Aleksandra Rybak

Artykuły autora

Dwa nowe zawody medyczne – profilaktyk i podiatra

Profilaktycy już dziś mogą wykonywać swój zawód, ale mają rok na wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Przyszli podiatrzy natomiast – dopiero rozpoczną kształcenie na uniwersytetach medycznych. Zgodnie z ustawą wykonywanie zawodu medycznego to nie tylko świadczenie usług medycznych, ale także działalność naukowa, badawczo-rozwojowa oraz pełnienie funkcji kierowniczej.

02.04.2024

Rozpoczyna się rejestracja osób wykonujących zawody medyczne

Zawody medyczne

Elektoradiologdzy, technicy farmaceutyczni i osoby wykonujące 13 innych zawodów medycznych, muszą wpisać się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Od 26 marca mają tylko pół roku na złożenie wniosku. Uprawnienia mogą stracić ci, którzy wykonują zawody objęte ustawą, ale ukończyły studia wyższe lub szkoły policealne na innych kierunkach, niż określone w ustawie dla danego zawodu medycznego. 

25.03.2024

Reklama leków - ograniczenia i zakazy

Zawody medyczne Farmacja

Reklamy leków – zarówno te kierowane do publicznej wiadomości, jaki i bezpośrednio do profesjonalistów wykonujących zawody medyczne – podlegają surowym przepisom, których nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami. Zakazane jest m.in. reklamowanie leków wydawanych na receptę, leków refundowanych, kierowanie reklam do dzieci, jak i występowanie w reklamach lekarzy i farmaceutów, nawet jeżeli byliby to tylko aktorzy występujący w roli wykonujących zawody medyczne.

24.03.2024

Wszystkie dzieci do 18 r.ż. mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dzieci do 18 roku życia mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ, niezależnie od tego czy zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez członków najbliższej rodziny lub są nim objęte z innego tytułu. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje. Jednak dziecku, które z jakichś względów, nie jest tym ubezpieczeniem objęte – nie można odmówić udzielenia bezpłatnego świadczenia zdrowotnego.

16.03.2024

Recepty mają różne terminy ważności: od siedmiu do 365 dni

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku, bo tylko 7 dni. Żeby recepta elektroniczna była ważna rok – lekarz musi to wyraźnie zaznaczyć, a realizacja takiej recepty powinna rozpocząć się w ciągu 30 dni. Brak określenia na e-recepcie terminu jej ważności – nie oznacza natomiast w żadnym wypadku, że jest ona bezterminowa.

15.03.2024
  1  2  3  4  5