Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Wakacje mogą utrudnić korzystanie z urlopu

Prawo pracy

U części pracodawców okres wakacyjny to czas intensywnej pracy, w którym, co do zasady, urlopy wypoczynkowe nie są udzielane. Takie zastrzeżenia, wskazujące na ten lub inny, np. świąteczny okres jako czas „bez urlopów”, zawarte są w części regulaminów pracy. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy pracodawca w każdym przypadku może odmawiać udzielania urlopu na żądanie w tych okresach.

23.06.2023

Doba pracownicza w ruchomym rozkładzie czasu pracy pozwala na elastyczność

Prawo pracy

W ruchomym rozkładzie czasu pracy oznaczony jest pewien przedział czasu, w którym pracownik może według swojej decyzji rozpocząć pracę. Skutkuje to możliwością zaczynania pracy wcześniej niż dnia poprzedniego, czego z kolei skutkiem będzie konieczność każdorazowego liczenia doby pracowniczej od godziny faktycznego rozpoczęcia pracy.

27.05.2023

Przechowywanie wniosku związanego z czasem pracy zależne od podstawy wnioskowania

Prawo pracy

Wybór miejsca przechowywania poszczególnych wniosków pracowniczych związanych z kwestiami czasu pracy w części przypadków uzależniony jest od podstawy wnioskowania. Niektóre wioski „o to samo” umieszczane są bowiem w aktach osobowych lub w pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w zależności od tego, na który przepis przy składaniu wniosku powołał się pracownik.

25.05.2023

Podróż służbowa to także wyjazd do miejscowości zamieszkania

Prawo pracy

Wyznacznikiem „terytorialnym” kwalifikowania wyjazdu jako podróży służbowej jest fakt wyjazdu poza punkt czy obszar będący stałym miejscem pracy. Jeżeli celem wyjazdu jest miejscowość zamieszkania, która leży poza miejscem pracy, to wyjazd ten jest podróżą służbową i musi być jako taka rozliczony. Jedyną odrębnością jest brak prawa do diety (o ile jest to wyjazd krajowy) oraz brak prawa do świadczeń noclegowych.

22.05.2023

Dużo nowości w kodeksie pracy, ale limit umów na czas określony bez zmian

Prawo pracy

Ostatnie nowelizacje Kodeksu pracy nie zmieniły nic w zakresie limitów umów na czas określony. Nadal co do zasady umowy te nie mogę opiewać łącznie na okres przekraczający 33 miesiące i nie może być ich więcej niż 3. Przy czym przekroczenie limitu nie skutkuje nieważnością umowy, ale traktowaniem jej jako zatrudnienia bezterminowego.

04.05.2023
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    21