PFRON i Fundusz Solidarnościowy także dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, zakłada on, że środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także Funduszu Solidarnościowego, będą mogły być przeznaczone na pomoc dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy legalnie będą przebywać w Polsce po 24 lutego br. Z PFRON ma być 130 milionów złotych.

07.03.2022

Portal medyczny pomaga uchodźcom z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Powstał specjalny portal internetowy dla osób, które potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwały leczenie na Ukrainie, którym kończą się leki. W razie konieczności chory otrzyma tą drogą także skierowanie do szpitala. Na stronie mogą się ogłaszać zarówno lekarze oferujący darmową pomoc, jak i osoby uciekające z Ukrainy.

07.03.2022

RPD: Trzeba udzielać pomocy medycznej dzieciom bez dokumentów

Opieka zdrowotna Ukraina

Z ogromnym niepokojem odnotowuję doniesienia dotyczące tragicznej sytuacji, w jakiej znalazły się dzieci z ukraińskich hospicjów i szpitali. Już dziś wiemy, że tysiące dzieci przekraczających polską granicę z Ukrainą może potrzebować pilnej pomocy medycznej, w tym opieki hospicyjnej i paliatywnej - napisał Rzecznik Praw Dzieca. I zaapelował do ministra zdrowia, aby ciężko chore dzieci jak najszybciej ewakuować z kraju ogarniętego wojną.

05.03.2022

Będzie problem z refundowanymi receptami dla Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ukraińcy mają być uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje ona osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. A to oznacza, że z dokumentacji medycznej musi wynikać, że jest zasadność przepisania leku. Gdy NFZ zarzuci jej brak, lekarzowi grozi zwrot kwoty refundacji.

04.03.2022

Nadrabiamy zaległości w chorobach rzadkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rok 2022 jest przełomowy dla leczenia chorób rzadkich w Polsce - mówią eksperci. To w nim ma się rozpocząć realizacja przyjętego w ubiegłym roku Planu dla Chorób Rzadkich i programów lekowych dla niektórych chorych, ostatnio m.in. na mukowiscydozę. I choć Plan został przyjęty po 12 latach prac nad nim, jego realizacja przewidziana jest tylko do 2023 r. Dlatego już teraz należy myśleć o jego kontynuacji.

03.03.2022

Medycy organizują dla obywateli Ukrainy kursy z ratownictwa

Ukraina

Obywatele Ukrainy, planujący powrót do ogarniętego wojną kraju, mogą skorzystać z darmowych szkoleń, z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, które prowadzi grupa Medycy dla Ukrainy Szczecin. Zajęcia mają charakter praktyczny, a uczestnicy prosto ze szkolenia wybierają się bezpośrednio na front.

03.03.2022

NFZ ogłasza koniec pandemii. Od kwietnia bez szpitali tymczasowych i dodatków covidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Do 31 marca 2022 roku świadczenia covidowe będą rozliczane i finansowane na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie już na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach obowiązującej umowy. Skończą się też dodatki covidowe - poinformował w Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo.pl ustaliło też, że nie będzie już szpitali tymczasowych.

02.03.2022

Narodowy Fundusz Zdrowia ma nową wiceprezes

Zarządzanie

Na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych, wybrana została Małgorzata Dziedziak. Powołanie na stanowisko odebrała z rąk ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

02.03.2022

Recepty dla Ukraińców - nie dla każdego refundowane. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Apteka ogólnodostępna może realizować receptę wystawionych w krajach spoza Unii Europejskiej, o ile ma ona wszystkie niezbędne elementy, np. postać i ilość leku. Taka recepta jest jednak pełnopłatna. Nie przysługuje na nią jakakolwiek refundacja. By dostać receptę, trzeba zadzwonić pod numer 800 137 200, to infolinia w języku ukraińskim. Ta też jednak nie będzie refundowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów.

02.03.2022

Opatrunki dla Ukrainy można zbierać, leki wysyła rząd i Polska Misja Medyczna

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Ministerstwo Zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy. Tym ma się zająć Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tyle że szczegółów ciągle brak, coraz więcej Ukraińców prosi o środki medyczne, a Polacy je zbierają i potem nie wiedzą, co z nimi zrobić. W efekcie są przewożone przez granicę nielegalnie. W ten sposób łatwo też je uszkodzić.

02.03.2022

Świadczenia medyczne dla Ukraińców. NFZ wyjaśnia zasady ich udzielania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Ukraińcom, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego i zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala, należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, i zapewnia, że rozliczy udzielone im świadczenia. Lekarze rodzinni już deklarują przyjęcie pacjentów. W nocy i weekendy działa też infolinia medyczna w języku ukraińskim pod numerem 800 137 200.

01.03.2022

Mimo braku ustawy działa już rozporządzenie o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne

Już od dziś stosowana jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, która przewiduje jest obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, ale też aptek i studentów kierunków związanych z medycyną. Skutecznie zaszczepić się musieli się do 1 marca 2022 roku, choć zabrakło ustawowych przepisów.

01.03.2022

Tlen dla Ukrainy dostarczany będzie przez polski korytarz tranzytowy

Opieka zdrowotna

W ukraińskich szpitalach zaczyna brakować tlenu. Skutki mogą być katastrofalne – nie chodzi tylko o pomoc rannym w rosyjskich odstrzałach, ale także przewlekle chorym i pacjentom z COVID-19. Jak światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – zapasy tlenu mogą się skończyć w ciągu 24 godzin. Tlen nie dociera m.in. do Kijowa.

28.02.2022

UOKiK na tropie porozumienia antykonkurencyjnego na rynku farmaceutycznym

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Wymiana informacji pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogła ograniczać konkurencję na rynku i skutkować wyższymi cenami dla konsumentów w aptekach, ponieważ poprzez specjalistyczne narzędzia informatyczne hurtownie mogły mieć dostęp do informacji o cenach, rabatach i marżach swoich konkurentów. Sprawę bada UOKiK, a za antykonkurencyjne praktyki firmom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.

28.02.2022

Ukraińcy, w tym ranni, znajdą pomoc w polskich szpitalach

Opieka zdrowotna Ukraina

120 placówek szpitalnych jest przygotowanych na ewentualne przyjęcie poszkodowanych Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek agresji rosyjskiej. Ponadto został przygotowany przez rząd specjalny pociąg sanitarny do transportu rannych. – Polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

28.02.2022

Rząd znosi od poniedziałku obostrzenia, ale nie wszystkie

Koronawirus

Od 28 lutego znoszona jest większość restrykcji dla przedsiębiorców. Właściwie zostają tylko te ograniczenia, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa. Pozostaje: izolacja dla zarażonych, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających do Polski oraz maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

28.02.2022

Samorząd lekarski o sytuacji na Ukrainie

Zawody medyczne

Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych - pisze w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. I wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie.

26.02.2022

Ukraińcy, jak inni cudzoziemcy, mogą w Polsce starać się o orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.

26.02.2022

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmarnować miliardy na geriatrię

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Cztery miliardy złotych z Funduszu Medycznego w ciągu 8 lat ma zostać wydanych na oddziały geriatryczne i opiekę długoterminową, a w tym roku blisko 700 mln zł. Tyle że zdaniem ekspertów to będą zmarnowane pieniądze, które spowodują, że starsze osoby zostaną zamknięte w szpitalach, zamiast otrzymać potrzebne wsparcie blisko domu.

25.02.2022

Fiasko programu Profilaktyka 40 plus. Będą zmiany?

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zaledwie 358 tys. Polaków wykonało dotąd badania z programu Profilaktyka 40 plus. To niewiele spośród ok. 20 mln uprawnionych osób. Dlatego Ministerstwo Zdrowia ma zbadać, dlaczego tak się dzieje i wprowadzić modyfikacje. Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt zbyt małej liczby punktów pobrań, braku informacji o programie, kontaktu z lekarzem. A farmaceuci chcą, by do programu zostały włączone apteki.

24.02.2022