Minister podkreślał rozwój Akademii Kaliskiej. - Ta uczelnia na przestrzeni ostatnich kilku lat zrobiła ogromny postęp, o czym świadczą wyniki tegorocznych ewaluacji. W dwóch dyscyplinach utrzymuje swoje uprawnienia na poziomie B+ i A, a w jednej dyscyplinie awansuje z poziomu B na B+" – wskazał.

Nowa uczelnia ma być powołana ustawą, której projekt, "skonsultowany w Ministerstwie Edukacji i Nauki, które przychyla się do tego pomysłu, wniosła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości - m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, parlamentarzyści Jan Dziedziczak i Jan Mosiński oraz rektor Akademii Kaliskiej Andrzej Wojtyła.
- Zmieniamy miasto Kalisz, chcemy, żeby jeszcze dynamiczniej się rozwijało, aby wpisywało się przede wszystkim w klimat zrównoważonego, dynamicznego rozwoju. Akademia Kaliska, która ma już swoją historię, określone wyniki i badania w przestrzeni krajowej i międzynarodowej, chce się dalej rozwijać. Dlatego chcemy pomóc zrealizować te śmiałe marzenia, aby Akademia Kaliska mogła stać się Uniwersytetem Kaliskim – powiedziała minister Marlena Maląg.

Minister Czarnek natomiast zadeklarował, że będzie wspierać prace parlamentarzystów po to, żeby 1 października 2023 r. swoją działalność zainaugurował Uniwersytet Kaliski. 

Sama Akademia Kaliska stosunkowo niedługo cieszy się tym statusem, bo powstała w 2020 roku na bazie działającej wcześniej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczelnia miała wtedy prawo nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach, w związku z czym wystąpiła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przekształcenie w akademię, co nastąpiło 1 września tego samego roku.
Obecnie Akademia Kaliska - jak poinformował rzecznik prasowy uczelni Jakub Banasiak - ma 4 wydziały, 27 kierunków studiów, 30 specjalności. Zatrudnia 285 pracowników naukowo-dydaktycznych. Uczelnię ukończyło ponad 19 tys. absolwentów. 

Czytaj: Powołanie Akademii Kaliskiej jeszcze w tym roku>>