Łatwiej będzie o status polskiego związku sportowego

Administracja publiczna

Ułatwienie organizacjom uzyskania statusu polskiego związku sportowego - to cel uchwalonej w środę przez Sejm i przyjętej w piątek bez poprawek przez Senat nowelizacji ustawy o sporcie. Po zmianie będą mogły o to ubiegać się także dyscypliny sportu nie uznawane przez międzynarodowy ruch olimpijski.

18.10.2019

Senat za ułatwieniami w kontaktach obywatela z administracją

Administracja publiczna Nowe technologie

Stworzenie podstaw prawnych do działania systemu rejestrów państwowych, rejestru danych kontaktowych oraz udostępnienie usługi pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego - to cele ustawy, którą przyjął bez poprawek Senat.

18.10.2019

NSA: Podatnik ma prawo otrzymać dokumenty elektronicznie

VAT Administracja publiczna Nowe technologie

Nawet, jeśli akta nie są przechowywane w formie elektronicznej to nie oznacza, że nie można ich w takiej formie wydać. Taka możliwość istnieje chociażby w postaci skanów dokumentów - wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem sądu, organy skarbowe są zobowiązane przekazać podatnikowi kopie akt w formie elektronicznej

18.10.2019

Przepisy o poruszaniu się na hulajnogach dopiero na wiosnę

Administracja publiczna

Prawo, które ma uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedłużenie prac nad nowymi przepisami uzasadnił dużą liczbą uwag zgłoszonych uwag podczas konsultacji projektu.

18.10.2019

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.

17.10.2019

Kanclerz Niemiec też za wiązaniem praworządności z funduszami UE

Administracja publiczna Prawo unijne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła w czwartek, że jest za uzależnieniem wypłacania środków unijnych od przestrzegania praworządności. - Członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością - podkreśliła.

17.10.2019

Kontakt obywatela z urzędem będzie prostszy – Sejm uchwalił ustawę

Administracja publiczna Nowe technologie

Wprowadzenie ułatwień dla obywateli przez umożliwienie korzystania przez urzędników z rejestru danych kontaktowych, wyeliminowane kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji między obywatelem a urzędem i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główne cele zmian w prawie, które uchwalił Sejm.

16.10.2019

NSA: Nawet dobry oficer może być odwołany, bo decyzja jest uznaniowa

Administracja publiczna Prawo pracy

Służba z powołania na stanowisku oficera straży pożarnej nie jest silnie chroniona - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że nie trzeba być złym oficerem, aby komendant uznał, że nie ma zaufania do swego zastępcy. Jest to decyzja uznaniowa - podkreślił sąd.

16.10.2019

Nie będzie w Sejmie nagrań do filmu "Dobra zmiana"

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu nie zgodził się na wydanie dokumentaliście Konradowi Szołajskiemu i jego ekipie kart prasowych uprawniających do wstępu na teren parlamentu, a Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzja ta nie podlega zaskarżeniu do sądów administracyjnych.

15.10.2019

Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie szczegółowych zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowanie relacji prawnych między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej to główne rozwiązania projektu ustawy, który przyjął rząd.

15.10.2019

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji najpóźniej 12 listopada

Administracja publiczna

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, czyli od 13 października. Dokładna data inauguracyjnych posiedzeń jeszcze nie jest znana, ale muszą się one odbyć najpóźniej 12 listopada. Tymczasem 15 października kontynuowane będzie przerwane przed wyborami ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji.

15.10.2019

Wyniki wyborów: Sejm dla PiS, Senat dla opozycji

Administracja publiczna

Ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych dają wyraźne zwycięstwo w Sejmie Prawu i Sprawiedliwości - 235 mandatów. Natomiast w Senacie większość uzyskała opozycja. Rozkład mandatów będzie 51 - 49 na korzyść bloków opozycyjnych i grupy kandydatów niezależnych.

14.10.2019

WSA: Naruszenie przepisów nie miało wpływu na nabór urzędnika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Podczas naboru na stanowisko urzędnicze do drugiego etapu zakwalifikowano sześć osób, czyli o jedną więcej niż przewidują przepisy. Naruszenie to nie mogło mieć jednak istotnego wpływu na wynik sprawy, ponieważ nie wpłynęło na prawa i obowiązki skarżącego, którego do tego etapu nie dopuszczono – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.10.2019

W dobie cyfryzacji urzędnicy muszą umieć więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Oprócz znajomości przepisów prawa i procedur związanych ze swoimi zadaniami merytorycznymi, urzędnik musi znać system informatyczny, który wykorzystuje w swojej pracy. Eksperci podkreślają, że elektronizacja jest etapem przejściowym - czeka nas pełna automatyzacja procesów i zastępowanie pracowników.  

12.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finanse

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przedłuża na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału, została podpisana przez prezydenta - poinformowała w piątek kancelaria Prezydenta RP.

11.10.2019

Program Mieszkanie plus rozpędza się

Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań - mówi wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Tysiąc już zbudowano, kolejny tysiąc jest w budowie, a 18 tys. w fazie projektowej.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019