SN: Kontrola umowy zabezpieczonej wekslem jest konieczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można akceptować wydawania nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, na podstawie której doszło do jego wstawienia. Mogłoby to doprowadzić do systemowego obejścia Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję

08.06.2021

W tym roku bezpieczniej wykupić wyjazd na ostatnią chwilę

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Korzystnym rozwiązaniem w sezonie 2021/22 jest korzystanie z ofert last minute. Czyli zwlekanie z zakupem wakacji do ostatniego momentu. Pozwala to na realną prognozę tego, czy i jakie obowiązywać będą wymagania sanitarne, administracyjne, prawne na danym kierunku i konkretnej dacie - mówi radca prawny Bartosz Kempa, prowadzący serwis zmarnowanyurlop.pl

06.06.2021

Przedsiębiorca to też czasami konsument

Prawo cywilne Rynek i konsument

Część sądów zaczęła bardzo „sztywno” i wąsko interpretować pojęcie konsumenta, pomijając złożony charakter relacji między stronami umowy. Tymczasem jego rozumienie nie powinno ograniczać się wyłącznie do powiązania umowy z działalnością gospodarczą. Co widać na przykładzie kredytów, których udziela się na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale i również na zakup nieruchomości pod wynajem.

06.06.2021

Gdy sąsiedztwo ma więcej minusów niż plusów, ratunkiem sprawa o immisje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.

05.06.2021

Nowa ustawa ma wprowadzić przejrzyste rachunki za energię

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rachunki za energię elektryczną wystawiane odbiorcom powinny być jasne i zwięzłe, zawierać porównanie bieżącego zużycia energii elektrycznej ze zużyciem w takim samym okresie, link do porównywarki, a także informacje o prawach konsumenta, związanych z pozasądowym rozstrzyganiem sporów. Takie m.in. zmiany ma wprowadzić ustawa wdrażająca unijną dyrektywę.

03.06.2021

Uczelnia raczej nie wygra procesu o skutki złej prasy

Prawo cywilne Rynek i konsument Szkolnictwo wyższe

Jednym z kryteriów, jakim kierują się kandydaci na studia przy wyborze uczelni jest jej renoma. Trudno jednak byłoby wykazać w sądzie, że artykuły prasowe przyczyniły się do zmniejszenia liczby kandydatów. W dodatku działania dziennikarzy musiałyby być bezprawne. Taki scenariusz brany jest pod uwagę z publikacjami o wydarzeniach na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

02.06.2021

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra

29.05.2021

Spory frankowe w sądach to 47 tys. pozwów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. Tylko w kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów. To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.

29.05.2021

E-hulajnogi bez obowiązkowej polisy, ale OC lepiej mieć

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Transport Ubezpieczenia

E-hulajnogi nie muszą mieć komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązujące od niedawna nowe przepisy dotyczące tych urządzeń, nie nakładają takiego obowiązku. Polisy OC są więc w pełni dobrowolne, ale mogą być potrzebne. Użytkownicy tych urządzeń odpowiadają bowiem za wyrządzone przez siebie szkody.

29.05.2021

Bank PKO BP zaproponuje "odfrankowienie" kredytów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Traktowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich - takie warunki ugód z klientami zaakceptowała Rada Banku PKO BP. Wnioski o ugody mają składać klienci.

28.05.2021

SN: Posiedzenie dwóch izb w sprawie więzi rodzinnych odroczone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.

25.05.2021

Zarabiam i dzielę się zyskiem - Polska raczej nie wdroży na czas dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech

Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.

25.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

W Austrii też przeliczają kredyty frankowe, ale klient nie musi uznawać bankowego kursu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Tylko pozornie spór o kredyty frankowe w Austrii odpowiada sytuacji znanej z polskiego podwórka, na którym kwota kredytu lub raty kredytowe są przed zapłatą przeliczane z waluty obcej na walutę polską. Różnica jest taka, że austriacki konsument może akceptować bieżący kurs banku lub nie, podczas gdy polski konsument musi akceptować przyszły kurs banku - pisze dr Mariusz Korpalski,

25.05.2021

Klient Idea Banku odzyskał blisko milion złotych za obligacje GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek na konto jednego z obligatariuszy poszkodowanego w aferze GetBack wpłynęło blisko milion złotych. Zdaniem prawników to sukces, bo większość spraw jest obecnie zawieszanych na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który restrukturyzuje Idea Bank. W efekcie poszkodowani nie mają szansy na odzyskanie pieniędzy. Pomóc może jeszcze TSUE.

25.05.2021

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.

24.05.2021

Maszyna rolnicza też musi mieć OC, nawet gdy nie ma rejestracji

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.

24.05.2021

Nowa ustawa - spekulanci zarobią na istotnych wadach mieszkań?

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.

24.05.2021

Uwaga na "pamiątki z podróży" - Polska wprowadza kary za nielegalny wwóz dóbr kultury

Prawo karne Prawo cywilne

Po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków celnicy będą mieć dodatkowe narzędzia i podstawę do tego, aby kontrolować dodatkową grupę "pamiątek przywożonych z zagranicy". Polska jest krajem atrakcyjnym dla przemytników, gdyż nie reguluje rynku sztuki. Nie było do tej pory kar za wwóz nielegalnych artefaktów - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska,

22.05.2021

Covidowe wakacje z unijnym certyfikatem, ale ostrożność konieczna

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.

22.05.2021