Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.

24.11.2021

Ogłoszenie to za mało, by zatrudnić dobrego audytora wewnętrznego

Samorząd terytorialny HR Kontrola zarządcza

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji na stanowisko audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymaga przygotowań. Określenia cech osobowych, które będę pożądane i oczekiwane przez pracodawcę, kwalifikacji, wymogów niezbędnych dla zatrudnienia audytora oraz zakresu wykonywanych zadań. Ważna jest też znajomość odpowiednich metod pozyskiwania kandydatów.

23.11.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021

Świadczenie pielęgnacyjne powinno być uwzględniane przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Osoba pracująca „na etat” i otrzymująca kwotę odpowiadającą świadczeniu pielęgnacyjnemu jest w gorszej sytuacji; rozważać można, czy nie ma miejsca tutaj naruszenie zasady równości. Jeżeli ktoś otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, to powinno się ono wliczać do dochodu w rozumieniu przepisów o dodatku mieszkaniowym - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec.

21.11.2021

WSA: Jedna pomyłka przy segregowaniu nie może być powodem podwyższenia opłaty

Samorząd terytorialny Odpady

Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów wiąże się z nałożeniem przez organ podwyższonej opłaty, która ma charakter sankcji. Nie można jednak karać za jednorazowe niesegregowanie śmieci. Intencją ustawodawcy było bowiem obciążenie podwyższoną opłatą jedynie tych, którzy notorycznie naruszają obowiązek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

20.11.2021

Sasin: Jesteśmy na ostatniej prostej, aby powstał Polski Holding Spożywczy

Samorząd terytorialny Finanse

Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego. W środę Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.

19.11.2021

Gmina, jak chłop pańszczyźniany, przy podziale nie ma nic do powiedzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Co roku w Polsce wybucha kilkanaście sporów granicznych między miastami i gminami, bo te pierwsze chcą przejąć atrakcyjne tereny tych drugich. Eksperci wskazują, że obecnie procedury podziałowe przebiegają w oderwaniu od prawa krajowego i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Są też poza wszelką kontrolą sądową. Trybunał Konstytucyjny już kilkakrotnie wskazywał, że przepisy w tym zakresie wymagają pilnej poprawy.

19.11.2021

Będzie nowa metoda opłat za śmieci w Warszawie

Samorząd terytorialny Odpady

Radni Warszawy przyjęli w czwartek nową metodę opłat za śmieci. Od 1 stycznia mieszkańcy stolicy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. W uchwale określono pięć stawek opłat w zależności od metrażu. Za przyjęciem uchwały głosowało 39 radnych, a 19 było przeciw.

18.11.2021

Nielegalny import odpadów będzie utrudniony i ryzykowny

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Na podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnika odpadów nałożone zostaną obowiązki w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji.

18.11.2021

Niewiele gmin ma uchwały krajobrazowe - województwa przesuwają audyty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Po sześciu latach od wprowadzenia obowiązku, tylko niespełna 2 procent gmin przyjęło uchwały krajobrazowe, które mają przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej - wynika z danych ministerstwa rozwoju i technologii. Zdaniem samorządowców, podejmowaniu takich uchwał nie sprzyja niestabilne prawo, a także brak skutecznych narzędzi do egzekwowania regulaminów.

18.11.2021

Gmina nie musi dostarczać wody w miejsca, w których nie ma sieci wodociągowej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z przepisów prawa nie można wyprowadzić obowiązku gminy do budowy urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. Nie można też uznać, że właścicielom nieruchomości przysługuje jakiekolwiek roszczenie, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci. Jeśli więc nie ma warunków dla realizacji obowiązku zapewnienia dostaw wody, to gmina nie musi jej dostarczać w inny sposób. 

17.11.2021

NIK: Większość pieniędzy na modernizację oświetlenia na Dolnym Śląsku wydano nieprawidłowo

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Skontrolowane przez NIK dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego w latach 2018-2020 z naruszeniem prawa lub zasad należytego zarządzania finansami publicznymi wydały niemal 14 mln zł, czyli ok. 60 proc. skontrolowanych wydatków na modernizację oświetlenia przestrzeni publicznej. NIK podkreśla, że w działaniach gmin brakuje planowania, audytów zrealizowanych zadań i skutecznego nadzoru.

16.11.2021

Prąd drożeje, gminy szukają rozwiązań, także prawnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Drogi prąd dla samorządów to wyższe koszty usług świadczonych mieszkańcom. Samorządowcy, na razie, nie myślą o restrykcyjnych oszczędnościach, bo te, jeżeli przyniosłyby efekty, to raczej krótkotrwałe. Dlatego coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, optymalizują jej zużycie i szukają nowych źródeł jej pozyskiwania. Oczekują też zmian w prawie, m.in. ustawy o klastrach energii.

16.11.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Powstanie kolejnych 9 wzorców i standardów w drogownictwie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do końca 2022 roku powstaną kolejne wzorce i standardy w drogownictwie - poinformowało ministerstwo infrastruktury. Nowe opracowania będą dotyczyć trzech pakietów tematycznych: wykonywania pomiarów, prognoz i analiz ruchu drogowego; projektowania ulic i dróg zamiejskich oraz określania nośności użytkowej mostów i wiaduktów.

15.11.2021

Starostowie stracą częściowy nadzór na stacjami kontroli pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce odebrać starostom nadzór nad procesem badania technicznego przez stacje kontroli pojazdów i przekazać go Transportowemu Dozorowi Technicznemu. Samorządowcy wskazują, że problemem jest brak w projekcie jasnego podziału kompetencji między starostami a TDT.

12.11.2021

Samorządy powinny włączyć się w tworzenie portalu dane.gov.pl

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Ponad 23,5 tys. rodzajów danych udostępnionych przez 165 instytucji z tego 422 udostępnione przez API zawiera już portal dane.gov.pl -poinformowała podczas konferencji "Przyszłość to dane" Anna Gos, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wciąż mało danych przekazywanych jest do bazy przez jednostki samorządu terytorialnego.

09.11.2021

Nowe zasady naliczania opłaty stałej za pobór wody dopiero od 2024 roku

Samorząd terytorialny Środowisko

Przepisy uzależniające wysokość opłaty stałej za usługi wodne od m.in. dostępnych zasobów wód podziemnych, mają obowiązywać nie od 1 stycznia 2022 roku, ale od 1 stycznia 2024 roku - taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

09.11.2021

WSA: Trzeba udostępnić dokumenty z konkursu na stanowisko radcy prawnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna

Organ powinien udostępnić dokumenty, które zgromadził w związku z konkursem. W pewnym stopniu dotyczy to też dokumentów prywatnych. Informacje o kandydatach, w zakresie objętym wymaganiami związanymi ze stanowiskiem określonym w ogłoszeniu o naborze, stanowią bowiem informację publiczną. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

09.11.2021

Samorządy mogą wnioskować o wsparcie z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Do 17 grudnia można składać wnioski o wsparcie z trzeciej tury naboru Europejskiego Instrumentu Miejskiego. Samorządy mogą otrzymać do 60 tys. euro na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej dla projektów, które w znaczny sposób przyczynią się do rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 9 listopada o godzinie 10:00. odbędzie się Webinarium dla przedstawicieli samorządów.

08.11.2021