Większość państw UE nadal zaniepokojona stanem praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele 10 państw członkowskich UE zabrali głos we wtorkowej dyskusji na forum Rady ds. Ogólnych na temat sytuacji w Polsce i wszyscy wyrazili zaniepokojenie stanem praworządności w naszym kraju. Polski minister opuścił posiedzenie przed rozpoczęciem tego punktu jego programu.

09.04.2019

Strajk nauczycieli będzie trwał. Bez porozumienia z rządem

Kadry w oświacie

Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami zakończyło się fiaskiem. Związkowcy ponownie nie przyjęli propozycji rządu - w zasadzie tej samej, którą przedstawił w niedzielę. - To była strata czasu - powiedział po spotkaniu Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

09.04.2019

Facebook poinformuje o zasadach świadczenia usług

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Facebook będzie czytelniej informował o zasadach, na jakich świadczy usługi na rzecz konsumentów - to jeden z warunków wynegocjowanych z tą firmą przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który brał udział w tych rozmowach.

09.04.2019

RPO gotów do mediacji pomiędzy rządem i nauczycielami, ale nie widzi do tego warunków

Kadry w oświacie

Najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego oraz Komisja Trójstronna - odpowiada rzecznik praw obywatelskich. Deklaruje przy tym gotowość pomocy. Wcześniej Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiedzi kolejnej tury negocjacji z rządem, że to właśnie RPO powinien prowadzić mediacje.

09.04.2019

Lekarze wystawili już ponad 600 tys. e-recept 

Opieka zdrowotna

Podczas trwającego od ubiegłego roku pilotażu wystawiono dotąd w Polsce ponad 600 tys. e-recept. Według resortu zdrowia zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

09.04.2019

Rzecznik praw dziecka apeluje o zmianę terminu rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka zapowiada, że będzie wnioskował o przesunięcie terminów składania dokumentów do szkół średnich. To reakcja na informacje o możliwym przełożeniu egzaminu gimnazjalnego w niektórych szkołach. Wciąż nie wiadomo, jak będą przebiegać egzaminy gimnazjalne.

09.04.2019

Rząd szykuje zmiany w opodatkowaniu dochodów

Ordynacja CIT

Skarbówka wie o podatnikach coraz więcej. Nowe mechanizmy umożliwiają dokładną analizę działalności firm. Skutecznie utrudniają jednak prowadzenie biznesu. Ministerstwo Finansów zapowiada natomiast kompleksową reformę opodatkowania dochodu. Takie wnioski wynikają z III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

09.04.2019

Samorządy mogą zgłaszać do resortu cyfryzacji innowacyjne projekty

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Inteligentny monitoring czy czujniki zapełnienia koszy - to przykłady innowacyjnych projektów wykorzystywanych w samorządach, które można zgłaszać do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort tworzy interaktywną mapę nowych technologii, dzięki której określi bariery, m.in. prawne, dla rozwoju sztucznej inteligencji i internetu rzeczy oraz sposoby ich usunięcia.

09.04.2019

Los egzaminów na razie niepewny - pomogą katecheci

Kadry w oświacie

Terminów egzaminów nie da się przełożyć, nie pozwala na to ustawa. Trwa nabór egzaminatorów do komisji i zespołów nadzorujących i choć - jak twierdzi minister edukacji - odnotowano już tysiące zgłoszeń, nie wiadomo, czy wszystko przebiegnie bez przeszkód - czasu jest niewiele, bo egzamin gimnazjalny zaczyna się w środę.

09.04.2019

W czerwcu decyzja o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Podczas zaplanowanego na czerwiec szczytu UE przywódcy państw zdecydują o dalszych losach koncepcji związania dostępu do funduszy unijnych z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 z oceną stanu praworządności w krajach członkowskich. Na projektem pracują Komisja Europejska i Parlament Europejski.

09.04.2019

ZUS: Strajk w szkołach, ale rodzice nie biorą masowo zwolnień lekarskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba zwolnień lekarskich z poniedziałku, kiedy rozpoczęto strajk nauczycieli, nie odstaje od przeciętnej - zanotowano ich ok. 158 tysięcy. Nastąpił natomiast lekki wzrost zwolnień branych na opiekę nad dzieckiem - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

09.04.2019

RPO: Prokurator nadużył prawa kwestionując wyrok NSA ws. dziecka pary LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o głośną sprawę kobiety, której odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej synka z małżeństwa jednopłciowego w Wielkiej Brytanii. W wyroku z 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę do USC, a kierownik urzędu wpisał akt urodzenia do rejestru.

09.04.2019

Brexit później i wybory do PE w Wlk. Brytanii

Administracja publiczna

Brytyjski parlament uchwalił w poniedziałek wieczorem ustawę zmuszająca premier Theresę May do opóźnienia wyjścia kraju z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty w dniu 12 kwietnia. Ustawa została przyjęta w przez obie izby brytyjskiego parlamentu i weszła w życie.

09.04.2019

Współpraca samorządów z biznesem sposobem na ubytek funduszy z UE

Samorząd terytorialny

Unijnych środków na miejskie inwestycje w kolejnej perspektywie może po prostu nie być. Konieczne będzie więc posiłkowanie się innymi źródłami, jak PPP, przyłączenie się partnera prywatnego do spółki komunalnej czy zielone obligacje. Przede wszystkim jednak samorządy muszą jeszcze ściślej współdziałać z biznesem.

09.04.2019