Akredytacja w ochronie zdrowia jest dobrowolną, zewnętrzną oceną jakości. Obecnie zadanie oceny na przykład szpitala należy do Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (na podstawie ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia).

Czytaj także: Bedlicki: Akredytacja poprawia jakość świadczeń zdrowotnych >

Jest to centralna jednostka resortu zdrowia. W skład Rady Akredytacyjnej wchodzi 12 osób (powoływanych przez ministra zdrowia), przy czym osiem osób jest powoływanych spośród kandydatów zgłaszanych przez samorządy zawodów medycznych i organizacje społeczne, a po jednej osobie spośród kandydatów szefa MON i szefa MSWiA. 

Ministerstwo Zdrowia w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta planuje zmiany. Do realizacji procedury oceniającej w procesie akredytacji w ochronie zdrowia wskazano Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Czytaj także na Prawo.pl: Wszystkie podmioty lecznicze, a nie tylko szpitale, będą musiały uzyskać autoryzację >

Czytaj w LEX: Procedura akredytacji podmiotów leczniczych >>>

Czytaj w LEX: Przykłady naruszeń standardów akredytacyjnych przez szpitale - analiza raportu NIK >>>

 

Są korekty, ale podmioty lecznicze i tak oceni NFZ

Rozwiązanie to jest krytykowane. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu podnosił w ramach konsultacji społecznych, że akredytacja powinna być prowadzona i udzielana przez podmiot niezależny od płatnika, jakim w tym przypadku jest NFZ.  

Czytaj w LEX: Dostosowanie przychodni do standardów akredytacyjnych >>>

Czytaj w LEX: Dostosowanie szpitala do standardów akredytacyjnych - przykłady dobrych praktyk >>>

Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że uwaga została uwzględniona: akredytacja będzie w kompetencji Ministerstwa Zdrowia. 

Rzeczywiście, w najnowszej wersji projektu tej ustawy, datowanym na 6 października 2022 r., wprowadził korekty dotyczące procedury oceny i akredytacji. Ze składu członków Rady Akredytacyjnej wykreślono trzech przedstawicieli NFZ.  

Projekt przewiduje obecnie, że w skład rady (powoływanej przez ministra zdrowia) wejdzie 13 członków:

  1. sześciu przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia;     
  2. trzech przedstawicieli wykonujących zawody medyczne spośród kandydatów zgłoszonych przez właściwe samorządy zawodowe; (wcześniej przedstawiciele NFZ)
  3.  jeden przedstawiciel ministra właściwego do spraw obrony narodowej;
  4.  jeden przedstawiciel ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
  5. jeden przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta; (było dwóch przedstawicieli)
  6.  jeden przedstawiciel spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje społeczne, których działalność statutowa polega na działaniu na rzecz praw pacjentów

 

Rada Akredytacyjna ma przygotowywać projekty standardów akredytacyjnych. W myśl projektu będzie je zatwierdzał minister zdrowia. 

Natomiast sama akredytacja będzie udzielana przez szefa resortu zdrowia, po przeprowadzeniu przez prezesa Funduszu procedury oceniającej, czy podmiot spełnia standardy akredytacyjne.  To prezes funduszu ma  wyznaczać termin przeprowadzenia przeglądu akredytacyjnego. Ocenę będzie przeprowadzać co najmniej dwóch wizytatorów upoważnionych przez prezesa NFZ. 

Zgodnie z projektem prezes  Funduszu, rozpatrując wniosek o akredytację:

  • dokonuje oceny spełniania warunków wydania autoryzacji, w tym przeprowadza wizytę autoryzacyjną w miejscu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wniosek;
  • może żądać od składającego wniosek udzielenia wyjaśnień oraz dodatkowych informacji i dokumentów pozwalających na dokonanie oceny spełniania warunków
  • w przypadku nieprzekazania przez wnioskodawcę informacji, wzywa do jej uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odmowy udzielenia autoryzacji.

Czytaj także:  Szybsze rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, ale z limitami

Zgodnie z nową propozycją, po zakończeniu oceny prezes NFZ będzie przekazywał raport z przeglądu Radzie Akredytacyjnej.  Rada, na podstawie raportu z przeglądu, będzie przedstawiała ministrowi zdrowia rekomendację: albo udzielenia akredytacji, albo odmowy.  Rada będzie podejmowała decyzję w sprawie rekomendacji  bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy składu. 

Na podstawie rekomendacji Rady minister zdrowia będzie udzielał akredytacji lub odmawiał jej udzielenia.