK – rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać, zamieszczono nieprawdziwe informacje o treści opinii prawnej BAS-WAL-2606/16 z 13 lutego 2017 roku, sporządzonej przez dr hab. Jarosława Wyrembaka

13.05.2019

E-Twój PIT umożliwił skok na tożsamość podatników?

Domowe finanse PIT

Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.

13.05.2019

Ban na Facebooku pod kontrolą sądu

Sąd rozstrzygnie, czy Facebook mógł naruszyć dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), blokując jej konto za naruszenie zasad społeczności. Organizacja, która prowadzi edukację antynarkotykową, domaga się od portalu przywrócenia konta i przeprosin. Zdaniem prawników powinna powstać możliwość odwołania się od decyzji

13.05.2019

Dyrektor ukarze ucznia, ale sprawa może trafić też do sądu

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W myśl projektu zmian w ustawie o nieletnich dyrektorzy szkół będą mogli rozwiązać część problemów z uczniami poprzez różnego rodzaju kary, także porządkowe. Eksperci propozycje chwalą, bo mniej błahych spraw trafi do sądów rodzinnych, ale może dochodzić do zamiatania tych poważniejszych pod szkolny dywan lub do podwójnego karania.

13.05.2019

Szpitale płacą VAT dostawcom, ale nie mogą go odliczyć

VAT Opieka zdrowotna

Dyrektywa unijna w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwolniła z płacenia podatku VAT 17 rodzajów działalności, których istotą są usługi społeczne. Wśród nich są m. in. świadczenia zdrowotne, dzięki czemu są one tańsze dla pacjentów. Jednak dokonując zakupów, szpitale muszą płacić VAT dostawcom, ale same nie mogą go odliczyć.

13.05.2019

Prezes PiS zapowiada surowsze kary za pedofilię i podwyższenie wieku ofiar

Prawo karne

Wiek, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię z obecnych 15 lat, ma być podwyższony - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

12.05.2019

Prof. Łętowska: Prawo może być narzędziem opresji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo ulega patologizacji, prawo jest samo w sobie narzędziem opresji. Jest także podatnym instrumentem do tego, aby móc w służbie, czy to polityki czy zysku wykonywać swoją funkcję wbrew temu, co prawnik idealista przypisuje danemu rozwiązaniu - mówiła prof. Ewa Łętowska podczas konferencji poświęconej unijnej Karcie Praw Podstawowych.

12.05.2019

Raport: Wynagrodzenie coraz mniej ważne w pracy

Rynek i konsument Rynek

Coraz mniej osób wskazuje, że płaca jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o atrakcyjności pracy. Ważna jest także stabilność zatrudnienia i przyjazna atmosfera, wyraźnie rośnie znaczenie rozwoju zawodowego. Kobiety doceniają elastyczność pracy, mężczyźni - wykorzystywanie w firmie nowoczesnych technologii - wynika z raportu Randstad.

11.05.2019

Składanie wniosków o egzaminy specjalizacyjne z pielęgniarstwa to droga przez mękę

Zawody medyczne

Z końcem maja mija termin składania wniosków na egzaminy specjalizacyjne dla pielęgniarek w jesiennej turze. Po raz pierwszy składa się je za pomocą systemu informatycznego. Problem polega na tym, że jest przeciążony i nie działa sprawnie. Istnieje jeden plus - obniżono liczbę wymaganych punktów i powinno być łatwiej go zdać.

11.05.2019

Nawet groszowy dług w ZUS, to groźba zwrotu pobranych świadczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie przedawniają się. Jednak zdaniem ekspertów, urzędnicy powinni informować o zaległościach, zamiast "hodować" odsetki. Bywa, że przedsiębiorca dowiaduje się o zobowiązaniu dopiero wtedy, gdy dostaje pismo z żądaniem zwrotu świadczenia - np. zasiłku chorobowego.

11.05.2019

RODO nie pomoże dłużnikom w zniknięciu z sieci

RODO

Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, kod, wysokość zobowiązania - takie dane mogą być publikowane na internetowej giełdzie wierzytelności. Nawet wtedy, gdy dług jest przeterminowany - takie stanowisko potwierdza Urząd Ochrony Danych Osobowych. Według UODO giełda tylko przetwarza dane, ich administratorem jest wierzyciel.

11.05.2019

Dziewięciu księży wspiera urzędników skarbowych

Finanse publiczne Finanse

Administracja skarbowa zatrudnia duchownych na stanowiskach eksperckich. Ich wynagrodzenie finansuje budżet państwa na podstawie specjalnego porozumienia. Roczny koszt zatrudnienia to niemal pół miliona złotych. Księża dostają pensje, nagrody z funduszu nagród, premie roczne i inne dodatki jubileuszowe.

11.05.2019