Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.

04.11.2021

UOKiK: Pożyczali hulajnogi na chwilę, a płacili abonament

Rynek i konsument

Korzystający z hulajnóg firmy Logo-Sharing konsumenci nie wiedzieli, że płacąc za przejazd, zgadzali się na subskrypcję. Z ich kont automatycznie były pobierane pieniądze – np. 22,10 zł dziennie. Sprawą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów firmie grozi kara do 10 proc. obrotu.

03.11.2021

Zatory płatnicze - ustawa trochę działa, ale będą zmiany

Rynek i konsument Finanse

Szykuje się lifting ustawy antyzatorowej. Z zapowiedzi wynika jednak, że fajerwerków nie ma co się spodziewać. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce rozszerzyć obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców oraz usprawnić postępowania prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie zatorów płatniczych.

03.11.2021

UOKiK wymusił na bankach zwrot opłat za spłacone kredyty

Rynek i konsument Finanse

Bank Pocztowy i Plus Bank dołączyły do instytucji prawidłowo rozliczających się z konsumentami, którzy przed terminem spłacili pożyczki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I przypomniał, że w takiej sytuacji kredytodawca musi zwrócić proporcjonalną część – obliczoną metodą liniową - wszystkich pobranych opłat, w tym m.in. prowizji.

02.11.2021

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie pokrzywdzonych przez dewelopera zasadna

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

02.11.2021

Najem krótkoterminowy - ma być centralny rejestr, branża chce też licencji

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce uregulować najem na doby. Na razie ma ogólne założenia, z których wynika, że planuje stworzyć centralny rejestr usług hotelarskich. Dla branży to za mało i domaga się wprowadzenia licencji. Jej numer byłby niezbędny do rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking czy Airbnb. Dzięki temu ma zniknąć szara strefa i wszyscy płaciliby podatek.

02.11.2021

SN: Prowizja od pożyczki może być niedozwolona, nawet jeśli nie przekracza ustawowego limitu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Okoliczność, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości maksymalnej granicy określonej w ustawie o kredycie konsumenckim nie wyłącza oceny przez sąd, czy postanowienia określające te koszty są niedozwolone. Przy czym prowizja nie jest świadczeniem głównym - taki jest sens uchwał, które zapadły w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego 26 i 27 października br.

29.10.2021

Fundusze hurtowo kupują mieszkania - rząd zastanawia się nad interwencją

Rynek i konsument Nieruchomości

Zagraniczne fundusze mieszkaniowe wykupują od deweloperów na pniu całe osiedla. Hurtowy zakup tysiąca mieszkań w stolicy nikogo już nie dziwi. Nowe mieszkania stają się powoli towarem deficytowym, a ich wybór dla przeciętnego Polaka jest coraz mniejszy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się więc nad wprowadzeniem przepisów w tym zakresie. Póki co, bacznie przygląda się rynkowi.

28.10.2021

UOKiK sprawdza opłaty pobierane przez dostawców posiłków

Rynek i konsument

Opłaty za zamówienia wyższe od tych, o których klienci byli informowani przed złożeniem zamówienia, to powód podjęcia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec firmy obsługującej aplikację Glovo oraz postępowania wyjaśniającego wobec Uber Eats.

27.10.2021

UOKiK sprawdzi odmowy skupu wieprzowiny ze stref zagrożonych ASF

Rynek i konsument

UOKiK planuje kontrolę firm działających na rynku wieprzowiny. Chce sprawdzić czy sieci handlowe i duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Jest to mięso bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

25.10.2021

Restaurator nie będzie musiał określać kaloryczności kotleta z frytkami

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Przez pandemię, co drugi Polak przybrał na wadze, średnio ponad 5 kilogramów. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak nakładać na branże restauracyjno-cateringową kolejnego obowiązku - informowania o kaloryczności potraw. Ministerstwo ma wątpliwości czy taki obowiązek rzeczywiście przyczyniłby się do zwalczania otyłości, a nie chce obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

23.10.2021

UOKiK: W 12 proc. firm wykryto nieprawidłowości dot. kosmetyków dla małych dzieci

Rynek i konsument

Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali 5,5 proc. z 306 partii, stwierdzając m.in. błędne oznakowanie czy przeterminowanie. Kontrole przeprowadzono u 83 przedsiębiorców, w tym w 79 sklepach detalicznych i czterech hurtowniach.

22.10.2021

Polisolokaty - pierwsze ugody korzystne dla klientów

Rynek i konsument Finanse

Ubezpieczyciele, którzy sprzedawali niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, bronią się przed ugodami z klientami niemal tak, jak banki opierają się porozumieniom z frankowiczami. Pojawiają się jednak pierwsze jaskółki zmian. Np. ostatnio przed sądem zawarto ugodę opiewającą na 90 proc. dochodzonej przez klienta kwoty.

22.10.2021

KUKE: We wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm niż rok temu

Rynek i konsument Koronawirus

We wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku - poinformowała w czwartek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dodała, że wzrosła liczba restrukturyzacji - o 64,1 proc. w ujęciu rocznym. Za szybkim przybywaniem wniosków o restrukturyzację stoi procedura uproszczonego postępowania.

21.10.2021

Ekogroszek będzie sprzedawany, ale pod inną nazwą

Środowisko Rynek i konsument

Po serii publikacji medialnych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało, że węgiel o nazwie „ekogroszek” będzie dostępny na rynku, ale pod inną nazwą, gdyż obecna nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko. Taką zmianę ma wprowadzić rozporządzenie, którego projekt jest obecnie konsultowany.

21.10.2021

UOKiK sprawdza zasady uruchamiania płatnych serwisów w T-Mobile

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku z płatnymi serwisami aktywowanymi z wykorzystaniem usługi direct billing. Wielu konsumentów skarży się na przypadkowe uruchomienie takich płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Trwa już podobne postępowanie wobec Orange.

20.10.2021

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

19.10.2021

SN: Dentystka słusznie ukarana za powiększanie piersi

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Sąd Najwyższy rozpoznawał skargę kasacyjną w sprawie dentystki ukaranej za przeprowadzenie zabiegu powiększania piersi. Linia obrony koncentrowała się na tym, że czynności z zakresu medycyny estetycznej nie są świadczeniami zdrowotnymi, a jedynie usługami wykonywanymi na rzecz konsumentów. Sąd Najwyższy jednak się z tym nie zgodził.

18.10.2021

Sejm będzie pracował nad przepisami mającymi zachęcać do kupowania pojazdów elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rozwiązania mające ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, w tym wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - to cel projektu ustawy, nad którym prace rozpoczął Sejm. Nowe przepisy ułatwią m.in. proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.

14.10.2021

Rozszerzona odpowiedzialność producentów - firmy nie chcą kolejnego parapodatku

Odpady Rynek i konsument

Projekt wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) nie poprawi poziomu zbierania i przetwarzania odpadów – uważają przedsiębiorcy i proponują gruntowne zmiany, a najchętniej napisanie go od nowa. Ich zdaniem zaproponowany model, nie realizuje podstawowych założeń dyrektywy i stanie się de facto systemem opartym na parapodatku.

14.10.2021