Jest już oficjalnie nowy związek zawodowy w ochronie zdrowia i działa

Personel pomocniczy ma już formalnie swój związek zawodowy. Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia poinformowało o tym fakcie w mediach społecznościowych. Pierwszą sprawą, jaką zajmie się związek, będą dodatki covidowe dla personelu pomocniczego – mówi prezes związku Krystian Karol Krasowski.

30.11.2021

Polacy nie ufają publicznej służbie zdrowia, wolą prywatną

Opieka zdrowotna

Jedynie co czwarty Polak dobrze ocenia jakość publicznej ochrony zdrowia. O wiele bardziej przekonuje Polaków sektor prywatnych placówek medycznych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wydatki Polaków poniesione na prywatne leczenie w 2020 roku, wyniosły 44 193 mln zł. Jest to kwota niemal 6 proc. większa niż w 2019 roku i o 15 proc. większa niż w 2018 roku.

30.11.2021

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN: niezaszczepieni powinni rozważyć szczepienie

Koronawirus

Każda z niezaszczepionych osób powinna poważnie rozważyć zaszczepienie się, a pozostali - przyjęcie dawki przypominającej. Powszechne szczepienia znacząco obniżają ryzyko pojawiania się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Chodzi m.in. o wariant B.1.1.529 Omicron, który budzi duże zaniepokojenie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

28.11.2021

Trzecia dawka nie zawsze i nie wszędzie przedłuża paszport covidowy

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Coraz więcej pacjentów skarży się, że choć przyjęło trzecią dawkę, to ich paszport covidowy nie został automatycznie przedłużony. Tak może się zdarzyć, jeśli punkt szczepień pomyli się i w systemie zaznaczy, że podał dawkę dodatkową dla osób o obniżonej odporności, a nie dawkę przypominającą. W dodatku na razie wydłużony paszport covidowy działa tylko w Polsce, gdzie chroni jedynie przed kwarantanną.

27.11.2021

Kwarantanna graniczna do zmiany. Łamie konstytucję i prawa człowieka

Koronawirus

Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.

26.11.2021

Nie rejestr ciąż jest groźny, ale bezmyślność przepisu

Opieka zdrowotna RODO

Wykorzystanie rejestru ciąż w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wcale nie będzie łatwe. Mało prawdopodobne jest, że pozwoli ścigać kobiety, które usunęły ciążę. To jednak nie oznacza, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy są bezpieczne. Nowe dane nie będą rzetelne, ale przede wszystkim będą zbierane wbrew Konstytucji i RODO. Niebezpieczne mogą być też pomyłki wpisujących.

25.11.2021

Białe miasteczko sprzed kancelarii premiera przenosi się do internetu

Zawody medyczne

Białe miasteczko w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pozostanie jedynie symbolicznie. Jak poinformował Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, większość działań przeniesie się do internetu. Wszystko przez czwartą falę pandemii. Ale to nie koniec protestu - deklarują jego organizatorzy.

24.11.2021

NIK: Pacjenci wciąż zbyt długo czekają na wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego

Opieka zdrowotna

Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego. W okresie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów, więc kolejki są obecnie nieco mniejsze, ale w najbliższych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać.

23.11.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Program „Profilaktyka 40 plus” wydłużony, ale pakiet badań mniejszy

Opieka zdrowotna

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.

22.11.2021

Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja 

Opieka zdrowotna

Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.

22.11.2021

Po niedzieli poselski projekt w sprawie szczepień powinien trafić do Sejmu

Koronawirus szczepienia

Projekt w sprawie uprawnienia prcodawców do sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, jest już w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości podpisany, lada dzień powinien być złożony w sejmie. Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został on złożony jako projekt poselski – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

20.11.2021

Koncentracja na rynku aptek. DOZ z warunkową zgodą UOKiK na przejęcia

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.

18.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.

18.11.2021

Wzrosną płace medyków w wojskowych komisjach lekarskich

Zawody medyczne

Pracujący w wojskowych komisjach lekarskich lekarze oraz personel medyczny, będą więcej zarabiać. Tak wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ile wyniosą podwyżki jednak nie wiadomo. Mają zachęcić lekarzy i średni personel medyczny do podejmowania pracy w powiatowych i wojewódzkich komisjach.

17.11.2021

Test na Covid-19 można zlecić sobie... samemu

Koronawirus

Rodzice uczniów na kwarantannie skarżą się, że lekarze rodzinni nie chcą wystawiać im skierowań na testy przeciwko Covid-19. Tyle, że lekarze na test kierują pacjentów objawowych. Pozostali mogą je uzyskać, dzwoniąc na infolinię Sanepidu lub przez internet. Lekarze zaś zwracają uwagę, że wiele osób wciąż odmawia wykonania testu, przez co szerzy się pandemia.

16.11.2021