Samorządy będą monitorować, czy kancelarie płacą aplikantom

Adwokaci i radcowie prawni muszą godnie wynagradzać zatrudnionych w ich kancelariach aplikantów - uchybienia w tej materii mogą skończyć się postępowaniem dyscyplinarnym. Samorząd radcowski rozważa stworzenie systemu do łatwego zgłaszania nieprawidłowości w tym zakresie.

14.10.2022

Kolejny konkurs UOKiK na pracę magisterską

Szkolnictwo wyższe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłasza kolejną edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską, mającą na celu zwrócenie uwagi studentów i doktorantów na problematykę ochrony konsumentów i konkurencji. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły prawo lub inny kierunek – ekonomię, administrację czy zarządzanie.

12.10.2022

Będzie podwyżka stypendium doktoranckiego, ale nie mechanizm waloryzacji

Szkolnictwo wyższe

Inflacja pustoszy portfele doktorantów, którzy apelują o podwyżkę stypendiów. Wskazują, że obecnie są one niższe od pensji minimalnej, co przy aktualnych cenach nie wystarczy na utrzymanie. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada, że zauważa problem i stypendia wzrosną, niekoniecznie jednak - w przypadku doktorantów - o wskaźnik inflacji.

06.10.2022

Instytuty też objęte ochroną przed podwyżkami cen prądu

Zarządzanie oświatą

Ochroną przed podwyżką cen prądu zostaną objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki. Będą to zarówno uczelnie, jak i instytuty - poinformował resort nauki. Minister zapewnił, że rachunki za prąd w uczelniach będą wielokrotnie niższe niż te, które są obecnie oferowane przez firmy energetyczne.

04.10.2022

Roztrzygnięto trzecią edycję konkursu "Doskonała nauka"

Szkolnictwo wyższe

Rozstrzygnięto konkurs "Doskonała nauka". Dofinansowanie na łączną kwotę blisko 31 mln zł otrzyma 387 projektów. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie organizacji konferencji naukowych oraz wydanie monografii naukowych. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia.

03.10.2022

Blisko 1,2 mln studentów na 399 uczelniach zaczyna nowy rok akademicki

Szkolnictwo wyższe

Według danych udostępnionych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów. Na blisko 400 uczelniach prawie 1,2 mln studentów rozpoczyna w październiku nowy rok akademicki.

30.09.2022

Na UJ plan awaryjny w związku z podwyżką cen energii

Szkolnictwo wyższe

Takiej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni, w tym naszej, w Polsce do tej pory chyba nie mieliśmy – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami przed zbliżającą się inauguracją roku akademickiego. UJ wdroży plan awaryjny, aby zaoszczędzić na kosztach energii.

29.09.2022

Rektorzy pytają o pieniądze na podwyżki dla pracowników uczelni

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowała do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka list dotyczący jego komunikatu z 21 września 2022 r. o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2022. Chodzi przede wszystkim o pieniądze na podwyżki w przyszłym roku.

28.09.2022

Pogrom na egzaminach na aplikacje - izby mogą mieć problem z ich organizacją

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w tym roku poszły dużo gorzej niż w poprzednich latach. Nie są to drobne różnice - rezultaty pogorszyły się średnio o kilkanaście procent. Przykładowo w ORA w Warszawie na 910 zdających wynik pozytywny uzyskało jedynie 386 osób. Nie lepiej jest w innych adwokackich izbach - zdawalność to od 33 do 50 proc.

26.09.2022

Wzrost cen energii dobije instytuty PAN

Szkolnictwo wyższe

Instytuty Polskiej Akademii Nauk będą miały problem z kosztami wzrostu cen energii. Wiceprezes PAN prof. Romuald Zabielski podkreślił, że naliczenia za energię do końca roku są większe w stosunku do tych z początku roku nawet o kilkaset procent - dodał. Najbardziej zagrożone są instytuty zajmujące się doświadczeniami - z nauk biologicznych, rolniczych, medycznych i technicznych.

26.09.2022

MEiN rozważa podwyżkę wynagrodzenia profesora

Szkolnictwo wyższe

Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, które wynosi obecnie 6 410 zł brutto - wpłynie to na podwyżki wynagrodzeń pozostałych pracowników naukowych. Skutki tej zmiany odczują też inni pracownicy uczelni.

26.09.2022

Medal fundacji rektorów dla prezesa Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Prezes Wolters Kluwer Polska Włodzimierz Albin otrzymał medal 20-lecia Fundacji Rektorów Polskich. To wyróżnienie za dobrą współpracę z tą instytucją mającą na celu działanie na rzecz rozwoju edukacji, nauki i kultury w Polsce i całym środowiskiem akademickim, a także wyraz uznania dla firmy za działalność wydawniczą przydatną w nauce i szkolnictwie wyższym.

23.09.2022

W sobotę egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy Strefa aplikanta

W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11 na terenie całego kraju, po raz siedemnasty, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piętnasty państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Zgłosiły się 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób.

23.09.2022

Jest program do badania równości płci na studiach i w pracy 

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Powstało narzędzie informatyczne, przy pomocy którego każdy może sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Narzędzie to pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki oraz zjawiska szklanego sufitu.

21.09.2022

Dwóch kandydatów na prezesa Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN i prof. Paweł Rowiński, członek rzeczywisty PAN, są kandydatami na stanowisko prezesa Akademii w kolejnej kadencji. Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że wybory Prezesa PAN odbędą się na 147. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 20 października 2022 r.

19.09.2022

MEiN zapowiada zmiany w ewaluacji uczelni i instytutów

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dokonać zmian, jeśli chodzi o kryteria ewaluacji uczelni i instytutów naukowych - poinformował w środę wiceszef tego resortu Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że resort edukacji chce dokonać tych zmian wraz ze "środowiskiem uczonych". - Mamy na uwadze, że ewaluacja jest niezbędna, jeśli chodzi o ocenę rozwoju poszczególnych dyscyplin - dodał.

14.09.2022

Kongres Kopernikański z zakazem spontanicznych zgromadzeń

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich.

14.09.2022

Posłowie PiS i minister chcą powołać Uniwersytet Kaliski

Szkolnictwo wyższe

Kalisz zasługuje na miano ośrodka uniwersyteckiego. Ministerstwo przychyla się do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego – stwierdził w poniedziałek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej bazą będzie Akademia Kaliska, a istniejąca w Kaliszu filia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jak zapewnił minister, pozostanie. Nowy uniwersytet miałby zacząć prace od 1 października 2023 r.

12.09.2022

Zaliczone praktyki na studiach za pomoc uchodźcom - zmiany od 1 października 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Studenci, którzy w roku akademickim 2021/2022 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Nowela obowiązuje od nowego roku akademickiego.

07.09.2022