Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Zdalna medycyna pracy szybka i wygodna, ale wątpliwa

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie zdalnych badań medycyny pracy obecnie nie ma żadnego uzasadnienia, również prawnego, jednak jest powszechną praktyką. Nawet ustawa covidowa nie wprowadziła takiej możliwości, a eksperci zwracają uwagę na to, że badanie medycyny pracy to także badanie przedmiotowe, a nie tylko podmiotowe. I sugerują umiar w stosowaniu tej metody.

10.11.2022

Brak specjalistów może zastopować boom na roboty w chirurgii

Pacjent Opieka zdrowotna

Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.

09.11.2022

Rząd szykuje "pocovidowe" wsparcie dla placówek medycznych

Finansowanie zdrowia

Wsparcie jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 - to cel zmian, jakie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projektowane przepisy zakładają także optymalizację wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia.

08.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

Pensje ratowników medycznych są gwarantowane - porozumienia niczego tu nie zmienią

Zawody medyczne

Problemy finansowe podmiotów leczniczych – pogłębiane chociażby przez wzrost cen energii – powodują konieczność poszukiwania oszczędności w kosztach działalności. Jednak nigdy oszczędności te nie mogą być generowane poprzez zmniejszenie pracownikom poziomu gwarantowanych im wynagrodzeń. Tego rodzaju problemy coraz częściej dotykają ratowników medycznych, których sytuacja prawna jest niejednoznaczna.

08.11.2022

Prawie 5 tys. lekarzy ubiega się o przyjęcie na specjalizacje

Zawody medyczne

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 5639 poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 4482 osoby zostały zakwalifikowane na wolne miejsca specjalizacyjne: w tym 3218 w ramach rezydentury i 1264 w trybie pozarezydenckim - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

07.11.2022

Listopadowa lista refundacyjna z ważnymi zmianami

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.

07.11.2022

NFZ finansuje implanty słuchowe, ale awaria wyłącza pacjenta na lata

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.

07.11.2022

ZUS sfinansuje pobyt w sanatorium, ale nie każdemu

Pacjent

Sanatorium to miejsce, gdzie chory może zadbać o zdrowie. Istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu dofinansowanie ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Dla ZUS ważne jest, że ma to służyć prewencji rentowej.

05.11.2022

Samorząd aptekarski zaniepokojony propozycją nowych opłat dla aptek

Farmacja

Naczelna Izba Aptekarska zwołała na 7 listopada nadzwyczajne zebranie swojego prezydium w sprawie opłat rocznych, które miałyby ponosić m.in. apteki, punkty apteczne i hurtownie farmaceutyczne na działania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Do 26 listopada trwają konsultacje publiczne projektu, ale pomysł Ministerstwa Zdrowia już wzbudził kontrowersje: zwolnione z opłat miałyby być m.in. kioski i stacje paliw, które sprzedają leki.

03.11.2022

Szpitale oszczędzają na prądzie, ale nie mogą zabronić pacjentom korzystania z gniazdek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Tarcza, która ma chronić szpitale jako podmioty wrażliwe przed skokiem cen energii elektrycznej, nie wystarczy. Rachunki i tak wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dlatego rząd przygotowuje dla szpitali program wsparcia fotowoltaiki. Z kolei zarządzający placówkami szukają oszczędności, wyłączając zewnętrzne oświetlenie i telewizory na szpitalnych salach. Cięcie kosztów ma jednak granice: pacjent ma prawo m.in. do ładowania telefonu.

03.11.2022

Ratownicy medyczni przeciwni szkoleniu strażaków w ambulansach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zaalarmowało Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w sprawie strażaków, którzy mają się szkolić w karetkach pogotowia. Ratownicy medyczni podkreślają, że udział osób nieuprawnionych, czyli niewykonujących zawodu medycznego w udzielaniu świadczeń, narusza prawo pacjenta do tajemnicy o jego stanie zdrowia.

02.11.2022

Będzie kontynuacja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.

02.11.2022

Opieka koordynowana to nie przymus - pacjent nie musi z niej korzystać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent nie ma obowiązku korzystania z opieki koordynowanej, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ. Fundusz wyjaśnia wątpliwości lekarzy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem nowego modelu współpracy z pacjentem. Gotowych na to jest niewiele poradni POZ. Z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni wynika, że mowa o mniej niż 10 proc. podmiotów.

02.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Elektroniczna karta zgonu od 1 marca 2023 r.

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowie pracuje obecnie nad wprowadzeniem elektronicznych kart zgonu i kart urodzeń. Ma to na celu zautomatyzowanie przekazywania danych zawartych w tych kartach do rejestrów państwowych i innych instytucji publicznych. W rezultacie ma to poprawić płynność obsługi obywateli. Funkcjonalność ta ma być udostępniona od 1 marca 2023 r.

01.11.2022

NIK: Szpitale nie zdały egzaminu z funkcjonowania w warunkach kryzysowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Większość z placówek nie zrealizowała w ostatnich dwóch latach w całości kontraktów zawartych z NFZ, co było efektem zaangażowania się w zwalczanie COVID-19 i ograniczenie przyjęć pozostałych pacjentów. Wartość udzielonych świadczeń była niższa niż w 2019 roku, czyli przed pandemią o ponad 20 proc. - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

31.10.2022