RODO: Związek sportowy ukarany za ujawnienie danych sędziów

RODO

Prawie 56 tys. złotych ma zapłacić związek sportowy za ujawnienie numeru PESEL, imienia, nazwiska i adresu zamieszkania 585 sędziów. Zdjęcie opublikowane na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych wskazuje, że chodzi o związek piłki nożnej.

16.05.2019

Nie będzie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu

Finansowanie zdrowia

Sejm przyjął ustawę, która znosi jakiekolwiek opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu. Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że Fundusz realnie wyceni te dodatkowe wydatki, bo w skali roku chodzi o dziesiątki milionów złotych.

16.05.2019

Dodatkowe 4 miliardy dla NFZ z poparciem sejmowych komisji

Finansowanie zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia w czwartek pozytywnie zaopiniowała wniosek Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie projektu zmiany planu finansowego NFZ na 2019 rok. Zakłada on, że w tym roku na świadczenia zdrowotne będzie dodatkowo 4 miliardy 136 mln zł.

16.05.2019

Mieszkanie Plus - 18 tysięcy umów z samorządami

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uaktualniło mapę aktualnego stanu prac nad programem Mieszkanie Plus. Wiceminister w tym resorcie Artur Soboń podkreśla, że rząd daje szanse na mieszkanie tym, którzy kredytu hipotecznego na taką inwestycję otrzymać nie mogą.

16.05.2019

RPD: Rzecznik praw ucznia w każdym województwie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wszystkich kuratorów oświaty o powołanie rzecznika praw ucznia w każdym województwie. Mają być wsparciem dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Według RPD pomoże to zapobieganiu takim tragediom, do jakiej doszło w szkole w Wawrze.

16.05.2019

Ponad 51 tysięcy wniosków o dotacje na wymianę pieców

Samorząd terytorialny Środowisko

Właściciele domów mogą cały czas wnioskować o pieniądze na wymianę pieców na ekologiczne, w ramach rządowego programu "Czyste powietrze”. Na walkę ze smogiem w programie złożono do tej pory 51 tysięcy wniosków i zawarto ponad 8 tysięcy umów na dofinansowanie.

16.05.2019

Premier przesądza - nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Taki test nie zostanie wprowadzony: chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. A minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz dodała, że wypowiedź szefa rządu jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami.

16.05.2019

Zaostrza się protest fizjoterapeutów: Idą na zwolnienia, problem zwłaszcza w uzdrowiskach

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że resort ma informację o tym, że w uzdrowiskach jest problem z realizacją świadczeń, bo fizjoterapeuci poszli na zwolnienia lekarskie. To element akcji protestacyjnej „Maj bez fizjoterapeuty”. Z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii wynika, że specjaliści poszli na zwolnienia w ok. 50 szpitalach.

16.05.2019

Sejmowa komisja chce poprawek do ustawy o PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła kilka poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Posłowie chcą m.in. ujednolicenia terminu dokonywania przez pracodawcę wpłaty z wynagrodzenia. W tej sytuacji wszyscy pracodawcy będą dokonywali wpłaty z wynagrodzeń do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

16.05.2019

Przepisy o dyscyplinie finansów publicznych zbyt trudne do zastosowania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Praktyczne stosowanie przepisów ustawy o dyscyplinie finansów publicznych rodzi coraz więcej problemów. Jednym z istotniejszych są rozbieżności interpretacyjne i brak jednoznacznych przepisów. Do takich m.in. wniosków prowadzą dyskusje ekspertów na rozpoczętej w czwartek konferencji pt. Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Toruniu.

16.05.2019

ZNP proponuje samorządom uchwałę podwyższającą wynagrodzenia

Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje podwyższenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli zatrudnionych w gminie, w szkołach prowadzonych przez powiat lub przez województwo. Przygotował projekt uchwały w tej sprawie.

16.05.2019

Telewizyty i czaty z lekarzami - co zrobić, by telemedycyny było więcej w polskiej służbie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tętno płodu można zbadać na odległość, a pacjenta po przeszczepie skonsultować podczas telewizyty, by nie musiał jechać komunikacją, gdzie narażony jest na kontakt z zarazkami. Możliwości zastosowania telemedycyny jest coraz więcej, ale co zrobić, by częściej z nich korzystała polska opieka zdrowotna, jak do tych zmian dostosować prawo?

16.05.2019

Dyrektor Muzeum Narodowego: nie cenzurujemy wystaw

Zmiany galerii to realizacja nowej, bardziej dynamicznej wizji funkcjonowania, a nie deprecjonowanie zbiorów czy ich „cenzurowanie” - odpowiada na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich dyrektor Muzeum Narodowego. RPO poprosił o wyjaśnienie, czym kierowały się władze muzeum, wycofując z wystawy pracę "Sztuka konsumpcyjna".

16.05.2019

Minister energii może wykosić z rynku małe spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapewnia, że od sierpnia ruszą wypłaty dla spółek z funduszu rekompensującego różnice cen energii. Eksperci i wiceminister przedsiębiorczości ostrzegają, że projekt rozporządzenia w tej sprawie dyskryminuje małe spółki, które nie kupują energii na giełdzie. Może wręcz doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku i sporu z Komisją Europejską.

16.05.2019

Pat w sprawie pracowników sądów - projekt ustawy odbiega od ich oczekiwań

Wymiar sprawiedliwości

Mnożnikowy system płac, ale powiązany z płacą minimalną i okres przejściowy - dwa lata - na jego wdrożenie - to propozycje resortu sprawiedliwości dla pracowników sądów i prokuratur. Przedstawiono je związkowcom protestującym przed ministerstwem. Mówią wprost i zgodnie: to jest nie do przyjęcia.

16.05.2019

Pracownicy z outsourcingu bez należytej ochrony

Rynek Prawo pracy BHP

Z powodu niejasnych przepisów firmy często nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpiecznych warunków pracy osobom pracujących m.in. w ramach outsourcingu, czy samozatrudnionym. Wielu pracodawców uważa, że nie ma żadnych obowiązków wobec nich. W efekcie pracownicy agencji outsourcingowej nie mają pełnej odzieży roboczej, nie odbywają badań lekarskich, szkoleń BHP

16.05.2019

ZUS: Potrzebna koordynacja kontroli zwolnień lekarskich w państwach UE

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej osób migruje za pracą, dlatego potrzebne jest stworzenie systemu, który pozwalałby na szybszą koordynację kontroli m.in. zwolnień lekarskich - stwierdziła w rozmowie z Prawo.pl szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że do Zakładu zgłasza się coraz więcej europejskich odpowiedników ZUS z prośbą o kontrolę ubezpieczonych.

16.05.2019