Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Opieka naprzemienna stosowana od lat, ale nadal nieuregulowana

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.

19.08.2024

Pies na sali sądowej? Na razie tylko jako asystent

Wymiar sprawiedliwości

Pies wspiera w trudnych sytuacjach, łagodzi lęki i obyczaje - dlatego czworonożni asystenci mogą już od pewnego czasu i pod pewnymi warunkami, podróżować razem z pasażerami samolotów. Pies asystent może też wchodzić na salę sądową pod warunkiem, że wykaże się stosownym certyfikatem, szczepieniami i będzie wyposażony w uprząż. Prawnicy wskazują, że psy w sądzie mogłyby pełnić większą rolę, np. wspierać dzieci w czasie wysłuchania.

17.08.2024

Koniec taryfy ulgowej - będą kary za niewdrożenie standardów ochrony małoletnich

Zarządzanie oświatą

Choć szkoły i inne podmioty pracujące z dziećmi już od jakiegoś czasu miały pracować nad standardami ochrony małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. można na nie nałożyć kary za uchybienia w tym zakresie. Te pieniężne nie są za wysokie - będzie to maksymalnie tysiąc złotych, dużo gorsze konsekwencje może ponieść dyrektor, który nie dopełni obowiązku odpowiedniego sprawdzenia pracownika.

16.08.2024

Śmierć jednego rodzica nie oznacza, że na drugim przestaje spoczywać obowiązek alimentacyjny

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód na mocy wyroku miał przekazywać alimenty na rzecz małoletnich dzieci, płacąc je drugiemu z rodziców dzieci. Sytuacja rodzinna uległa zmianie, gdy zmarła matka, z którą dzieci mieszkały. Wówczas przeprowadziły się one do ojca - powoda. Czy to oznacza, że mógł on domagać się pozbawienia w całości wykonalności tytułu wykonawczego - wyroku, na mocy którego zasądzono alimenty? Nie - ocenił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. 

10.08.2024

SN: Sąd kasacyjny wstrzymuje wykonanie kary tylko wyjątkowo

Prawo karne

Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.

06.08.2024
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    228