Tusk wyjaśnił na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu, że wprowadzenie zmian do "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" umożliwi rozpisanie przetargu i ruszenie z budową tego fragmentu autostrady jeszcze w tym roku.

Fragment A1 Pyrzowice-Częstochowa jest jednym z ostatnich brakujących odcinków tej autostrady. Pozostałe są gotowe lub w budowie, jedyna "wyrwa" to część między Pyrzowicami a Piotrkowem. Sam fragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć ok. 57 kilometrów. Na początku stycznia szybkie ogłoszenie przetargu na ten odcinek obiecała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Przyjęte przez rząd zmiany oznaczają, że do programu dodano listę dróg, na które przetargi mają być ogłoszone w tym roku. Premier zapewnił jednak, że to jeszcze nie koniec zmian w programie w tym roku i że będzie on nadal doskonalony.

Szef rządu zapowiedział, że wiosną będzie gotowa kolejna korekta programu, która umożliwi zwiększenie liczby inwestycji drogowych na zachodnim Pomorzu. "To jest ta część kraju, która często była poszkodowana m.in. ze względu na decyzje dotyczące finansowania infrastruktury" - wyjaśnił. Jego zdaniem propozycja zmian może być gotowa w kwietniu lub maju. (PAP)