Budowę kompleksowego systemu informatycznego zrealizuje w ramach projektu "Usługi elektroniczne służące zarządzaniu na poziomie wojewódzkim skierowane do podmiotów leczniczych podległych Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego" spółka CA Consulting. Termin realizacji umowy to połowa grudnia.

Celem projektu jest budowa kompleksowego systemu informatycznego, umożliwiającego płynną wymianę danych medycznych i informacji między istniejącymi już systemami. 

"W 2017 r. upływa w kraju termin oddania do użytkowania elektronicznej dokumentacji medycznej. W oparciu o dokumentację elektroniczną będzie można opisywać pacjenta czy procedury medyczne. My całe to przedsięwzięcie, przewidziane na dwa lata, zrealizujemy w tym roku - 1,5 roku przed oczekiwanym terminem" - powiedział w piątek na konferencji prasowej Leszek Wojtasiak z zarządu województwa wielkopolskiego.

"Wyrównamy poziom we wszystkich naszych jednostkach co do systemu przesyłania danych, wymiany danych i ich gromadzenia. Ułatwi nam to nie tylko sposób rozliczania i prowadzenia jednostek, ale również prowadzenie nadzoru nad nimi" - dodał Wojtasiak.

Projekt obejmuje m.in. dostawy sprzętu serwerowego, macierzy, stanowisk komputerowych, wdrożenie usług elektronicznych, centrum uwierzytelniania, systemy obiegu dokumentów.

"Podpisana dziś umowa łączy pełen łańcuch działań realizowanych w regionie od początku roku. Poprzedziło ją usprzętowienie jednostek, zakup oprogramowania dla poszczególnych podmiotów, jednostki są sieciowane. Obecnie realizowany projekt zepnie dotychczasowe działania i umożliwi transfer danych medycznych między jednostkami" - powiedział dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Leszek Sobieski.

Do usług elektronicznych realizowanych w ramach projektu należą m.in: wytwarzanie i udostępnianie dokumentów medycznych dla elektronicznej dokumentacji medycznej, rejestr świadczeń i zdarzeń medycznych, gospodarka lekami, monitorowanie zdarzeń systemu ratownictwa medycznego, a także usługi uwierzytelnienia i autoryzacji oraz elektronicznego obiegu dokumentów.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych. Firma CA Consulting z grupy kapitałowej Comarch SA została wyłoniona w drodze przetargu, do którego przystąpiły trzy podmioty.

"Informatyzacja szpitali oznacza korzyści dla pacjentów i dla szpitali. Będą oni mieli lepszy dostęp do dokumentacji medycznej, świadczenia będą realizowane w lepszy sposób. Ten projekt nie jest projektem łatwym, ale my robiliśmy i robimy analogiczne projekty w innych województwach: na Podlasiu, w Małopolsce, na Mazowszu czy w Łodzi" - powiedział występujący w imieniu CA Consulting Piotr Piątosa prezes Comarch Healthcare.

Leszek Wojtasiak podkreślił, że wielkopolski samorząd wesprze inne samorządy w regionie w zakresie wprowadzania rozwiązań informatycznych w swoich placówkach medycznych. "Nasi pracownicy mają tak duży zasób wiedzy, że sądzę, iż nie ma niebezpieczeństwa, by którakolwiek jednostka w regionie nie zdążyła ze swoimi projektami przed 2017 r." - powiedział. (PAP)